Köpeklerde Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde gastrit rahatsızlığı farklı nedenlere bağlı şekilde görülebilen bir rahatsızlıktır ve köpeklerin huzursuz, saldırgan şekilde davranmalarına sebebiyet verebilmektedir. Köpeklerde gastrit belirtileri ve tedavisi de aslında kısa zamanda görülebilmeli, sonrasında da uygun olan tedavinin uygulanması için veteriner desteği alınmalıdır. Bağırsak zarının iltihaplanmasından dolayı meydana gelen gastrit, farklı nedenlere bağlı şekilde ortaya çıkabilir ve rahatsız edici belirtiler nedeniyle köpeklerin de hastalığın ilerleyen dönemde ciddi şekilde etkilenmesine yol açabilir.

Köpeklerde Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde görülen gastrit rahatsızlığı; dışkı ya da kusmukta görülen kan ile, siyah dışkı ile, karın rahatsızlığı hissedilmesi ve ağrılar nedeniyle köpeklerin hareket edememesi durumuyla, susuzluğun gözlemlenmesi ve iştahtaki azalmayla kendini ortaya koyabilmektedir. Bunların yanı sıra depresyon, ishal, sarı ya da köpüklü safralarla gelen kusma gibi belirtiler de köpeklerde sıklıkla görülür. Gastrit rahatsızlığı köpeklerin ciddi şekilde etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle de aslında durum fark edildiği zaman vakit kaybetmeden veterinere danışmakta ve tedavi için destek almakta fayda vardır.

Köpeklerde görülen ilk belirtiler genellikle ishal, kanlı kusma ya da dışkıda görülen kan ile kendini ortaya koyabilir. Sonrasında bunlara ek olarak daha ciddi ve yıpratıcı belirtilerin de ortaya çıkması mümkündür. Bu belirtiler köpeklerin vücudunu, sindirim ve boşaltım sistemini ciddi ölçüde yorar. Ayrıca iyi şekilde beslenemeyen, iştahı azalan köpeklerin bağışıklık sistemlerinin de zayıflaması ve buna bağlı olarak farklı hastalıklara da daha açık hale gelmeleri mümkündür.

Köpeklerin Gastrit Nedenleri

Köpeklerde görülen gastrit, farklı nedenlere bağlı olarak genellikle bağırsak zarında görülen iltihaplanmanın oluşması ile ortaya çıkar. Çürümüş yiyeceklerin tüketilmesi, çiğ olduğu zaman zarar verebilecek olan yiyeceklerin tüketilmesi, küf ya da mantarlar, kimyasal içeriğe sahip maddeler, temizlik malzemeleri, ilaçlar, tüketime uygun olmayan nesneler genellikle köpeklerde gastrit meydana gelmesine neden olmaktadır. Sindirilemeyen  maddeler ve sindirim sistemine zarar verici içeriğe sahip olan nesneler genellikle köpeklerdeki gastritin büyük ölçüde ortaya çıkış sebebidir.

Ayrıca gastrit bazı durumlarda tüketilen yiyeceklere ya da nesnelere bağlı olmayabilir de. Bu durumda böbrek yetmezliği, ülser, mide kanseri, bakterilere, virüs ya da parazitlere bağlı oluşan enfeksiyonlar da köpeklerde meydana gelen gastritin bir nedeni olabilmektedir. Yani asında gastrit akut şekilde de başka bir hastalığa bağlı olacak şekilde de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda da önlem almak önemlidir ancak eğer belirtiler gözlemlenirse vakit kaybetmeden veterinere başvurmak gerekmektedir.

Köpeklerde Gastrit Tedavisi Nasıl Olur?

Köpeklerde görülen gastritin tedavisi için öncelikli olarak gastritin nedeninin belirlenmesi gereklidir. Bazı durumlarda eğer gastrit enfeksiyonlara bağlı şekilde görülüyorsa ağız yoluyla alınan ilaçlar, antibiyotikler ya da farklı ilaçlar etkili olabilmektedir. Bunların yanı sıra tedavi sırasında kaybedilen sıvının geri kazanılması için bol su içilmesi, sıvı tüketiminin normal düzende ilerlemesi de büyük öneme sahiptir. Ayrıca kusmayı önlemek, mide bulantısını azaltmak için de farklı ilaçların tercih edilmesi mümkündür.

Köpeklerde görülen gastrit eğer tüketime uygun olmayan yabancı bir nesnenin yutulması sonucunda oluşuyorsa bu durumda veterinerlerin operasyon önermesi olasıdır çünkü köpeklerin midesi bu nesneyi sindirmeye çalışır ve bu süreçte doğal olarak pek çok rahatsızlığın ortaya çıkması da mümkündür. Operasyon ile köpeklerin yuttuğu yabancı cismin alınması, gastrit probleminin ortadan kalkması için etkili bir ilk adım olabilir.

Pek çok hastalıkta olduğu gibi köpeklerin de gastrit rahatsızlığı eğer farklı hastalıklardan dolayı meydana geliyorsa buna yönelik olarak tedavi uygulanması, gastritin de kısa zamanda ortadan kaldırılması için bir çözüm sağlayabilir. Köpeklerde görülen gastrit erken dönemde fark edilirse tedavisinin de bir o kadar kolay olacağını söylemek mümkündür.

Köpeklerin ulaşabileceği alanlarda kimyasalları, bozuk ya da çürümüş yiyecekleri, yutabilecek kadar küçük yemeye uygun olmayan nesneleri bulundurmak oldukça büyük bir hatadır. Bu nedenle de aslında gastrit oluşmaması için öncelikli olarak bunlara dikkat etmek büyük öneme sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap