Yavru Köpekte Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Yavru köpekte gaz sancısı henüz gelişmekte olan bağırsaklarının tıkanması ile mide şişmesi yaşarlar. Midenin aşırı şişmesi sonucunda ise gaz sancısı sorunu ile karşı karşıya kalınır. Köpeklerde gaz oluşumu sağlıklı yolu, mide ve bağırsaklarda biriken gazın anüs yolu ile beraber çıkarılmasıdır. Eğer biriken gazı dışarı atamazsa köpekte gaz sıkışması görülür. Nadiren görülen gaz sıkışması sorununu ciddiye almasanız da kronik olarak da devam edebilir. Köpeğin sürekli gaz sancısı çekmesi ve kötü kokulu gazın meydana gelmesinin altında olası sebepler olabilir. Yavru köpeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? Yavru köpeklerde gaz nasıl çıkarılır? Gelin köpeklerde gaz sancısı ile sorunlara daha yakından bakalım…

Yavru Köpekte Gaz Sancısı Nasıl Oluşur?

Köpeğin gaz sancısının altında yatan sebebi belirlemek gerekiyor. Çünkü köpeklerde tıpkı insanlarda görülen sorunlar gibi gaz sıkıntısı yaşarlar. Yanlış beslenme sonucunda hastalık tehlikeli bir durum haline gelir. Köpeğin bağırsağında meydana gelen gazlar havayı yutması ve ya yiyeceklerin bakterilerle beraber fermantasyon olmasıyla oluşur. Bağırsaktaki oksijen, hidrojen ve karbondioksit gazları yüksek oranda koku içermez. Köpekler laktozu sindirmekte zorluk çekerler. Laktozu sindiremeyen köpekler ise gaz sancısı ya da ishale neden olur.

Yavru Köpekte Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Evde köpeğinizin gaz sancısını gidermek için sindirimini rahatlatacak doğal yöntemler kullanılabilir. Yoğurt, zencefil karışımını köpeğinize yedirerek mide şişkinliğine azaltabilirsiniz. Eğer bu yöntemden sonra köpeğiniz gaz sancısı çekmeye devam ediyorsa veteriner hekiminize başvurmanız iyi olacaktır. Lif oranı düşük, yağ oranı az olan mamalar ile sindiriminin düzene girmesini sağlayabilirsiniz. Bunların yanında veteriner hekiminiz gaz sancısını gidermek için reçeteli ilaçlar da yazarak tedaviye yardımcı olacaktır.

Köpeklerde Gaz Sancısı Nedenleri

Yavru köpeklerde gaz sancısı giderilmesi için öncelikle meraklı köpeğinizin çöp kutularını karıştırmasını engellemelisiniz. Yavru köpeğin yememesi gereken besinleri çöpten bulup yemeleri gaz sorununa yol açacaktır. Ayrıca tabakta kalan artıklarınızı da yavrunuza vermemelisiniz. Köpeğinize her ne kadar kıyamıyorsanız da bunu yapmanız gerekebilir. Çünkü onların sağlığı her şeyden daha önemlidir. Çöp kovalarını karıştırmaması için kutuların ağzının kapalı olmasını ihmal etmeyin. Yürüyüşe çıktığınızda da dışarıdaki çöp kutularını karıştırmaması için yavrunuzu tek başına bırakmayın.

Yavru Köpekte Kabızlık

Yavru köpeklerde kabızlık aynı zamanda gaz sancısı da yaşatır. Büyük ırk köpeklerde kalça sorunlarından dolayı kabızlık görülür. Kalça ve omurga sorunlarından dolayı tuvaletini yapmaya çömelemeyen köpekler tuvaletini yapamaz. Bu da köpeklerin kabızlık yaşamasına neden olur. Kabızlık yaşayan köpekte, gaz sıkışması yaşanır. Bu da köpekte karın ağrına neden olur. Uzun süre bağırsakta kalan dışkı üzerinde bakteriler hareket etmeye başlar. Bu bakteriler çürümeye başlayarak daha fazla gaz çıkışına yol açar.

Yavru Köpeklerde Beslenme Sorunları

Kronik ya da nadir yaşanan gaz sıkışmasına neden olan asıl soruna beslenmeden başlamak gerekir. Yanlış beslenme köpekte aşırı gaz salınımı ya da gaz sıkışmasına neden olur. Köpeklerde gaz sorununa yol açan besinler:

  • Süt ve süt ürünleri,
  • Yağlı besinler,
  • Bezelye,
  • Soya katkılı besinler

Yukarıda bahsettiğimiz ürünleri köpekler sindirme sırasında zorlanırlar. Sindirimi zor olan gıdalar köpekte gaz sancına neden olur. Mevcutta kullandığınız maması köpeğinizde gaza neden oluyorsa çok hızlı mama değişikliği yaşatmamalısınız. Bir hafta içinde eski mama ve yeni mamayı karıştırıp her gün yeni mamanın oranını arttırırsanız gaz sancınsın önüne geçmiş olursunuz.

Köpeklerde Gaz Sancısına Yol Açana Hastalıklar

  • Kolit,
  • İç parazitler,
  • Kolit,
  • Bağırsak hastalıkları,
  • İnce ve kalın bağırsaktaki bakteriler,

Çeşitli hastalıkların yan etkileri arasında gaz sancısı da yaşanabilir. Önlem alınması için veteriner hekiminize randevu alınarak herhangi bir hastalığın en erken tedavisini yaptırmanız açısından yarar sağlar.

Yavru Köpeğimin Gaz Sancısı Çektiğini Nasıl Anlarım?

Köpeğinizin midesinde şişlik varsa eğer gaz birikmesi yaşayabilir. Sürekli ağızdan gaz çıkarması, cenin pozisyonunda yatması, karnından sesler gelmesi ve ağır kokular yayması gaz sancısı çektiğinin en net belirtileridir.

Yemek sonrası köpeğinizi yürüyüşe çıkararak sindirimin daha rahat yapmasını destekleyebilirsiniz. Ayrıca karnına masaj yaparak da aynı şekilde şişkinliğin önüne geçebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap