Köpeklerde Böcek Isırıkları Nasıl Önlenir?

Köpeklerde böcek ısırıkları pek çok köpeğin en büyük sorunudur. Köpeklerin özellikle de dışarı çıktıkları zaman en sık karşılaştıkları sorunlardan biri böcek ısırıklarıdır. Böcek ısırıkları köpeklerde ciddi rahatsızlıklara neden olur. Kaşıntı, kanama, yaralar ve daha pek çok duruma neden olabilen böcek ısırıkları köpeklerin ciddi şekilde rahatsız hissetmesinin sebeplerindendir. Bu durumları önlemek için köpekler çeşitli yöntemler ile böceklerden uzak tutulur. Peki, köpeklerde böcek ısırıkları nasıl önlenir?

Köpeklerde Böcek Isırıkları Nasıl Önlenir?

Köpeklerde böcek ısırıklarının önlenmesi için onların belli alanlardan uzak durması gerkelidir. Ayrıca evde uygulanabilecek farklı teknikler ile pirelerden ya da farklı böceklerden uzak kalmak da mümkün olur.

Köpekleri Uzun otların Bulunduğu Yerden Uzak Tutun

Köpeklerin uzun çimenlerden ve çalılardan uzak kalması, onların böcekler ile iç içe olmasını önler. Bu nedenle köpeğinizi gezdirmeye çıkardığınız zaman onu uzun çalılardan ve bitkilerden mümkün olduğunca uzak tutmanız gerekir. Köpekler kendi başlarına dolaşmayı severler ancak bu alanlar pek çok böceği üstlerine çekmelerine neden olacaktır. Bu sebeple köpeğinizin tek başına çalıların içinde dolaşmasını önlemeniz gerekir.

Yeşilliklerde köpeğinizin üzerine gelebilecek farklı pek çok böcek türü yaşar. Bu böceklerin her biri ısırmaz ancak yine de ısırabilecek farklı böcek türlerinden de korunmak gerekir. Bunu sağlamak için yeşil ve uzun bitkilerin arasına girmemesi önemlidir.

Köpeklerde Esansiyel Yağlar Böcekleri Uzaklaştırır

Köpeklerin tüylerinin gelişimine ve sağlığına katkı sağlayacak olan pek çok esansiyel yağ mevcuttur. Bu uçucu yağlar ayrıca köpeklerin böceklerden korunmasına da yardımcıdır. Özellikle de okaliptüs yağı bunun için birebirdir. Köpeğinizin şampuanının içine az miktarda okaliptüs yağı damlatmanız ve köpeğinizi bununla yıkamanız yeterlidir. Sonrasında ise her zamanki gibi durulayabilir ve köpeğinizi kurulayınız.

Köpeğinizin böceklerden korunması için kullanabileceğiniz bir diğer esansiyel yağ da lavanta yağıdır. Sedir ağacı yağı ve badem yağı gibi farklı yağları kullanarak da benzer şekilde köpeğinizin böceklerden uzak kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu yağlar böceklerin köpeğinizin üzerine gelmesini engeller. Bu sayede böceklerin ısırıklarından korunmak da mümkün olur.

Esansiyel yağlar yalnızca şampuana karıştırılarak kullanılmaz. Bu yağlar uçucu olduğu için köpeğinizin cildinde çok uzun süre yağlı şekilde kalmayacaktır. Yalnızca kokusu ve etkisi kalacaktır. Bu nedenle de haftada bir kez köpeğinizin tüylerine yedirerek bu uçucu yağları uygulamanızın hiçbir zararı yoktur. Elbette ki köpeğinizin mevcut cilt problemleri bu yağların kullanımını engeller. Yağları doğrudan ya da şampuan ile uygulamadan önce veterinerinize danışmanız tavsiye edilir.

Köpeklerin Tüylerini Düzenli Tarama

Köpeklerin tüylerinin düzenli olarak taranması pire ve benzeri sorunları engelleyecektir. Ayrıca bu sayede köpeğinizin tüylerinin arasındaki böcekleri de uzaklaştırmanız mümkün olabilecektir. Köpeğinizin tüyleri uzun ise düzenli taramanın sık sık yapılması gerekir. Bu süreçte esansiyel yağlardan da faydalanmanız tüylerin topaklanmasına engel olacaktır.

Düzenli tarama sayesinde köpeklerin tüylerinin arasındaki pek çok böceğin uzaklaştırılması mümkündür. Özellikle de pire gibi oldukça küçük canlıların köpeğinizden uzak kalmasını istiyorsanız bir pire tarağı ile tarama işlemi yapmanız çok önemlidir.

Böcek Isırıkları Köpekleri Nasıl Etkiler?

Köpekler böcekler tarafından ısırıldığı zaman kaşınabilir, ateşlenip çeşitli cilt sorunları yaşayabilir, canları acır. Bazı durumlarda böcek ısırıkları köpeklerde ısırılan bölgenin iltihaplanmasına neden olabilecektir. Bu durumda köpeğinizin cildinin daima temiz olduğundan emin olmanız gerekir.

Köpekler böcekler tarafından ısırıldığı zaman çok fazla kaşınır. Bölgeyi kaşıyarak yara yapabilirler. Bu durumda böcek ısırığı gözlemlerseniz böcek ısırıklarına iyi gelen bir ilacı veterinerinize danışarak köpeğinizin cildine uygulamanız mümkündür. İlaç kısa sürede bölgenin iyileşmesini ve iltihaplanmasını ya da kaşınmasını engelleyecektir. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçlarda da veterinere danışmak oldukça önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap