Köpeklerde Burun Akıntısı Nedenleri ve Tedavisi

köpeklerde burun akıntısı ve tedavileri

Köpeklerde burun akıntısı pek çok nedene bağlı olarak görülebilir. Bu nedenler genellikle solunum yolu hastalıkları ile ilgili olsa da alerjilere ya da farklı rahatsızlıklara bağlı olarak da görülebilmektedir. Bu durumda köpeğinizin burun akıntısının nedenlerinin belirlenmesi, tedavisinin de etkili ve kolay şekilde yapılması için yardım sağlayacaktır. Köpeğinizin burun akıntısının nasıl olduğu, nedenini ortaya koyabilir. Peki, köpeklerde burun akıntısı nedenleri ve tedavisi nasıldır?

Köpeklerde Burun Akıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde burun akıntısının farklı rahatsızlıklara bağlı nedenleri olabilir. Bu rahatsızlıklar bazen alerji ya da yabancı cisimlere bağlı olarak görülebiliyor olsa da bazı durumlarda tümörlerin ya da farklı pek çok ciddi rahatsızlığın da burun akıntısının bir nedeni olabileceği unutulmamalıdır.

Köpeklerde Burun Akıntısı Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde görülen burun akıntısının nedenleri aslında alerjilere, solunum yolu enfeksiyonlarına, yabanı cisimlerin buruna kaçmasına, tümörlere, diş hastalıklarına ya da farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu hastalıkların her biri ciddi sorunlar yaratmasa da yine de sürekli olarak devam eden ve koyu renkli, sarı ya da yoğun kıvamlı burun akıntısının yine de ciddi rahatsızlıklar nedeniyle görülebileceği unutulmamalıdır.

Enfeksiyonlar

Köpeklerde üst ve alt solunum yolu rahatsızlıklarına bağlı olarak burun akıntısı belirtisi görülebilmektedir. Özellikle de sarı ve yeşil renkteki burun akıntısının enfeksiyonlar nedeniyle oluştuğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle de burun akıntısını takip etmek, kısa zamanda veteriner desteği almak ve tedaviye uymak aslında köpeğinizin kısa zamanda iyileşmesini sağlayabilir.

Yabancı Cisimler

Köpeklerin burnuna yabancı cisimler kaçabilir ve boncuk, kağıt, oyuncak ve benzeri çok küçük parçalara sahip nesnelerin buruna kaçması sonucu açık beyaz ya da şeffaf renkte burun akıntısı görülmesi mümkündür. Bu durumda vakit kaybetmeden veterinere başvurmak ve veterinere gidene kadar köpeğinizin korkmamasını ya da ani şekilde hareket etmemesini sağlamak önemlidir.

Alerjiler

Köpeklerin de tıpkı insanlarda olduğu gibi farklı alerjilerinin olması mümkündür. Her köpekte aynı alerjiler görülmeyebilir ancak polen, toz, kimyasal madde, ilaç, parfüm, besin alerjileri de köpeklerde sıklıkla görülebilen alerjilerdir. Alerjiler genellikle hapşırma, burun akıntısı, öksürme, kaşınma gibi farklı etkiler ile kendini gösterebilir ve eğer köpeğinizde ciddi bir belirti görürseniz alerjinin ileri derece zarar verici olabileceğini unutmamanız gereklidir. Bu nedenle de eğer köpeğiniz burun akıntısının yanı sıra farklı belirtiler de gösteriyorsa vakit kaybetmeden veteriner desteği almak gerekir.

Tümörler

Burnun iç yapısında ya da yakın bölgesinde meydana gelebilen tümörler bazı durumlarda burun akıntısının bir nedeni olabilir. Bu durumlar ciddi rahatsızlıkların işareti olabileceği için kısa zamanda veteriner kontrolü ile durumun tespit edilmesi büyük öneme sahiptir.

Köpeklerde Burun Akıntısı Tedavisi Nasıl Olur?

Köpeklerde burun akıntısı için bir tedavi uygulanacağı zaman öncelikli olarak burun akıntısının nedenlerinin görülmesi gereklidir. Örneğin alerjik bir durum ile tümör gibi bir durum için uygulanacak olan tedaviler farklı olacağından dolayı köpeklerdeki burun akıntısı tedavisi de aslında buna uygun şekilde ilerler ve hastalık ile ilgili olan tedavi uygulandığı zaman burun akıntısının da giderilmesi mümkündür.

Burun akıntısının azaltılması için farklı tedaviler uygulanabilse de genellikle en etkili olacak tedavi, köpeğinizin ilgili hastalığa dair ilaç ya da benzeri bir tedavi alması olacaktır. Bu sayede sahip olduğu hastalıktan kurtulacağı gibi burun akıntısından da kurtulması mümkün olacaktır. Burun akıntısı aslında bir belirti olarak görülebilir ve doğal olarak belirtinin ortadan kaldırılması için belirti nedeni olan hastalığa çözüm bulunması gereklidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap