Köpeklerin Acı Çekmesi: Köpeğinizin Acı Çektiğini Anlama

Köpeklerin acı çekmesi tıpkı insanlar gibi pek çok farklı yolla bunu belli ederler. Bu sayede fiziksel bir acı içinde olup olmadıklarını anlamak da mümkün hale gelir. Genellikle davranışlarda görülen değişimler, köpeklerin farklı hareketler yapması gibi durumlar acı çektiklerini net şekilde ortaya koymaktadır. Peki, köpeğinizin acı çektiğini nasıl anlarsınız?

Köpeklerin Acı Çekmesi: Köpeğinizin Acı Çektiğini Nasıl Anlarsınız?

Köpeğinizin acı çektiğini anlamak için farklı hareketlerini ve davranış biçimlerini izlemeniz önemlidir. Köpekler özellikle de kemik, kas ve eklem problemleri olduğu zaman gözle görülür şekilde acılarını belli eder. Bunu farklı biçimlerde yapmaları mümkündür ve bahsedilen durumlar görülürse veterinere başvurmak gerekir.

Davranışlarda Görülen Değişimler

Köpekler acı çektikleri zaman davranışlarında değişimlerin görülmesi mümkündür. Bu davranış değişimleri genellikle köpek sahiplerinin kısa sürede ilgisini çeker. Örneğin normalde çok enerjik olan bir köpek tüm gününü yatarak geçirmeye başlayabilir. Ya da uysal olan bir köpeğin bir anda saldırgan şekilde hareket etmesi mümkündür. Tüm bu davranış değişimlerinin temel nedeni köpeğin acı çekmesi olabilme ihtimali vardır.

Köpekler ayrıca sahibi ile daha az vakit geçirir hale gelebilir, oyun oynamaktan kaçarlar. Bu tür durumlarda keyifsiz, halsiz ve iştahsız görünen köpeğinizin kısa sürede veteriner kontrolüne ihtiyacı olacaktır. Bu sayede bir rahatsızlığı var ise bunun kısa sürede anlaşılması sağlanabilir.

Köpeklerde İştah Kaybı ve Halsizlik

İştah kaybı ve halsizliğin de köpeklerin acı çekmesi halinde görülebileceğini söylemek mümkündür. Köpekler herhangi bir sebepten dolayı acı çektikleri zaman iştah kaybı yaşar, halsiz görünürler. Özellikle de ağrıları olduğunda iştahsız olmaları mümkündür. Meydana gelen problem sindirim sistemi rahatsızlığı da olsa, kas ya da kemiklerde bir ağrı olsa da köpeklerin ağrılarında benzer tepkiler vermesi olasıdır.

Köpeklerde Saldırganlık ve Agresiflik

Köpekler acı çektiği zaman genellikle sevgi dolu bir yaklaşıma karşı bile agresif şekilde tepki verebilir, saldırgan hale gelebilirler. Bu durumda genellikle havlayarak saldırganlık gösterirler. Bu davranış genellikle insanlarda da görülen yaygın bir davranış şeklidir. Canı yandığı için etrafa karşı saldırgan şekilde hareket etmesi mümkündür.

Köpeklerde Topallama ve Yürümede Değişimler

Köpeklerin özellikle de kemik, eklem ya da kas problemleri olduğu zaman bunu topallama ve yürümede görülen değişimler ile açıkça belli ederler. Bu değişimler köpeklerin acı çektiğini ortaya koymaktadır. Köpeklerin yürümesi zorlaşabilir, yürürken sekebilirler, tek bacaklarını kıvırıp yürüme alışkanlığı geliştirebilirler. Bu durumda bacaklarında bir problem olduğu açıkça görülebilmektedir.

Köpeklerde Havlama ve İnleme

Köpekler acı çektikleri zaman havlayabilir. Bu davranışı özellikle de saldırganlık ile birlikte göstermeleri mümkündür. Ancak her zaman saldırgan ve havlayan bir köpeğin acı çektiğini söylemek mümkün değildir. Bazen acı çeken köpekler oldukları yerde yatar ve inleyebilir de. Saldırgan bir köpeğin de halsiz ve inleyen bir köpeğin de acı çektiğini söylemek mümkündür.

Köpeklerde Nefes Almada Zorlanma

Köpeğiniz kesik şekilde ve zorla nefes alıyorsa, ciddi bir ağrısı olduğu söylenebilir. Bu durumda ağrısının ya da acısının nedeninin ne olduğunun öğrenilmesi için veteriner kontrolü gereklidir çünkü kimi zaman ciddi rahatsızlıkların kendini nefes almada zorlanma gibi etkiler ile göstermesi mümkündür.

Köpeklerde Yalama ve Isırma

Köpeklerin ağrı ya da acının mevcut olduğu alanı yalaması veya ısırması mümkündür. Örneğin bir yerleri kesildiği zaman anında yalama davranışı gösterirler. Aynı durum ciddi kas, eklem, kemik ağrılarında, çeşitli organlarında meydana gelen acı ve ağrılarda da görülebilir. Bu davranış, köpeklerin yaladığı ya da ısırdığı bölgelerinde bir acı ya da ağrının mevcut olduğunun göstergesidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap