Köpeklerde Egzama Neden Olur? Belirtileri

Köpeklerde Egzama Neden Olur? Belirtileri

Köpeklerde egzama evcil hayvanınızın ıslak ve kuru tiplerinde meydana gelen oldukça yaygın görülen bir cilt hastalığıdır. Köpeğinizin tipi doğrultusunda farklı belirtilere yol açabilen bu sağlık sorunu, yoğun kaşıntılara neden olabilir. Köpek dostlarınızın lezyonlarını ortaya çıkararak köpeğinizin vücudunu ısrarlı şekilde yalamasına, kaşımasına, ısırmasına neden olur. Bunun sonucunda köpeğinizin cildi kötüleşerek ağırlaşır. Köpeklerde egzama belirtileri vücudun genelinde görülebildiği gibi sırt, bacak arası, bacak, kuyruk, testis torbası çevresinde de ortaya çıkabilir. İlerleyici kronik hal alabilen egzama teşhis, tanımı ve tedavi yöntemleri için muhakkak alanında uzman bir veteriner hekime başvurmalısınız.

Köpeklerde Egzama Nedir?

Köpeklerde egzama cilt tabakasında yer alan epidermisinin farklı nedenler sonucu iltihaplanmasına verilen addır. Köpeğiniz vücudunda oluşan yangın bölgesini ısrarla yalamaya başlar. Evcil hayvanınız vücudunda yoğun şekilde kaşıntı hisseder. Kaşıntıyı tırnakları ile kaşıyarak ısırarak geçirmeye çalışır. Köpeğinizin hissettiği kaşıntı şikâyetlerinin şiddeti davranışlarında aşırılığa neden olur. Bu da cilt enfeksiyonu kısa sürede kapmasına neden olacaktır. Köpeklerde egzama kesin olarak tedavi edilemeyen, deri üzerinde etkili olan şikâyetlerin kontrol altına alınarak iyileştirilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle köpeğinizde belirtilerini gördüğünüz takdirde vakit kaybetmeden onu veteriner hekiminize muayene ettirmelisiniz. Bu sayede köpeğinizin psikolojik ve fiziksel açıdan sağlıklı olması için ilk adımı atmış olursunuz.

Köpeklerde Egzama Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde egzama belirtileri ıslak ve kuru egzama olarak iki ayrı tipte ortaya çıkar. Hekiminiz, egzama tipleri, köpeğin üzerinde görülen semptomlara göre tedavi yöntemleri geliştirecektir. Köpeklerde ıslak egzama belirtileri, sürekli kaşınmanın yanı sıra yanma lezyonları, çiğneme, tüylerde bölgesel dökülme ile karakterize edilir. En ayırt edici köpeklerde egzama belirtisi ise lezyonların nemli, kırmızı akıntılı, kokulu şekilde ortaya çıkmasıdır. Islak egzama belirtileri kuru egzamaya göre daha kolay fark edilir.

Köpeklerde Kuru Egzama Belirtileri

Köpeklerde kuru egzama belirtileri ciltte döküntü, soyulma, pullanma ile karakterize edilir. Köpeğiniz aşırı kaşındığı zaman acı duymasına neden olabilen bu hastalık, köpek dostunuzun tüyleri nedeniyle erken dönemde fark edilmeyebilir. Bu nedenle köpeğinizi düzenli olarak tarayarak sık sık cilt kontrollerini yapmanız gerekir. Islak ve kuru egzama ayrımından bağımsız olarak köpeklerde egzama belirtileri, semptomlarından bazıları şunlardır:

 • Ciltte kızarıklık
 • Mobilyalara veya evdeki eşyalara sürtünme
 • Şiddetli kaşıntı
 • Deriyi yalama, çiğneme ve kaşıma
 • İştahsızlık, kilo kaybı, fiziksel acı belirtileri
 • Ciddi sıcaklık, akıntılı lezyonlar
 • Agresifleşme
 • Uyku düzeninin bozulması
 • Ciltte kabuklanma ve pullanma
 • Ciltte renk değişimi
 • Kaşıntıyı gidermek için sergilenen davranışlara bağlı olarak ortaya çıkan ikincil enfeksiyon

Köpeklerde Egzamanın Nedenleri

Köpeklerde egzama nedenleri evcil hayvanınızın fiziksel ve psikolojik açıdan zarar görmesine neden olur. Akut olarak ortaya çıkabilen hastalık tedavi süreçlerine başlamadığınız takdirde kronikleşerek köpeğinizin ruhsal ve fiziksel gelişimini önemli ölçüde etkiler. Köpeklerde egzama nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Sık sık yıkanma
 • Stres
 • Çok sıcak ya da çok soğuk iklimler
 • Temizlik malzemeleri ve polen gibi alerjenlere maruz kalma
 • Hormon bozuklukları
 • Parazit ısırıkları
 • Genetik faktörler
 • Beslenme sorunları
 • Vitamin eksikliği
 • Viral bakteriyel mantar enfeksiyonları

Beslenme ve Köpek Egzaması

Beslenme ve köpek egzaması pek çok farklı dedene bağlı olarak ortaya çıkar. Köpeklerde dengeli beslenme, evcil hayvanınızın gelişiminin sorunsuz, rahat şekilde ilerlemesi, fiziki sağlıklarının korunması, olası hastalıkların önlenmesi için oldukça önemlidir.  Genetik olarak alerjilere yatkın olan köpeğiniz sağlık ve dengeli beslenme sonucunda egzama ve çeşitli cilt sorunlarından kurtulabilir. Günümüzde köpek beslenmesi hakkında pek çok hata yapılmaktadır. Köpeklere çiğ kemik, çiğ et, aşırı yağlı yiyecekler, sofra atıkları, buğday, soya, süt ürünleri, yüksek protein barındıran tavuk ciğeri, tavuk eti, yumurta ve dana eti verilmesi cilt problemlerine neden olabilir. Ayrıca koruyucu katkı maddeleri barındıran patili dostlarınızın ırk ve sağlık gelişimlerine özel olarak formüle edilmeyen, sağlık ve hijyen testlerinden geçirilmeyen mamalar da köpeğinizin genel cilt, sağlığını önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Sokakta yaşayan, evde beslediğiniz köpeklerinizin cilt hastalıklarının sıklıkla görülmesinin temel nedenlerinden biri de yukarıda belirtilen mama ve besin gruplardır. Köpeğinizin biyolojik olarak kendine uygun olmayan mama ve ev yemekleri ile beslenmesi sindirim, cilt ve vücut bütünlüğünü olumsuz yönde etkilemektedir. Köpek dostlarınıza verdiğiniz ev yemekleri özellikle yaz aylarında çeşitli sindirim,  cilt hastalıkların oluşumunu tetiklemektedir.

Köpeklerde Egzama Tedavisi

Köpeklerde egzama tedavisi için egzama belirtilerini fark ettiğinizde köpeğinizi hemen veteriner hekiminize muayene ettirmeniz gerekir. Veteriner hekiminizin görüşünü almadan ona evde egzama tedavisi uygulamamalısınız. Egzamaya neden olan temel faktörlerin belirlenmesinden sonra tedavi aşamasına geçilmelidir. Köpeklerde egzamanın semptomlarına neden olan pek çok unsur ve tedavi yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle ciltte oluşan lezyonların ısırılma,  kaşınma ve yaraların iyileştirilmesi gerekir. Bunun için kaşıntı ve yanma semptomları geçene kadar egzamalı bölgenin temiz tutulması, uzmanının hekiminizin verdiği ilaçların kullanılması önerilir. Bu sayede enfeksiyon oluşumu önemli ölçüde önlenir.

İlaçların kullanma evresinde olması enfeksiyon oluşumunun tetiklenmemesi açısından oldukça önem taşır. Egzama tedavisi kapsamında semptomlara yol açan pek çok faktör belirlendikten sonra köpeğinize parazit ilaçlar verebilirsiniz. Hekiminiz mama değişikliğine giderek vitamin eksikliğini gidermek amacıyla takviye ilaçlar önerebilir. Tedavi aşamasında köpeğinizin yıkanma sıklığını azaltarak enfeksiyon tedavisine geçebilir; böylelikle ortaya çıkan pek çok egzama ve cilt sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Veteriner hekiminiz köpeğinizin cilt tahrişini azaltmak ve iyileştirmek için çeşitli anti inflamatuar ilaçlar önerir. Köpeklerde egzama belirtileri incelendikten sonra tedavi aşamasına geçilir. Antibiyotik reçetesinin yanı sıra anti histaminiklerle alerjiye bağlı oluşan sızıntılar azaltılmaya çalışılır. Hekiminizin verdiği ilaçları, önerilen doz ve sıklıkta kullanmanız egzama tedavisinin başarılı, sağlıklı şekilde sonuçlanmasına yardım eder.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Cushing Sendromu Belirtileri Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap