Köpekler Soğukta Üşür Mü?

Köpekler Soğukta Üşür Mü

Köpekler üşür mü? Soğuk havalarda köpeğin üşümesi hemen hemen bütün hayvanseverleri endişelendiren bir konudur. Özellikle kış mevsiminde havaların soğumaya başlamasıyla birlikte evcil hayvanlar dışında sokak köpeklerinin durumu da merak edilir. Soğuk havalarda her canlı gibi köpekler de üşüyebilir. Köpeklerin vücudu tüylerle kaplı olsalar bile soğuk hava koşullarına dayanıklı olmayabilirler. Bu yüzden köpeklerin soğuk havalarda karşılaşacağı olumsuz koşulları en aza indirmek ve onların vücudunu ideal sıcaklığında tutmak son derece önemlidir. Köpeklerin soğukta üşür mü sorusunun yanıtını arayanlar için detaylı bilgiler bu yazımızda yer almaktadır.

Köpekler Üşür Mü?

Köpeğin üşümesi için hava sıcaklığının ciddi seviyelere kadar düşmesi gerekir. Bununla birlikte uzun süre soğuk havaya maruz kalan köpekler üşüdüğü için hasta olabilir ve hatta yaşamını kaybedebilir. Köpeklerin gövdesi kalın tüylerle kaplı olsa da bu tüyler onları çok soğuk havalardan korumaya yeterli değildir. Sibirya kurdu ve Husky cinsi köpek ırkları, kalın kürke sahip oldukları için soğuk havalara karşı dahsa dayanıklıdır. Ancak sıradan sokak köpeklerinin kış mevsiminde ve özellikle kar yağdığında uzun süre soğuk havaya maruz kalması hayati tehlikelere sebep olabilir.

Evcil köpekler de soğuk havalarda üşüyebilir. Özellikle bazı küçük ırk köpeklerin soğuk havalara karşı daha dayanıksız olduğu bilinir. Tüyleri tıraş edilen köpeklerin kürkü kısaldığı için soğuk hava doğrudan vücutlarına işler. Bu yüzden kış aylarında evcil köpeklerin tüylerini kısaltmak yerine uzun tutmak doğru bir seçim olacaktır. Öte yandan evcil hayvanlar ev ortamında sıcaktayken birden bahçeye çıkıp soğuk havaya maruz kalırlarsa şok yaşayabilirler. Hipotermi adı verilen bu sağlık sorunu hayati tehlike içerdiği için dikkatli olunmalıdır. Bununla birlikte köpeğin üşümesi uzun süre devam ediyorsa ciddi sağlık sorunları ve yaşamını kaybetme riski olduğu unutulmamalıdır.

Köpeğin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Köpeğin üşüdüğünü anlamak için hal ve hareketlerini gözlemlemek yeterli olacaktır. Pek çok köpek sahibi, evde bakımını üstlendiği köpeğin sıcak koşullarda kalması için özen gösterir. Köpeklerin soğuk havaya maruz kaldığında vücuduna ve davranışlarına dikkat ederek üşüyüp üşümediklerini anlamak mümkündür. Köpekler soğukta üşür mü sorusunun yanıtını arayanlar için köpeklerde üşüme belirtileri şunlardır:

 • Uzun süreli titreme
 • Uyku hali
 • Kıvrılıp hareketsiz kalma ihtiyacı
 • Uyuşukluk ve hareketsizlik
 • Denge kaybı
 • Kulak ve burun ısısının düşmesi
 • Huzursuzluk ve sinirlilik
 • Ağlama ve inleme sesleri

Tüm canlılar gibi köpeklerin de vücut ısısı ciddi derecede düştüğünde organları ve kasları titremeye başlar. Uzun süre soğuk havaya maruz kalan köpekler, vücut ısısını dengelemek için istemsiz bir şekilde titreme davranışı gösterebilir. Soğuk havalarda titreyen bir köpek gördüyseniz bu durum muhtemelen onun üşüdüğünü gösterir. Üşüyen köpek hareketsiz kalır ve sürekli uyku halinde olur. Uyuşukluk ve kıvrılma ihtiyacı köpeğin üşüdüğünü gösteren diğer belirtilerdir. Aynı zamanda köpekler çok üşüdüğü zaman ağlama ve inleme gibi acı sesler çıkarırlar. Köpeğin üşüdüğünü anlamanın en iyi yollarından biri de kulak ve burun sıcaklığını kontrol etmektir. Eğer köpeğin kulakları ve burnu buz gibi olmuşsa vücut ısısı ciddi seviyede düşmüş demektedir.

Sokak Köpekleri Üşür Mü?

Sokaktaki köpeklerinin üşümesi özellikle hava sıcaklığının iyice düştüğü kış mevsiminde hayvanseverleri endişelendirir. Sokakta kötü koşullarda yaşam savaşı veren köpeklerin aniden soğuyan havalarda ve yoğun kar yağışında sığınacak bir yer bulmaları gerekir. Sokakta bakılan köpekler için kulübe ve mama-su desteği bu yüzden çok önemlidir. Kış mevsiminde sokak köpeklerinin üşümemesi için en azından yerden yüksekte bir yatak ve üzerine örtülebilecek bir battaniye gibi ekipmanlarla onlara destek olunması önemlidir.

Üşüyen Köpek Nasıl Isıtılır?

Üşüyen köpeği ısıtmak için yapılması gerekenler oldukça basittir. Evcil köpeklerin soğuk havaya maruz kaldığı sürede vücut ısılarını yeniden kazandırmak epey kolaydır. Ev ortamında köpeğinizi battaniyeler ile sarıp ısıtıcıların yanına aldığınızda bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Ancak sokakta üşümüş bir köpek gördüğünüzde onu ısıtmak için neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekir. Üşüyen köpeği ısıtmak için şu yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır:

 • Köpeğin hasta olmaması için soğuk havaya maruz kaldığı süre kısıtlanmalıdır.
 • Sokak köpeğini soğuk havaya karşı koruyacak kulübe, barınak edinmeli veya onları geçici olarak ev-apartman gibi yerlere alabilirsiniz.
 • Sokak köpeğine yuva bulamadığınız durumlarda bir battaniye ile onları sarabilirsiniz.
 • Köpeklerin soğuk havalarda uyuşuk ve hareketsiz olmaları beslenmelerini sıkıntı sokabileceği için kolay ulaşabilecekleri yere mama ve su koyabilirsiniz.
 • Hipotermi geçiren ve vücut ısısı ciddi seviyede düşmüş bir köpeği battaniye veya mont ile sıkıca sardıktan sonra veterinere götürmelisiniz.
 • Sokakta devamlı baktığınız bir köpeğiniz varsa soğuk havalarda üşümemesi için kış mevsimi boyunca giyebileceği köpek giysileri satın alabilirsiniz.

Köpeklerin yaşamında ufak değişiklikler yaparak onları soğuk havalarda ciddi sağlık sorunları yaşama riskinden kurtarabilirsiniz. Köpekler soğukta üşür mü sorusunun yanıtını arayanlar için bu yazımızda hem evcil dostlara hem de sokak köpeklerine karşı yerine getirilmesi gereken önemli sorumluluklardan bahsettik.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Safra Kesesi Hastalıkları

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap