Köpeklerde Konjunktivit Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde konjunktivit aslında bir göz hastalığıdır ve bu hastalık, görme bozukluklarına neden olabilen ciddi sonuçları içerebilmektedir. Bu nedenle de kısa zamanda keşfedilmesi gerekir ve tedavinin erken dönemde uygulanması, meydana gelebilecek olan rahatsızlık durumunu en aza indirir. Birçok farklı nedene bağlı şekilde ortaya çıkabilen konjunktivit, özellikle de çevresel etkenlere bağlı şekilde gelişebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle de köpeklerin oyun oynaması sırasında ya da dışarıda gezdiği sırada dikkatli olmak gerekebilir. Peki, köpeklerde konjunktivit belirtileri, nedenleri ve tedavisi nasıl gerçekleşir?

Köpeklerde Görülen Konjunktivit Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Özellikle de çevresel etkenlere bağlı şekilde meydana gelebilen konjunktivit durumu, köpeklerde farklı belirtiler ile kendini gösterir. Bu sebeple de aslında göz enfeksiyonlarından korunmak, alerjik durumlardan uzak kalmak ve göz sağlığına etki edebilecek olan diğer dış etkenlere karşı dikkatli olmak büyük öneme sahiptir.

Köpeklerde Görülen Konjunktivit Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde görülen konjunktivit, özellikle de çevresel etkenlere bağlıdır. Alerjik durumlarda köpeklerde konjunktivit ortaya çıkması durumu tetiklenir. Polenlerin yaratacağı alerjik reaksiyon da ayrıca köpeklerde konjunktivit nedeni olarak görülebilir. Bunun yanı sıra bazı otlar, temizlik malzemeleri, alkol içeren maddeler ve daha pek çok tetikleyici de köpeklerde konjunktivit oluşumu nedeni olarak görülebilir.

Köpeklerin gözlerine temas eden yabancı cisimler, diğer hayvanların göze temas etmesi, kirli sular, göze temas eden ve steril olmayan cisimler, köpeklerin temizliklerinin yapılmaması ve benzeri pek çok durum da aslında görülen konjunktivitin bir nedeni olabilmektedir. Bu nedenle de köpeklerin oyun oynadıkları, gezdikleri alanlar konusunda dikkatli olmakta yarar vardır. Bakteri, virüs ya da mantarlar köpeklerde konjunktivitin görülmesine neden olabilir. Bu etkenler köpeklerde ciddi göz problemlerinin oluşmasına neden olabilmektedir.

Köpek Konjunktivit Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde görülen konjunktivit; gözlerde görülen kızarıklıkla, sulanma ve gözde akıntıyla kendini gösterir. Bunların yanı sıra köpeklerin gözlerinde kısılma, kaşıntı gibi farklı belirtilerin de meydana gelmesi mümkündür. Bu durumların yanı sıra yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtilerin de görülmesi mümkündür. Bu tür durumlar ciddi şekilde etki eder ve köpeklerin rahatsız olmasına, saldırgan şekilde hareket etmesine ve sahiplerine dahi yaklaşmamasına neden olur.

Gözlerde görülen kızarıklığın, kaşıntı ve sulanmanın farklı nedenlere bağlı şekilde yoğunluğu değişebilir. Bu yoğunluk bazı durumlarda köpeklerin gözlerinin tamamen kızarmasına, bazı durumlarda da kaşıntının köpekleri büyük ölçüde etkilemesine neden olabilir. Kaşıntı nedeniyle köpekler bazen yüzlerini, boyunlarını ve kafalarını ciddi şekilde yaralayabilir. Hatta patileri ile gözlerinde dahi hasara neden olmaları mümkündür çünkü kaşıntı bazen dayanılmaz bir hal alabilir ve köpeklerin kaşınma sırasında havlamaları mümkündür. Bu durum erken şekilde fark edilirse vakit kaybetmeden veteriner desteği almak, göz sağlığının korunmasına da katkı sağlayacaktır.

Köpek Konjunktivit Tedavisi Nasıl Olur?

Alerjilere bağlı şekilde görülen konjunktivit, alerjiye karşı olan göz damlaları ile tedavi edilebilmektedir. Bu ilaçlar köpeklerde etkili şekilde kullanılır ve kısa sürede iyileşme sağlamaya yardımcıdır. Lokal göz ilaçları da ayrıca konjunktivit tedavisinde sıklık kullanılır ve köpeklerde görülen konjunktivitte genellikle çok uzun süreli tedavi gerekli olmaz çünkü rahatsızlığın erken dönemde keşfedilmesi ile kısa zamanda iyileşme sağlanması mümkündür.

Köpeklerin gözlerinde meydana gelen bu problem, gözlerinde kısılmaya neden olabilir. Bakteriyel, viral enfeksiyonlarda farklı tedaviler tercih edilebileceği gibi göz damlalarının da kullanılması mümkündür. Bu süreçte köpeklerin mama düzenleri değiştirilmemeli, gerekli olan her besini yeterli kadar tüketmeleri sağlanmalıdır ve temizlikleri de düzenli şekilde yapılmalıdır. Ayrıca gözlerinin temizliği sırasında steril olmayan ürünler de kullanılmamalıdır. Bu sayede köpeklerin konjunktivit sahibi olmasının da tedavilerinin kısa sürede etkili şekilde yardımcı olmasına da katkı sağlamak mümkün olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap