Golden Retriever Yavru Bakımı: Golden Nasıl Köpek

Golden Retriever yavru bazı köpek ırklarına göre daha kolay olabilir. Fakat köpeğinizin yaşam standartlarının iyi olabilmesi ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için sizin ilginize ihtiyacı vardır. Golden Retriever yavru sahiplenme konusunda ilk en önemli unsur tüy bakımıdır. Tüylerinin devamlı bakımının yapılması Golden köpekleri için gereklidir. Bu sebeple gün içinde 3 defa taramak gerekir. Beslenmesi ve egzersiz ihtiyaçları da düzenli olarak sağlanmalıdır.

Golden Retriever sahiplenme düzenli olarak sağlandığı sürece sağlıklı bir yaşam sürmesi beklenmelidir. Aynı zamanda ek besinler ve vitamin takviyesi ile köpeğinizin bağışıklık sistemini destekleyebilirsiniz. Böylece köpeğinizin vücudu hastalıklara karşı daha dayanıklı hale gelecektir. Bir köpek sahiplenme kararı aldığınızda yerine getireceğiniz sorumlulukların bilincinde olmanız önemlidir.

Golden Retriever Yavru Bakımı

 • Köpeğinizin sağlıklıyken nasıl davranışlar sergilediğini bilmelisiniz. Bu şekilde hasta olduğu zaman hareketlerinde ki değişiklikleri anlayabilir ve tedavi gerektiren durumları kısa sürede fark edebilirsiniz.
 • Köpeğinizin gözleri her zaman parlak ve temiz olmalıdır. Gözlerinin beyaz kısmında sarı ya da kırmızı renk farklılıkları olmamalıdır. Köpeğinizin gözlerinde yaşlanma, kızarıklık ya da kapanma olursa derhal veterinere götürmelisiniz.
 • Kulakları her zaman akıntısız, kokusuz ve temiz olmalıdır. Golden köpeklerinin kulakları sorun yaşamaya müsaittir. Bu nedenle haftada bir defa kontrol edilmelidir.
 • Köpeğinizin diş etleri pembe ve sağlıklı olmalıdır. Diş etlerinde kızarıklık ya da ağız kenarında şişlik fark ederseniz bir problem olabilir.
 • Burunu temiz ve ıslak olmalıdır. Burnunda akıntı olması bir sorunun varlığını gösteriyor olabilir.
 • Vücudunda ve tüylerinde kene, pire ya da topaklanma olmamalıdır. Yavrunun tüylerinde elinizi gezdirerek kontrol edebilirsiniz. Köpeğinizin tüyleri her zaman kalın, kepeksiz, yağsız, lekesiz, ipeksi ve parlak olmalıdır.
 • Köpeğinizin kulağının hava almasına engel olan fazlalık tüylerini kesmelisiniz. Kulağında kızarıklık, sıcaklık, iltihap, pis koku ve hassasiyet gördüğünüz anda veterinere başvurunuz.
 • Golden köpeğinizin eklemlerini sık sık kontrol etmelisiniz. Ayak parmak araları ve arasında olabilecek bir yabancı madde köpeğinizin hareketini kısıtlayabilir. Tırnaklarının durumunu sık sık kontrol etmeli ve kısaltmalısınız.

Golden Retriever Rutin Muayene ve Aşıları

Golden Retriever sahiplenme ilk veteriner kontrollerinin sağlanması önemlidir. Veteriner hekim köpeğinizin ilk muayenesinde kalp ve nefes alış veriş seslerini dinleyecek, göğüs hareketlerini kontrol edecektir. Ardından karnını muayene edip tüy durumunu kontrol eder. Köpeğinizin kulaklarını, gözlerini ve ağzını kontrol eder. İç parazit riski için dışkı örneği alır ve inceler. Son olarak detaylı bir diş kontrolü yapar.

Köpeğinizin hastalıklarla savaşan antikorları anne sütü tarafından sağlanır. Fakat bu antikorlar köpek 16 haftalık olduğunda tükenir. Köpeğinizin aşılarını aksatmayarak antikorların oluşumunu desteklemelisiniz. Aksi halde köpeğiniz hastalıklar ile savaşamaz. Evcil hayvanlar arasında çoğu hastalık kolayca yayılmaktadır. Veteriner hekiminiz size köpeğinizin ihtiyaç duyduğu aşıların bulunduğu bir çizelge verecektir.

Golden Retriever Yavru Ne Yer?

 • Köpeğinize kemik vermemelisiniz. Köpek boğazına takılabildiği gibi mide duvarını ya da bağırsağını delebilir.
 • Köpeğinize yemek artıkları vermemelisiniz. Köpeğiniz yemek seçmeye başlayabilir ve beslenme düzeni bozulabilir. Ayrıca yemek artıkları obeziteye neden olmaktadır.
 • Özellikle yavru köpeğinize kedi maması vermemelisiniz. Kedi mamaları sadece kedilerin beslenme ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmaktadır.
 • Köpeğinizin beslenme planını veterineriniz önermediği sürece değiştirmemelisiniz. Aksi halde köpeğinizin beslenme düzenini bozabilirsiniz.
 • Köpeğinizi öğünler arasında abur cubur ile beslememelisiniz. Sadece mamasından bir parça ya da bir ödül mamasını sizin sözünüzü dinlemesi için kullanabilirsiniz. Köpeğinizi sizin yediğiniz yemeklerle ödüllendirmeniz doğru değildir. Bazı yiyecekler köpekleri zehirleyebilecek kadar zararlı olabilir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap