Köpeklerde Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

Köpeklerde Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

Köpeklerde oluşan göz hastalıkları, şöyle sıralanmıştır:

 • Blefarospazm
 • Entropyon
 • Glokom
 • Katarakt
 • Kiraz Göz Hastalığı
 • Konjonktivit Hastalığı
 • Kornea Ülseri
 • Kuru Göz Sendromu

Köpeklerde görülen göz hastalıkları, genellikle köpeklerin cinslerine ve bakıldıkları fiziki şartlara göre değişir. Bu hastalıklardan bazıları ise köpeklerde herhangi bir fiziki müdahale olmadan kendiliğinden oluştuğu görülen hastalıklar arasında yer alırlar.

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Nedir?

Köpeklerin gözlerinin enfeksiyon kapması, bulundukları ortamdan veya farklı bir yere girmelerinden dolayı gözlerine yabancı bir cismin girmesi şeklinde oluşan hastalıktır. Göz enfeksiyonunun kapılması, bazen köpeklerin sahiplerinin köpeklerinin gözlerini steril olmayan bezlerle silmelerinden dolayı da gerçekleşebilir. Tedavisi çok zor olmayan göz enfeksiyonlarının ileri seviyeye ulaşması ise çeşitli hastalıkların köpeklerin gözlerinde olmasına zemin hazırlayabilir.

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Köpeklerin göz enfeksiyonu tedavileri, genellikle düzenli olarak kullanılması gereken göz damlalarının verilmesi ile yapılır. Pek çok köpek, gözlerine damla damlatılmasından hoşlanmaz ve damlatılmasından sonra bu damladan kurtulmak ister. Bundan dolayı da gözlerine damla damlatılmış köpeklere dikkat edilmesi ve damlanın gözde kaldığından emin olunmalıdır. Göz enfeksiyonun fazla ilerlemesi durumlarında, köpeklerde farklı çeşitlerde göz hastalıkları oluşur. Gözlerin kaptığı enfeksiyonlardan oluşmuş hastalıkların tedavileri ise farklı uygulanır.

Yaşlı Köpeklerde Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

Yaşlı köpeklerin göz hastalıkları dendiği zaman akla ilk olarak katarakt gelir. Köpeklerde katarakt, genellikle diyabete bağlı ortaya çıkan ve göz merceğinin işlevini yitirmesinden dolayı köpeklerde görme kaybına neden olan bir hastalıktır. Katarakt köpeklerin gözlerine cerrahi işlem uygulanması ile tedavi edilebilir. Görülme sıklığı yaklaşık olarak %70’tir.

Köpeğin Gözü Neden Kanlanır?

Köpeklerde göz kanlanması, bazen basit göz enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Ancak köpeklerde görülen göz kanlanması, genellikle köpeklerin hasta olduğuna işarettir. Özellikle köpeklerde ateş görülmesi, genellikle antibiyotik kullanımının gerekli görüleceği pek çok hastalığın belirtileri olarak görülür. Gözlerde kanlanmaya şişlik ve köpeklerin rahatsızlık hisse belirtilerinin de eklenmesi durumunda, köpeklerin ağız ve diş sağlığının olması gerektiğinden farklı olduğu yorumu yapılır. Köpekte göz kanlanmasının tam olarak hangi sebepten kaynaklandığının anlaşılabilmesi için en doğru yöntem, veterinerlere danışmaktır.

Köpeklerde Göz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Genellikle Köpeklerde göz şişmesi tedavisi, köpeklere reçeteli olarak verilmiş göz damlalarının kullanılması ile yapılır. Ancak Köpeklerde görülen göz hastalıklarının pek çoğunda göz şişmesi belirtisi görülür. Bunun için de reçeteli olarak verilmeden herhangi bir göz damlasının kullanılması köpeklerin göz sağlıklarını daha da tehlikeye atabilir.

Köpeklerde Görme Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerin görmediklerinin belirtileri, şöyle anlaşılabilir:

 • akıntı
 • çapaklanma
 • kızarıklık
 • sık göz kırpma
 • huzursuzluk
 • gözlerde şişme
 • oyuncakları veya farklı maddeleri patilerle bir yerlere taşımaya çalışma

Köpeklerde Katarakt Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde katarakt belirtileri, şöyle sıralanmıştır:

 • Göz akıntısı
 • gözlerini kısarak çevreye bakmak
 • Loş ışıklı alanlarda görme zorluğu
 • Gözlerin kaşınması
 • Göz rengindeki değişiklikler görülmesi
 • göz bebeği boyutunda veya şeklindeki değişiklikler
 • Bir veya iki gözde bulutlu görünüm
 • Sakarlık
 • Yürüyüşte değişiklik ve emin olmadan adım atma hali

Köpeklerde Mavi Göz Hastalığı Nasıl Geçer?

Mavi göz hastalığının tedavisi için uygulanmakta olan bir tedavi mevcut değildir. Bunun esas sebebi, köpeklerde görülmekte olan mavi göz hastalığının bir virüsten kaynaklanması ve bu virüsün tedavisinin net bir şekilde henüz bulunmamış olmasıdır. Bundan kaynaklı olarak, mavi göz hastalığına yakalanmış olan köpeklere göz hastalıklarında uygulanan tedaviler uygunsa uygulanabilir. Ancak bunun dışında doğrudan bu hastalığın tedavi edilebilmesi mümkün değildir.

Köpeğin Gözüne Ne İyi Gelir?

Köpeklerin gözlerine faydalı şeyler arasında veterinerler tarafından da tavsiye edilen tek ürün, steril gazlı bezlerdir. Bu bezlerin kullanımı ve köpeklerin gözlerinde oluşan akıntı ve çapakların silinmesi, köpeklerin daha fazla mikrop kapmalarını önleyebilecektir. Bununla beraber, köpeklerin göz sağlığına ve hijyenine dikkat edilmesi önemlidir. Göz enfeksiyonu kapmalarının önüne geçebilmek için göz temizleme damlaları da vardır. Bunların kullanımı ile beraber köpeklerin göz sağlıkları korunabilir.

Köpeklere Çay Pansumanı Yapılır Mı?

Köpeklerin gözlerine çayla pansuman yapılması, özellikle enfeksiyon kapmış olan köpekler için oldukça fazla tercih edilen yöntemlerden biridir. Demlenmiş olan poşet çayların çıkarılması ve soğumasının beklenmesi bu tedavi yöntemi için uygundur. Köpeklerin iltihaplı olan gözüne bu çayın konması ve yaklaşık 5 dakika bekletilmesi ile beraber iltihap miktarında büyük bir azalma görülecektir. Köpeklerin göz sağlıkları açısından poşet çay ile pansuman yapılması herhangi bir sorun teşkil etmez.

Köpek Sirkeli Suyla Silinir Mi?

Köpeklerde sirkeli su kullanımı, özellikle mevsimsel olarak çok fazla tüy döken köpekler için oldukça faydalı bir yöntemdir. Yarısı su yarısı da elma sirkesinden oluşan bir karışım hazırlanır ve homojen olana kadar karıştırılır. Bu karışım işleminden sonra, her gün bir kez olmak üzere köpeklerin tüylerine sıkılması ve tüylerin güzelce taranması ile beraber kolaylıkla tüylerin dökülmesi azaltılabilir. Dökülmenin azalmasını sağlayan bu yöntem, aynı zamanda köpeklerin derilerinde olan parazitlerin de kaybolmasına yardım edecek, köpeklerin hem tüy hem de derilerinin daha sağlıklı kalabilmesine yardımcı olacaktır.

Köpeklerin Gözleri Ne İle Temizlenir?

Köpeklerde göz temizliği, yalnızca doktorlar tarafından tavsiye edilmiş olan maddeler ile yapılmalıdır. Akıntısı, çapağı, göz şişmesi veya göz iltihabı gibi belirtilerle kendini gösteren Köpeklerde görülen göz hastalıklarının hiçbirinde köpeklere veterinerlerin tavsiyesi dışında herhangi bir damla veya temizleme damlasının kullanımı uygun olmayacaktır. Bunun için genel olarak yapılmak istenen göz temizliklerinin tümü yalnızca gazlı bez kullanılarak ve fazla bastırılmadan yapılmalıdır.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Egzama Belirtileri Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap