Köpeklerde Göz Akıntısı Neden Olur?

Köpeklerde Göz Akıntısı Neden Olur?

Köpeklerde göz akıntısının sebepleri, genellikle gözlerine toz girmesi veya herhangi bir şeye alerjilerinin olması durumunda bu şeyle aynı ortamda bulunmalarıdır. Ancak nadiren de olsa köpeklerde göz akıntısı, bazı göz hastalıklarının habercisi olabilir. Köpekler tozlu bir ortamda bulunmadan gözlerinde sürekli olarak akıntı olduğu görülüyorsa, temiz gazlı bez ile silinmesine rağmen sürekli kendini yeniliyorsa köpekler mutlaka doktora götürülmelidir.

Köpeklerde Göz Akıntısı Nasıl Geçer?

Köpeklerde göz akıntısının tedavisi, genellikle çeşitli damlaların kullanılması ile yapılır. Gözleri sürekli olarak akan köpekler için gözlerinin çevrelerinde olan tüylerin kısa kesilmesi tavsiye edilir. Bu sayede orada yer alan tüyler köpeklerin gözlerine girmeyecek ve gözlerde de akıntı yaratmayacaktır. Bununla beraber düzenli olarak kullanılan bir pire ilacı varsa, alerjileri bundan da kaynaklanıyor olabilir. İlaçların değiştirilmesi veya gözlerine gelmemesine dikkat edilmesiyle beraber akıntı azalır ve biter.

Köpeklerde Göz İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpeklerin göz iltihapları tedavisi, genellikle kendilerine verilen göz damlaları ile yapılır. Köpeklere reçete edilen göz damlaları, gözlerinin iltihaplanmasını kısa sürede geçirir. Göz iltihaplarının çok ciddi olması ve damlalar ile tedavisinin sağlanamaması durumunda, tedavi için ameliyata başvurulur. Cerrahi işlemler ile genellikle göz iltihapları tamamen sona erdirilir.

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerin gözlerinin enfeksiyon kapması durumlarında gösterdikleri belirtiler şöyle sıralanmıştır:

  • Gözlerin sürekli yaşarması
  • Göz pınarlarında göz akıntılarının görülmesi
  • Patiyle sık sık ve ısrarlı şekilde gözleri kaşıma
  • Uzun uzun ve sık sık göz kırpma
  • Gözlerde şişme
  • Kızarıklık
  • Sürekli gözlerini kısma

Köpeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?

Köpeklerde göz çapaklanmalarının olması, genellikle köpeklerine gözlerine toz kaçmasından kaynaklanır. İnsanlar gibi olamadıkları için köpekler, gözlerine girmiş toz ve diğer yabancı cisimleri çıkaramazlar. Bundan dolayı da vücutları çapaklanma gibi tepkiler verir. Çapaklanma köpekler için endişe edilecek olan olaylar arasında yer almaz ancak yine de köpeklerin göz sağlığına dikkat edilmesi gerektiği konusunda bir uyarı olarak yorumlanabilir.

Köpeklerde Göz Çevresi Kızarıklığı Neden Olur?

Köpeklerde göz kızarıklığı veya gözlerinin çevrelerinin kızarması, genellikle gözlerde, özellikle de kornea içinde olan iltihapların bir yansıması olarak görülür. Göz çevresinde kızarıklıkla beraber şişlik de görülmesi, köpeklerde çok ciddi bir göz sorunu olduğunun işaretidir. Bunun için de gözlerinde kızarıklık olduğu görülen köpeklerin mutlaka doktora götürülmeleri gereklidir.

Köpeklerde Göz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Köpeklerde göz mikroplarının tedavisi, eğer göz yabancı bir cisimden dolayı mikrop kapmışsa, öncelikli olarak gözden o cismin çıkarılması ile yapılır. Daha sonra, cisimden kaynaklı olarak oluşmuş olan enfeksiyonların tedavisi için damlalar kullanılır. Verilen göz damlalarının düzenli olara kullanılması ile beraber köpeklerde göz akıntısı azalacak ve zamanla bitecektir.

Köpeklerde Gözyaşı Lekeleri Neden Olur?

Köpeklerin gözlerindeki gözyaşı lekeleri, açık renk kürke sahip olan bazı cins köpeklerde görülmekte olan ve köpeklerin ağlayamamalarından kaynaklanan kızarıklıklardır. ağlamayı sağlayan gözyaşı kanalları bazı köpeklerde daha dar olur. Bundan dolayı da köpekler ağlayamaz ve içeride kalan göz yaşları da gözlerinin kenarlarına ve altlarına kızarıklık olarak gelir.

Köpeklerin Göz Akıntısı Nasıl Temizlenir?

Köpeklerde göz akıntılarının temizliği, yalnızca gazlı bezle yapılır. Göz akıntıları enfeksiyonlardan kaynaklanmasından dolayı, temizlikleri yapılırken herhangi bir şekilde farklı bir temizleme suyu ile gözyaşı damlasının kullanılması göz sağlıkları için iyi olmayacaktır. Bunun için de steril tutulan gazlı bezlerle göz akıntılarının alınmasına özen gösterilmelidir.

Köpek Göz Damlası Nasıl Yapılır?

Köpeklerde göz damlası kullanımı, genellikle iki kişi ile beraber yapılır. Özellikle göz yakıcı bir damlanın köpeklere verilmesi durumunda, köpekler gözlerine damlatılacak olan damlalar için sabit bir duruş sergilemeyi reddedeceklerdir. Bundan dolayı da gözlerine damlatılan damlalar tam bir şekilde damlatılamayabilir. Birinin köpeğin göz kapağını arkaya doğru tutması ile göz damlası daha rahat damlatılacaktır.

Gözü Kapanan Köpeğe Ne Yapılır?

Gözlerini açamayan köpeklerin tedavileri, genellikle ılık su ile yapılır. Ilıktan biraz daha sıcak suyun pamuğa damlatılması ve köpeklerin gözlerinin silinmesi, gözlerinin daha rahat açılması için yardımcı olacaktır. Ancak köpeklerin gözlerinin neden şiştiğinin de öğrenilmesi gereklidir. Gözlerin kendiliğinden şişmesi genellikle gözlerde yaşanan bir sorunun habercisidir. Bundan dolayı uzman bir veterinerin köpeği muayene etmesi daha doğru olacaktır.

Köpeğin Gözü Neden Kör Olur?

Köpeklerde körlüğün oluşması, genellikle katarakt hastalığından kaynaklanır. Katarakt hastalığı, göz merceğinin işlevini yitirmesinden kaynaklanan ve zamanla gözün görmemesine neden olan kalıcı bir göz hastalığıdır. Köpeklerde kataraktın başlaması ile önce görme oranları düşer, daha sonra ise tamamen gözleri kör olur. Köpeklerin kör olmasından sonra körlüklerinin tedavisi yalnızca ameliyat ile yapılabilir.

Bir Köpek Neden Ağlar?

Köpeklerin ağlama nedenleri, genellikle köpeklerin bir nedenden dolayı canlarının yanmasıdır. Köpeklerin bir yerlerinin ağrıması veya fiziksel bir durum yaşamalarından dolayı ağladıkları sıklıkla görülür. Bununla beraber fiziki olarak bir sorunu olmasa dahi sahiplerinden ilgi bekledikleri zamanlarda da köpekler ağlayabilir. Bunu yalnızca ilgi çekmek için yapabilirler. Köpeklerin ağladıkları zamanlarda mutlaka onlarla ilgilenilmesi, ağlama durumları sakinleşene kadar da kendileriyle beraber zaman geçirilmesi gereklidir.

Köpeklerde Kiraz Göz Hastalığı Neden Olur?

Kiraz göz hastalığının sebebi, genellikle genetiktir. Özellikle bazı cinslerde, üçüncü göz kapağının belirgin hale gelmesi hastalığı olarak bilinen kiraz göz hastalığı, köpeklerde göz akıntısı, göz kaşıntısı ve iltihaplanma gibi durumlara neden olabilir. Bundan dolayı da Cane Corsa, Rottweiler ve Boxer ırkı köpeklerin ileri yaşlarında göz sağlıklarına çok dikkat edilmelidir. Kiraz göz hastalığına yakalanmış olan köpekler, hastalıklarının fazla ilerlemesi nedeniyle kör olabilir, ömürleri boyunca da kör kalabilirler.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap