Köpeklerin Karın Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Köpeklerin Karın Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir

Hayvanlarda karın ağrısına ne iyi gelir sorusu için birçok farklı yanıt verilecektir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de karın ağrısının farklı sebepleri olabileceği için bu nedenlere bağlı olarak bir çözüm yönteminin tercih edilmesi gerekecektir. Köpeğinizde karın ağrısı belirtilerini görmenizin ardından en kısa sürede müdahale de bulunmanız gerekir.

Köpekleri karın ağrısı çoğu zaman yediklerinden kaynaklanır. Yediklerini düzgün sindirememeleri veya üşütmeye bağlı olarak da karın ağrısı, şişkinlik, gaz sancısı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Karın ağrısına ek olarak ishal veya kabızlık sorunları da görülebilir. Köpeklerin karın ağrısı gibi sorunlar yaşamaması için ilk dikkat edilmesi gereken unsur köpeğin kaliteli ve doğru mamalar ile beslenmesini sağlamak olacaktır. Yüksek kaliteli mamalar tercih edilerek bu tür sorunların önüne geçilebilir. Ayrıca köpeklerin sindiremeyeceği veya onlara zarar verecek gıdaları da vermekten kaçınmanız önerilmektedir.

Köpeklerin Karın Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde karın ağrısı belirtileri arasında bazı önemli göstergeler bulunmaktadır. Karın ağrısı problemleri çeken köpeklerin göstereceği bu belirtilerin ardından en kısa sürede onlara yardımcı olmak için doğru tedavi yöntemlerini uygulamanız gerekecektir. Köpeklerde karın ağrısı şikayetlerinin olduğunu gösteren başlıca belirtiler şöyle sıralanabilir:

  • Şiddetli – sık tekrar eden bağırsak hareketleri,
  • Koyu renkte dışkılar veya çok miktarda sulu dışkılama,
  • Dışkıda kan tespit edilmesi,
  • Huzursuzluk,
  • Salyada artış vb.

Karın ağrısı belirtileri aynı zamanda farklı ciddi rahatsızlıkları da işaret ediyor olabilir. Bu nedenle köpeğinizde söz konusu belirtileri görmeniz halinde en kısa sürede tedavi için veteriner kliniğine gitmeniz gerekecektir. Köpeğinizin karın ağrısı çektiğini anlamak için davranışlarını da yakından gözlemeniz gerekecektir.

Köpeklerde Karın Ağrısı Neden Olur?

Köpeklerde karın ağrısı sebepleri arasında birçok önemli etken gösterilebilir. Karın ağrısı ve sindirim problemlerinin temelinde kalitesiz mamaların tercih edilmesi veya köpeğinize zararlı gıdaların verilmiş olmasıdır. Zaman zaman farklı hastalıkların bir belirtisi olarak da karın ağrısı sorunu ortaya çıkmaktadır. Karın ağrısının şiddetli ya da hafif dereceli olarak görülmesi mümkündür. Karın ağrısına çok sık neden olan etkenler ve alt yatan hastalıklardan bazıları kısaca şunlar olabilir:

  • Artrit,
  • İdrar yolu enfeksiyonları,
  • İltihaplı bağırsak hastalığı,
  • Kalitesiz mama ve gıdaların tüketimi vb.

Karın ağrısına ve sindirim problemlerinde neden olacak birçok rahatsızlıktan söz etmek mümkündür. Karın ağrısının altında yatan neden doğru bir şekilde belirlenmezse hastalığın ilerlemesi ve daha tehlikeli boyutlara gelmesi mümkündür. Köpeklerin karın ağrısı sürekli devam ediyorsa en kısa sürede işlem yapılmalıdır.

Köpeklerde Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Köpeklerde karın şişliği ve karın ağrısı belirtilerine karşı önlem alınması gerekecektir. Köpeklerde şişkin bir karın olmasının farklı nedenleri olacaktır. Mide gaz, sıvı veya yiyeceklerle aşırı şekilde dolduğunda ve genişlediğinde şişkinlik görülür. Bunun bir sonucu olarak eğer doğru şekilde sindirim gerçekleşmese karın ağrısı görülecektir. Şişkinliğin ortadan kaldırılması için rahatlatıcı yöntemlerin uygulanması gerekebilir.

Köpeklerde şişkinlik problemlerinin asıl nedeni tam olarak bilinmemektedir. Midede biriken havanın midesinin genişlemesine neden olduğu ve midenin büküldüğü görülmektedir. Temel neden köpeğinizin yediği ve içtiği şeylerden kaynaklanmaktadır. Köpeğinizin karın ağrısı ya da şişkinlik gibi problemler yaşamaması için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeniz son derece önemlidir. Köpeklerde şişkinlik belirtileri arasında karın ağrısı ilk sırada yer alsa da buna ek olarak; şişmiş karın, aşırı salya, huzursuzluk, çöküş, letarji gibi belirtiler de ortaya çıkacaktır.

Köpeğin Midesine Ne İyi Gelir?

Köpeklerde mide ağrısı ve karın ağrısı tehlikeli sonuçlar doğurabilecek sorunlar arasında gösterilmektedir. Köpeğiniz kusuyorsa midesine iyi gelecek gıdaları ve ilaçları vermeniz gerekecektir. Özellikle mide sorunlarının oluşmasında sindirilemeyen ve zarar verecek gıdaların tercih edilmesi en büyük etken olarak gösterilmektedir. Özellikle çiğ et, balık ve gıdaları vermekten kesinlikle kaçınmanız gerekecektir.

Midesinin bozuk olduğunu düşündüğünüz köpeğiniz için beslenme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Midesi bozulan köpekler için veteriner hekim tarafından önerilecek çeşitli ilaçların kullanılması gerekecektir. Bu ilaçların yanı sıra doğru mamaların tercih edilmesi gerekir. Bir süre hafif gıdalar ile beslemeniz bu dönemde oldukça önemlidir. Mide sorunları karın ağrısı, ishal, ateş ve yorgunluk – halsizlik gibi belirtiler ile ortaya çıkacaktır.

Köpeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Köpeklerde gaz sancısı için alınacak en büyük önlem düşük lifli, az yağlı ve yüksek oranda sindirilebilir mamaların tercih edilmesi olacaktır. Köpeklerde gaz sancısı için veteriner hekimlerin önerisine göre ilaçların kullanılması gerekecektir. Sindirimi kolay kaliteli mamaların tercih edilmesi ve çeşitli takviye edici ürünler ile gaz, şişkinlik, mide sorunları ve karın ağrısı gibi şikayetlerin ortaya çıkması önlenebilir.

Köpeklerin gün içinde beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak veya bu alışkanlıkların dışına çıkılması halinde karın ağrısı görülebilir. Köpeklerin karın ağrısı sorunlarının ortaya çıkmaması için yaşam kalitesini artıracak bir takım önlemler alınması gerekecektir. Karın ağrısının birçok sağlık sorununa işaret ediyor olması nedeniyle bu tür belirtilerin ihmal edilmemesi önerilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Köpek Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap