Köpekler Utanır mı? Köpekler Nelerden Utanırlar

Köpekler utanır mı? Pati sahiplerinin merak ettiği birçok konudan biri de utanıp utanmadıklarını. Bazen eve gelen birinin yanına çıkmayışı ya da sizlerin arkasına kapanması ya da bazı durumlarda sergiledikleri patileri ile yüzlerini kapatma gibi davranışlar onların utandığı mı gösteriyor bizlere.

Köpekler Utanır mı: Köpek Davranışları

Utanma duygusunun da birçok kaynağı vardır. Örneğin yanlış yapılan davranışın ardından pişmanlık göstergesi olarak yaparlar. Yapılan hatalı bir davranış sonrası suça bağlı utanç ve sıkıntıya düşmekten kaynaklı; utanç sonucu utanma duyusu sergiler.

Utancın sergilendiği davranışlarda utancın farkında olunması durumunda sergilenen davranışı utanç olarak adlandırabiliriz. Örneğin bizler bir konu da utanıyor bunun farkında olduğumuz için buna utanma deriz. Ancak hayvanlarda ya da köpekler de bunun farkında olunduğuna dair bir bulgu bulunmamıştır.

Köpeklerde utanma davranışı sergilemesinin altında yatan kaynağa göre var ya da yok diyebiliriz. Örneğin yanlış bir davranış sonucu bunun farkında olan köpeklerimiz de sergilenen utanma davranışı olasıdır. Yani köpeklerimiz de ahlaki davranışlar içerisinde olma ihtimali vardır Bunun sonucunda yapmaması gerektiğinin farkında olduğu için bundan pişmanlık duymaktadırlar.

Burada önemli olan noktanın anladığınızdan emin olun. Köpeklerimiz ya da hayvanlar yanlış yapılan durum ve sonuçları bilmekte. Yani buda bizlerin ona neyin yanlış neyin doğru olduğunu fark ettirmemize bağlı. Eğer köpeğinize başka hayvanlara zarar vermesinin kötü bir davranış olduğunu hissettirip fark ettiğiniz de; başka bir canlıya zarar verdiğinde onun canını yandığını bilecek. Bu durumlarda canını yaktığı için utanacaktır. Ama bu farkındalığı bilmeyen bir köpek zarar verecek ancak sizden cezalandırma ya da aksi bir davranış görecektir.

Utanç duygusunun altında yatan kaynaklardan biri de çekindiği için bu tarz davranışa girmesidir. Ancak bunun utanma olarak adlandırıp adlandıramayacağımız bilimsel bir dayanağa dayanmamaktadır. Ancak bu tutuma girdikleri gerçektir. Evinize gelen birinden çekinmesi ve utanıyor gibi davranışlar sergilemesinin altında özgüveni olmaz. Ya da köpeğinizin asosyal bir karaktere sahip olduğuna dayanmaktadır.

Köpekler Nasıl Algılar ve Düşünür

Bilim adamları dili düşünme yetisi ile bir tutmaktadır. Bu durumda şu yorumu getirmektedirler konuşamayan üretemeyen bir canlının düşünme yetisi olmaktadır. Düşünme yetisinin olmaması köpeklerimizin mahcubiyet, utanma gibi bilişsel algılarının olmadığına dair bir tez öne sürmektedirler.

Buna rağmen bazı bilim adamları da dil yetisinin olmayışını önemsemeyerek görsel algının ve buna dayalı bir üretimin söz konusu olacağını öne sürerek düşünme yetisini ve gelişimini görsel ve duyusal olarak gelişimin sağlayacağını öne sürmektedirler.

Bilim adamları otistik insanlar ile köpeklerimizin algı yapısının ve buna bağlı düşünme yetisinin bir olduğunu örneklerle açıklamıştırlar. Çevrelerine karşı oldukça duyarlı olan pati dostlarımız kendi yaşadıkları çevreyi oldukça iyi bilmektedirler. Otistik olan kişilerde de bu gözlenmektedir.

Yaşadıkları ve sık sık bulundukları çevreye karşı bir bilinç ve farkındalıkları vardır ancak farklı bir yerde bu farkındalığı sergileyemezler. Köpeklerimiz de de bulundukları yerde olan kural ve çevreye duyarlıkları varken başka bir alanda bildikleri öğrendikleri tutumları çevreye olan yabancılıklarından sergileyemedikleri düşünülmektedir.

Özetle; köpeğimizin sonradan edinilmiş davranışların varlığı sonucu utanma duygusuna benzer davranışlar sergiler. Daha sonradan edinilmiş ve öğrenilmiş davranışlarda diyebiliriz. Ancak hala araştırılan bir konu olduğu için kesin olarak yok veya var diyemeyiz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap