Köpeklerde Parazitler Nasıl Oluşur? Parazitler Nasıl Geçer

Köpeklerde parazitler sıklıkla rastlanılabilir. Bu parazitler genellikle köpeklerin aşılanmamasından meydana gelen rahatsızlıklardır. Köpeklerde iç parazit durumu gözlemlendiği zaman genellikle karında şişlik, gaz çıkarma, ishal ve anemi gibi farklı belirtiler ile parazitlerin olduğu görülebilir. Dış parazitlerde ise durum daha farklıdır. Pire, kene, bit gibi farklı dış parazitler köpeklerde ciddi cilt problemlerine neden olabileceği gibi sağlıklarını da olumsuz şekilde etkiler ve anemi gibi farklı hastalıkların görülmesine neden olabilir. Bu durumda dış ya da iç parazitlere sahip olan köpeklerin vakit kaybetmeden veterinere götürülmesi gereklidir. Ayrıca veterinerin önereceği tedaviye ek olarak evde farklı yöntemler denenmesi de mümkündür. Peki, köpeklerde oluşacak parazitlere ne iyi gelir?

Köpeklerde Oluşacak Parazitlere Ne İyi Gelir?

Köpeklerde oluşacak olan parazitlerden kurtulmak için öncelikli olarak veterinere başvurmak önemlidir. Bu sayede gerekli tedavinin de kısa sürede uygulanması mümkün olabilir. Ayrıca parazitler ile karşılaşmadan önce köpeğinizin aşı takvimine uygun olacak şekilde aşılanması da şarttır. Bu sayede iç ve dış parazitlerden etkili şekilde korunması da mümkün olabilecektir.

Köpeklerde Parazitler: Köpeğinize Esans Yağları Kullanın

Dış parazitleri köpeğinizden uzak tutmanın ve dış parazit görüldüğü zaman da tedaviyi hızlandırmanın en kolay yollarından biri esans yağlarını kullanmaktır. Farklı esans yağları kullanarak kısa sürede dış parazitlerden kurtulmanız mümkündür. Bunlar lavanta, çay ağacı, okaliptüs, citronella, geraniyum esans yağları olabilir. Bu yağların her biri dış parazitlerin uzaklaşmasını sağlar ve köpeğinizin dış parazitlere yakalanma olasılığını da oldukça düşürür.

Esans yağlardan bazılarını badem yağı ya da farklı yağlar ile karıştırarak köpeğinizin cildine sürebilirsiniz. Haftada bir kez köpeğinizin vücuduna uygulayacağınız bu karışım dış parazitlerin köpeğinizden uzak kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu esans yağlar pire tasması olarak bilinen bitki özlü tasmalarda da yer almaktadır. İsterseniz köpeğinizin tasmasına ya da boynuna taktığınız aksesuarına iyice aromatik esans yağlardan dökün. Bu işlemi haftada bir uygulayın. Bu uygulama sayesinde köpeğinizin dış parazitlerden uzak kalmasını sağlamanız mümkündür.

Köpeklerde Parazitler: Limonlu Parazit Çözümü

Bir limonu dörde keserek üzerine yarım litre kaynamış su ekleyin ve bunu soğuduğu zaman köpeğinizin cildine sprey ile sıkın. Köpeğinizin gözlerine ve genital organlarına bu karışımın gelmemesi için özenli olun. Bu karışım dış parazitleri uzak tutmak için en uygun fiyatlı ve kolay çözümlerden biridir.

Limonlu parazit uzaklaştırıcı solüsyon da tıpkı esans yağları gibi işlev görmektedir. Parazitlerin sevmediği bu yağlar ve solüsyonlar onların uzaklaşmasını ve ölmesini sağlayacaktır. Bu sayede köpeğinizin parazitlerden kısa sürede kurtulması ya da hiç parazite yakalanmaması da mümkün olabilecektir.

Köpeğinize Banyo Yaptırın

Köpeğinizin dış parazitlere sahip olduğunu gördüğünüzde en iyisi onu yıkamak olacaktır. Köpeğinizin kullanımına uygun olan şampuanlar ile köpeğinizi iyice yıkayın ve durulama aşamasından sonra cildine esans yağlarını uygulayın. Bu sayede temizlenen köpeğinizin cildindeki esans yağların kokusundan kaçacak olan dış parazitler köpeğinizi rahatsız etmeyecektir.

Halk arasında banyo yaptırmanın pire, bit ve benzeri parazitleri arttıracağı bilinmektedir. Bu aslında yanlıştır çünkü parazitleri uzaklaştırmak için doğru şampuanı seçmek, doğru bakımı yapmak ve köpeğinizin cildinin hasar almamasına özen göstermek gerekir. Bu nedenle de yıkanmak aslında doğru şekilde ve doğru ürünler ile yapıldığı zaman parazitlerin ortadan kaldırılmasına yardımcıdır.

Köpeğinizin Her Gün Tüylerini Tarayın

Köpeğinizde pire olduğunu gördüğünüz zaman her gün düzenli olarak tüylerini taramanız gerekir. Özel pire tarağı ile taradığınız tüylerinden pireleri ayırmanız mümkün olacaktır. Sonrasında tarağı sabunlu ve sıcak suyun içine koyarak pirelerden arındırmanız mümkündür. Ayrıca köpeğinizin tüylerinin düzenli olarak taranması, pirelerin de kısa zamanda azalmasına katkı sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap