Köpeklerde Cilt Hastalıkları En Yaygın Belirtileri

Köpeklerde cilt hastalıkları atlanılmaması gereken bir konudur. Köpeğinizde kepek mi keşfettiniz yoksa köpeğiniz çok sık kaşınıyor mu? O zaman cildine daha yakından bakmalısınız, çünkü köpeklerde cilt hastalıkları görülebilmektedir! Köpeklerde hangi cilt hastalıklarının yaygın olduğunu ve tüylü arkadaşınızın cildine nasıl bakabileceğinizi buradan okuyun.

Köpeğinizin cildinin bakımını nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır

Bir köpeğin derisinin durumu birçok farklı faktöre bağlıdır. Örneğin, köpek maması seçiminden veya köpeğinizi nasıl tuttuğunuzdan:

Köpeklerde Cilt Hastalıkları İçin İyi Yemek Neden Önemlidir?

Temel amino asitler ve linoleik asit gibi esansiyel yağ asitleri, bir nedenden dolayı “gerekli” olarak tanımlanır. Köpeğiniz onları kendi başına alamayacağından, onları başka yerden alması gerekir. Ancak bu şekilde cildine ve diğer organlarına hayati besinleri sağlayabilir. Köpek bunları yiyecek yoluyla yutarsa, diğer şeylerin yanı sıra kasları korumaya veya enerji kazanmaya yardımcı olurlar.

 • Bu nedenle kuru veya yaş mamalarınızda katkı maddelerine dikkat etmelisiniz. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, özellikle soğuk sıkıldığında köpeğinizin burnu için değerli bir kaynaktır.
 • Köpeğinizi çıplak bırakırsanız, köpeğinizin besin maddesi gereksinimlerini mutlaka ayrı ayrı hesaplamalısınız. Bunu yapmazsanız, eksiklik belirtileri veya aşırı doz ciltte, en kötü durumda diğer organlarda, ciddi değişikliklere yol açabilir.
 • Köpeğinizin burnu zaten cilt hastalıklarından mustaripse, cilde özen gösteren malzemelerle ona özel yem verebilirsiniz. Çünkü bunlar özellikle esansiyel yağ asitleri açısından zengindir!

Köpeklerde Cilt Hastalıkları Barınma Koşullarının Etkisi

 • Köpeğinizin sağlığı genel olarak iyiyse cildi de iyidir. Köpeklerde deri hastalıkları riskini azaltmak için, dengeli beslenmenin yanı sıra köpeğinizi türe uygun tuttuğunuzdan emin olmalısınız.
 • Köpek dostu tavrın bir parçası da, yürüyüşe çıktıktan sonra kirli derisini gevşetmek için tarak kullanmaktır. Kirler inatçı ise banyo yaparken özel köpek şampuanları kullanarak deriden dikkatlice çıkarabilirsiniz.
 • Ek olarak, sağlıklı köpek derisi için yeterli egzersiz ve etkili parazit profilaksisi gereklidir. Tasma, tablet veya leke gibi çeşitli parazit ilaçları hakkında veterinerinizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Deri, köpeğin en büyük organıdır. Diyet ve her türlü hormonun etkilendiği için cilt sağlığını etkileyen bir takım hastalıklar vardır.

Belirtiler: Köpekte Cilt Hastalıklarının İlk Belirtileri

Altta yatan duruma bağlı olarak, köpekler farklı klinik belirtiler gösterir. Semptomların süresi de değişir. Hormonal hastalıklar genellikle kronik (uzun süreli) semptomlara yol açarken, bakteriyel deri enfeksiyonu daha akut (ani) olur.

Köpeklerde cilt hastalıklarının en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Saç dökülmesi (alopesi) veya saç incelmesi
 • Deri iltihabı (dermatit): Deri şişer, kızarır ve ısınır. Bakteriler bir rol oynarsa, genellikle irin oluşur. Bakteriyel enflamasyon kapsüllenirse yuvarlak bir apse oluşur.
 • Tekrar tekrar alevlenen iltihaplı sıcak noktaların oluşumu
 • Deride kalınlaşma (keratoz)
 • Derinin kaşınan ve kemiren bölgeleri
 • Pullanma

Deri fonksiyonları: Cilt Neden Bu Kadar Önemlidir?

Deri, köpeğiniz için çok önemlidir. Bu nedenle köpeklerde olası cilt hastalıklarını mutlaka netleştirmelisiniz. Köpeğin cildi üç farklı hücre katmanından oluşur ve vücut için önemli işlevleri yerine getirir:

 • Üst deri (epidermis) en üstteki koruyucu tabakayı oluşturur. Birkaç katman halinde istiflenmiş azgın hücrelerden oluşur. Yavaş yavaş, bu hücreler yeniden inşa edilir, böylece üst hücreler ölçek olarak soyulur.
 • Derinin orta tabakası olan dermis (veya koryum) cilde şekillendirici yapısını verir. Esas olarak sıkı bağ dokusu, kan damarları ve sebum bezlerinden oluşur. İkincisi, cildi yağlama ve dış etkilerden koruma görevine sahiptir.
 • Deri altı yağ dokusu ve kan damarlarından oluşur. Köpek için enerji deposu görevi görür ve soğuk günlerde onu ısıtır. Deri altı doku da büyük miktarlarda su depolayabildiğinden, cilt dört ayaklı arkadaşların su dengesi için de önemlidir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap