Köpeklerin Tüylerini Parlak Tutmanız İçin Yapmanız Gerekenler

Köpeklerin tüylerini parlak tutmanız aynı zamanda tüy sağlığı kadar önemli bir faktördür. Keçeli, seyrek ve dökülmeye yatkın tüyler zamanla köpeklerde cilt sorunlarına kadar ilerler. Köpeğimin tüyleri sürekli dökülüyor diyenlerin rutin olarak bir bakım izlemeliler. Köpeğin tüy sağlığı, bağışıklık sisteminin de durumunu gösterir. Tüyleri, köpeğinizi sıcaktan ve soğuktan korur. Çamur, kir ve yabancı maddeleri köpeğinizin vücudundan uzak tutar. Ağır sert darbelere karşı da korur.  Köpeğimin tüylerini nasıl parlak tutarım? Köpek tüylerini parlak tutmak için neler yapılır? Aşağıda köpeklerde tüy bakımı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Köpeklerin Tüylerini Parlak Tutmak İçin Doğru Mama Seçimi Şart

Köpeklerde mama seçimi yapmadan önce yavrunuzun yaşı, ırkı, tüy uzunluğu, alerjiye yatkınlığı var mı; öncelikle bunlar esas alınmalı. Mama içeriğine bakarak köpeğin alerjisini tetikleyecek bileşen olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer emin olamazsanız veteriner hekiminizden köpek mama önerisi alabilirsiniz. Bazı köpek sahipleri evcil hayvanlarının neye alerjisi olduğunu bilmedikler için mama paketleri üzerinde onlar için belirlenmiş Sensitive yazılı mamaları almaları daha güvenli olacaktır.

Köpeklerde tüy ve deri sağlığına etkili güçlü ve parlak tüyler için mama önerileri;

Bosch Yetişkin Köpek Maması: Yetişkin her ırk köpek için uygun kuzu etli, pirinçli köpek mamasıdır. Glutensiz, light oluşu son derece sağlıklı bir seçim olacaktır. Vitamin, mineral ve doğal bileşenlerin fazla olması da köpek tüylerinin parlak olmasını fazlasıyla etkiler. Paket üzerinde Sensitive yazması ile köpeğinizin  hassas, alerjisi olma ihtimaline karşı kullanmanızı sağlar.

Dr. Clauders Kuzu Eti İçeren Adult Yetişkin Köpek Maması: Gluten içermeyen, protein ağırlıklı dengeli bir mamadır. Küçük parçalardan oluşması kuru mama yemekte zorluk çeken köpekler için oldukça idealdir. Aşırı tüy döken köpekler için tüylerinin sağlıklı olmasını sağlar. İçeriğinde yeşil çay eklenerek cilt sağlığı ve sindirim sistemini güçlendirme amaçlanmıştır.

Bozita Robur Somon İçeren Köpek Maması: Tüy hassasiyetine sahip köpekler için üretilmiş sensitive etiketli köpek mamaları grubunda yer alan bir başka mama markası. İçeriğinde somon olması daha parlak tüyler ve protein oranının yüksek olması ile dengeli bir beslenme kaynağıdır. Renklendirici ve katkı maddesi içermeyen bu markayı da gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Brit Premium Lamb & Rice Doğal Kuzu Eti İçeren Köpek Maması: Hipoalerjik köpek mamasıdır. Alerjisi olan köpekler ve mamayı sindirmede zorluk çeken için geliştirilmiştir. Düşük tahıllı  protein ağırlıklıdır. Tavuk yağı, pirinç, somon yağı içermektedir. %30 oranında karbonhidrat içermektedir.

Felicia Hipoalerjenik Adult Somon İçeren Köpek Maması: Alerjisi olan köpeklerin yiyebileceği köpek maması. Sağlıklı ve güçlü kaslar için formüle edilmiştir. Orta boylu ve büyük köpek cinslerinin rahatlıkla tüketebilir. Deri ve tüy hassasiyeti yaşayan köpeğiniz için son derece uygundur.

Köpeklerde Yeterli Su Tüketimi

Doğru mama seçiminin yanında köpeğin yeterli su içmesi de önemli. Yaz aylarında köpekler daha çok su içer. Ancak soğuk havalarda su içmek köpeğinizin aklına gelmez. Siz içmesini sağlayamazsanız tüyleri daha mat ve kırılgan olacaktır. Sürekli kuru mama tüketen köpeklerin daha fazla su tüketmeli sağlanmalı. Gün içinde köpeğin su kabını sürekli temiz ve dolu tutun. Sürekli kontrol ederek su içtiğini takip etmelisiniz.

Köpek Tüyleri Parlak Tutmak İçin Balık Yağı Kullanın

Doğal yağlar tüy sağlığına önemli ölçüde etkiler. Somon yağı, balık yağı gibi doğal yağları köpeğinizin kuru mamasına ya da doğrudan oral olarak takviye amaçlı verebilirsiniz. Omega 3 yağları köpek tüylerini parlak tutmada etkiliyken bağışıklık sistemini de güçlendirecektir. Balık yağı köpekler için metabolizmayı düzenlerken tüy dökülmesini de azaltacaktır.

Köpeğinizin Tüylerini Düzenli Tarayın

Düzenli tüy bakımı ve tımar edilmesi özellikle uzun tüylü köpekler için olmazsa olmazdır. Ölü tüylerden arındırmak, keçeleşmiş ve karışmış tüylerin tarayarak daha ipeksi görünüme kavuşur. Tüy aralarında biriken yağ, kir, böcek, bir pirelerden tarayarak daha sağlıklı olacaktır.

Köpek Tüylerine Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Bölgesel tüy dökülmesi, alopesi, mevsimsel tüy dökülme yaşayan köpeklerin için hindistan cevizi yağı oldukça etkilidir. Köpeklerde tüy dökülmesi her evcil hayvan sahibinin yaşadığı sorunlardan biridir. Hindistan cevizi yağı sayesinden köpeğinizin tüyleri daha parlak ve bakımlı görünecektir. Köpeğin cildine nem katarak dökülmenin önüne geçer. Elinize birkaç damla dökerek köpeğin tüylerine masaj yaparak uygulayın. İçerisindeki yağ asitleri cildine ve kıl köklerine nüfuz ederek sağlıklı tüylerin çıkmasında etkili olur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap