Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir?

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir?

Köpeklerin gençlik hastalığı, genellikle köpeklerin hayatlarına kaybetmelerine neden olan, kendini öksürük ve kanlı ishalle belli eden bir hastalık türüdür. Virüs enfeksiyonu sonucunda oluşan köpeklerde gençlik hastalığı, köpeklerin her yaşta yakalanabilecekleri ve ölmeseler dahi sonucunda felç kalabilecekleri bir hastalıktır. Her cins ve her yaşta köpek için oldukça tehlikeli olan bu hastalık oldukça kolay ve hızlı bir biçimde bulaşabilir. Bundan dolayı da köpek sahiplerinin özellikle köpeklerini henüz yavruyken bu hastalıktan koruyabilmeleri önemlidir.

Köpeklerde Genç Hastalığı Evde Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gençlik hastalığının evde tedavisi, bu hastalığın tedavisinin olmamasından dolayı pek mümkün değildir. Bir köpek, gençlik hastalığına yakalanmasından sonra ölür veya felç kalır. Felç kalmasından sonra da fazla bir ömrü olmaz. Herhangi bir köpek, gençlik hastalığına yakalanmasından sonra aşı veya ilaçla tedavi edilemez. Bundan kaynaklı olarak da mutlaka köpeklerin sağlıklarına dikkat edilmelidir.

Köpeklerde Genç Hastalığı İyileşir Mi?

Köpeklerin gençlik hastalıklarının iyileşmesi, söz konusu değildir. Köpeklerde gençlik hastalığına neden olan virüs için herhangi bir antibiyotik sağlanamamıştır. Bununla beraber aşının da olmaması dolayısıyla gençlik hastalığına yakalanan köpeklerde herhangi bir iyileşme yaşanamaz.

Köpek Gençlik Hastalığı İnsana Bulaşır Mı?

Gençlik hastalığının insanlara bulaşma durumu yoktur. Gençlik hastalığının enfektesine neden olan virüs yalnızca köpekler üzerinde etkilidir. Köpeklerden insanlara bulaşan hastalıklardan biri değildir ancak köpeklerin kendi aralarında çok hızlı bulaşma özelliği vardır. Bundan dolayı da gençlik hastalığı olduğu bilinen köpeklerle köpeklerin temas halinde olmaması sağlıkları açısından çok önemlidir.

Köpeklerde Genç Hastalığı Neden Olur?

Köpek gençlik hastalığının oluşumu, bir virüsten kaynaklanır. Bu virüs, bilindiği kadarıyla insanlarda kızamık ve kabakulak gibi hastalıklara neden olan virüs ile aynı türe aittir. Bundan dolayı da insanları etkilediği gibi köpekleri de etkiler ve bu hastalığa karşı köpeklerin bağışıklıklarının olmamasından dolayı ölmelerine neden olabilmektedir.

Distemper Belirtileri Nelerdir?

Gençlik hastalığının belirtileri, şöyle sıralanmıştır:

 • Yüksek ateş
 • Burun ve göz akıntısı
 • Kuru öksürük
 • Zor nefes alma
 • İştahsızlık
 • Kusma
 • İshal
 • Halsizlik
 • Depresyon
 • Kas seğirmeleri
 • Köpeklerin vücutlarında tik oluşması
 • Felç geçirme (gençlik hastalığının ilerlediğinin belirtisidir.)

Distemper olarak da isimlendirilen köpeklerde gençlik hastalığı, 5 farklı şekilde köpeklerde görülür. Bu genel belirtilerin yanında, hangi formda hastalık seyrediyorsa özellikle o belirtilerin görüldüğü durumlar da mevcuttur. Bu formlar şöyle sıralanmıştır:

 • Göz formu: Yalnızca gözde akıntılar görüldüğü formdur. Köpeklerde gençlik hastalığının bir belirtisi olmasından dolayı köpeklerin göz akıntılarının ciddiye alınması önemlidir.
 • Deri formu: Deride kepeklenme, burun ve ayak tabanında kalınlaşmalara rastlanır. Bu durumların yaşanmasına bağlı olarak da köpekler oldukça fazla kaşınmaya başlarlar.
 • Sinirsel form: Köpekler için en tehlikeli formlardan biridir. Bu formda hastalık belirtisi gösteren köpekler genellikle hayata tutunamaz ve ölürler. Sinirsel form ile gençlik hastalığı göstermiş olan köpekler, yaşasalar dahi kalıcı bazı hasarları olabilir.
 • Solunum formu: Kuru öksürük, yüksek ateş, gözde kızarıklık ve burun akıntısının görüldüğü gençlik hastalığı formudur. Köpek sahipleri, bu basit belirtilerden dolayı köpeklerinde ciddi bir şey olmadığını düşünebilirler ancak bu belirtiler de hafife alınmaması gereken enfeksiyon belirtileridir.
 • Sindirim formu: Başta ishal, kanlı ishal, kusma ve hızlı kilo kaybının görüldüğü gençlik hastalığı şeklidir. İshal görülen köpeklerin bünyeleri kuvvetliyse kurtulma ihtimallerinin olduğu söylenir ancak kanlı ishal görülen köpekler genellikle hayatlarını kaybederler.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Olan Köpeğe Ne İyi Gelir?

Gençlik hastalığına faydalı şeyler yoktur. Bir köpek gençlik hastalığına yakalandıktan sonra kendileri için yapılabilecek pek bir şey yoktur. Ancak köpeklerin bu hastalığa yakalanmalarını önlemesi amacı ile bir aşı geliştirilmiştir. Genellikle köpekler doğar doğmaz bu aşının kendilerine yapılması hastalığa yakalanmalarına engel olacaktır. Bundan dolayı gençlik hastalığından korunmanın tek yolu köpeklerin aşılanmasıdır.

Köpek Gençlik Hastalığı Ne Kadar Sürer?

Köpek Gençlik hastalığının süresi, 1 ile 6 hafta arasında değişir. Gençlik hastalığı, köpeklerin bu hastalığa yakalanmalarından sonra kendini yaklaşık 1 hafta sonra göstermeye başlayan bir hastalıktır. Bazı köpeklerde bu süre 4 haftaya kadar çıkabilir ve bu denli geç fark edilmesinden dolayı da antibiyotik veya farklı ilaçlarla tedavisi sağlanamaz.

Gençlik Hastalığı Kaç Günde Bulaşır?

Gençlik hastalığının bulaş süresi, bir köpeğin enfekte olmasından sonra geçen 10 ile 15 günlük süredir. Köpeklerde gençlik hastalığının fark edilemeyeceği süreye denk gelmesinden dolayı başka köpeklere de bulaşıp bulaşamadığı anlaşılamaz. Köpekler farklı köpeklerle temas etmezse, gençlik hastalığının insanlara bulaşmamasından dolayı herhangi bir sorun da yaşanmayacaktır.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nasıl Başlar?

Gençlik hastalığının bulaşması, daha önce gençlik hastalığı virüsü kapmış olan bir köpeğin hapşırması veya öksürmesi ile kolaylıkla gerçekleşebilir. Gençlik hastalığı virüsü taşıyan köpeklerin su veya mama kabından su içilmesi, salyalarının olduğu bir yeri köpeklerin yalamaları gibi durumlarla hızlı bir şekilde yayılabilir. Günümüzde korona hastalığının bulaşma hızı ile köpekler arasında gençlik hastalığının bulaşma hızı birbirine çok yakındır.

Köpek Distemper Kediye Bulaşır mı?

Köpeklerde distemperin kedilere bulaşması durumu da görülen durumlar arasındadır. Özellikle sokak köpeklerinde gençlik hastalığının olması, yemek yedikleri ve su içtikleri kapları başka köpek ve kedilerle paylaşmalarından dolayı çok hızlı bir biçimde yayılmasına neden olur. Evde bakılan ancak sokakta gezmesi için de serbest bırakılan kedilerin eğer gençlik aşıları yoksa bir an önce yapılması veya kedilerin evden çıkarak bir şey yiyip içmelerine çok dikkat edilmelidir.

Köpeklerde Distemper İyileşme Belirtileri Nelerdir?

Gençlik hastalığının iyileşme belirtileri, yoktur. Köpeklerde gençlik hastalığı iyileşebilen bir hastalık olmamasından dolayı iyileşme belirtisi de gösteremez.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Egzama Neden Olur? Belirtileri

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap