Köpekler Karpuz Yer mi?

Köpekler karpuz yer mi? Özellikle yaz aylarında oldukça serinleticidir. Karpuz yemenin tıpkı insanlara olduğu gibi köpeklere de birçok faydası bulunmaktadır. Fakat köpekler için karpuz miktarı, tüketme şekli ve zamanı gibi faktörler fayda sağlanmasında değişkenlik gösterebilmektedir. Tatlı meyvelerin köpekler üzerinde zararı olsa da karpuzun %92’sinin sudan oluşması köpekler için faydalıdır. Bu şekilde köpeğinizin yeteri kadar sıvı tüketmesine yardımcı olabilirsiniz. Çoğu köpek sahibi köpeğine, köpek maması ya da ödül şeklinde karpuz vermektedir. Fakat direkt olarak karpuz yemelerinin de bir sakıncası bulunmamaktadır. Köpeklerin karpuz yemesi uygun şekilde servis edildiği taktirde tam bir vitamin deposudur. Köpeklerin karpuz yemesi bir sorun oluşturmasa da ne kadar yemesi gerekliği ve nasıl yedirilmesi gerektiğini de öğrenmeniz doğru olacaktır.

Köpekler Karpuz Yiyebilir mi? Köpekler için Karpuzun Faydaları

Karpuz hem tadı hem de köpeklere serinlik sağlaması bakımından oldukça tercih edilmektedir. Karpuz içerisinde A, B6, C vitaminleri ve potasyum barındırmaktadır. Bu vitaminler sayesinde köpeklerin bağışıklık sistemi kuvvetlenir. İçerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığı korunur ve iltihap azaltıcı özelliği bulunur. Köpeğinizin vücudunu koruyacak antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede kanser ve diyabet gibi hastalıkların önlenmesi mümkündür. Meyveler köpeğinizin kan basıncını düzenlediği gibi kas sağlığını da iyileştirmektedir. Aynı zamanda kalp hastalıklarının da önüne geçilebilir.

Ayrıca karpuz yağ ya da kolesterol içermeyen bir besindir. Düşük kalorili ve yüksek su içeriği bulundurur. Karpuz %92 oranında su barındırmaktadır. Bu sayede köpekler ihtiyaç duydukları su miktarını da karpuz yiyerek karşılayabilirler ve yaz günlerinde susuz kalmalarının önüne geçilir. Dengeli ve sağlıklı bir diyete karpuz ekleyerek köpeğinizin birçok vitamini almasını sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin karpuz tüketerek maksimum faydayı alması için kontrollü tüketmesini sağlamalısınız. Yeterli ve gerekli ölçüde karpuz tüketmediği takdirde yarar yerine zarar görebilir. Köpeğinizin boyutuna oranla ne miktarda ve ne sıklıkla karpuz tüketebileceği konusunda veterinerinizden fikir alabilirsiniz. Küçük boyutlu köpekler için bir dilim karpuz yeterken büyük boyutlu köpekler çok daha fazla miktarda karpuzu tüketebilirler. Bu sebeple köpeğinizin fazla miktarda karpuz yemesini engellemelisiniz.

Köpekler için Karpuzun Zararları

  • Köpeğinizin karpuz kabuğunu çiğnemesi tehlikeli durumlara yol açabilir. Karpuz kabuğunu çiğnemek ve sindirmek zor olduğu için büyük parçalar halinde yutulması muhtemeldir. Bu durum da ishale ve ciddi bağırsak tıkanmalarına neden olabilir. Aynı zamanda küçük boyutlu köpeklerde boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Köpeğinizin maması dışında yediği besinlerin oranını iyi ayarlamalısınız. Diğer tüm besinler gibi karpuzu fazla tüketmesi zarar görmesine neden olabilir. Gıda alerjisi ya da cildi hassas olan köpeklerin veteriner önerisi olmadan karpuz tüketmesi önerilmez.
  • Aşırı karpuz tüketen köpekler ishal ya da sindirimle ilgili birçok rahatsızlık belirtisi gösterebilir. Aynı zamanda şiddetli karın ağrısı yaşamaları da mümkündür. Karpuzun sağlıklı bir beslenme diyetinin çoğunu oluşturmadığını bilmek gerekir.
  • Karpuz çekirdekleri köpeğinizde bağırsak tıkanmalarına, mide ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle köpeğinize karpuz verirken çekirdeksiz olduğundan emin olmalısınız.

Ayrıca Bakını: Köpekleri Serinletme : Yaz Mevsiminde Serinletme Yolları

Köpekler Karpuzu Nasıl Yemeli

Köpeğinize karpuz vermeden önce mutlaka bir veterinere ya da beslenme uzmanına danışmalısınız. Böylece ne sıklıkla ve ne miktarda vereceğinizi öğrenebilirsiniz. Her köpeğin farklı beslenme ihtiyaçları bulunmaktadır. Bazı köpeklerin karpuzu zararlı hale getirecek tıbbi şartları bulunabilmektedir.

Köpeğinize karpuz verirken çekirdeklerini çıkardığınızdan emin olmalısınız. Karpuzu küçük ve çiğnenebilir ölçülerde kesebilirsiniz. Böylece köpeğiniz bir ödül maması gibi karpuzunu tüketebilir. Yaz aylarında ise karpuzu dondurabilir ve ardından köpeğinize verebilirsiniz. Fakat köpeğinizin dişlerinin donmuş besinlerden zarar görmeyecek kadar sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda köpeğinize karpuz ile meyve salataları ve smoothie içecekler hazırlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap