Köpeklerde Beslenme Değişikliğinin Yol Açtığı Sorunlar

Köpeklerde beslenme düzeninin ya da beslenme içeriğinin değişmesi pek çok sorunun meydana gelmesine neden olabilir. Bu sorunlar genellikle köpeklerin hazımsızlık yaşamasına, ishal olmasına, alerjilerin ortaya çıkmasına ya da farklı rahatsızlıklara yol açar. Bu nedenle de mama değişimi sırasında içeriğe dikkat etmek önemlidir. Ayrıca beslenme değişikliğinin ani şekilde gerçekleşmemesi gerekir. Aksi takdirde köpeğinizin mama yememesi de mümkündür. Peki, köpeklerde beslenme değişikliğinin yol açtığı sorunlar nelerdir?

Köpeklerde Beslenme Değişikliğinin Yol Açtığı Sorunlar

Köpeklerde beslenme değişikliği pek çok rahatsızlığa neden olabilir. Özellikle de köpeklerin çeşitli sindirim sorunları yaşamaları mümkündür. Bunların yanı sıra mamaların içeriğinde yer alan besinlerin köpeğinizin beslenmesi için yeterli ve gerekli mineral, vitamin ya da besin içeriğine sahip olmaması da çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Bu durumda köpeğiniz farklı rahatsızlıklara karşı daha açık hale gelebilir.

Köpeklerde Sindirim Problemleri

Bunun nedeni de köpeklerin tükettiği mevcut mama ile yeni mamanın içeriklerinin büyük oranda farklı olmasıdır. Örneğin tüketilen mevcut mamanın içeriğinde tahıl oranı daha fazlayken yeni mamanın protein içeriği daha yüksek olabilir. Buna bağlı olarak da hazımsızlık ya da ishal gibi durumlarında yaşanması mümkündür. Aynı şekilde yağ oranlarında ya da farklı içeriklerde görülen değişimler de köpeklerin sindirim sorunları yaşamasına neden olabilmektedir.

Köpeğinizin mamasını değiştirdiğini zaman içeriğinde yer alan besin ürünlerinin oranlarına ve içeriklerin kaynaklarına dikkat etmeniz önemlidir. Kimi köpeklerde bazı et ürünleri ya da besin içerikleri rahatsızlık nedeni olabilir. Sindirim problemlerinin görülmemesi için köpeğinizin mamasının içeriğini dikkatli şekilde seçmeniz gerekir.

Köpeklerde Alerjiler ve Beslenme Değişimi

Köpeğinizin tükettiği mamanın içeriğinde alerji yaşamasına neden olabilecek maddeler de yer alabilir. Köpeklerin çeşitli besinlere karşı alerjisi olduğu zaman mamaların içeriğine dikkat etmek gereklidir. Bu sayede köpeğinizin çeşitli alerji testleri doğrultusunda hangi içeriklere alerjisi olduğu saptanabilir. Bu testler sonucunda belli içeriklere sahip olan mamaların tercih edilmemesi gerekir.

Köpeklerin tükettikleri ev yemeklerinin ve evde özel hazırlanan mamaların da içeriği değiştiği zaman alerji durumu görülmesi olasıdır. Bu alerjilerin nedeni bazen et ürünlerinin bazen de farklı besin maddelerinin değişimine bağlı olabilir. Bu nedenle de alerjilerin meydana gelmemesi için köpeğinizin alerji etkenlerini bilmeniz gerekir.

Köpeklerde Yetersiz ve Dengesiz Beslenme

Köpeğinizin maması değiştiği zaman yetersiz ve dengesiz şekilde beslenmesi de mümkün olabilir. Köpeğiniz mamasını beğenmediği için ya da tadı ona yabancı geldiği için mamasını yemek istemeyebilir. Bu durumda yetersiz ve dengesiz beslenmesi olasıdır. Aynı şekilde köpeğinizin tüketeceği yeni mamanın içeriğinin da önceki kadar besleyici içeriğe sahip olmaması olasıdır. Bu nedenle de mamanın içeriğine dikkat etmek ve köpeğinizi mama yemeye teşvik etmek önemlidir.

Yetersiz ve dengesiz beslenme köpeklerin sindirim sisteminde zayıflamasına yol açar. Ayrıca çeşitli hastalıklara daha açık hale gelen köpeklerin sahip olduğu rahatsızlıklar da yetersiz ve dengesiz beslenme nedeniyle daha ağır hale gelebilir. Bunu önlemek için yetersiz ve dengesiz beslenmeyi de önlemek gereklidir.

Köpeklerde Beslenme Düzeninin Değişmesi

Köpeklerin beslenme düzenlerinin değişmesi, köpeklerin özellikle de sindirim problemleri yaşamasına neden olur. Düzenli şekilde mama verilmesi ve belli aralıklar ile beslenmenin sağlanması gerekir. Aksi takdirde köpekler rahatsızlanabilir ve bağışıklık sistemleri zayıflayabilir. Ayrıca daha az yemeye başlayan köpeklerin gün içinde daha az enerji alacakları için daha az aktif olmaları da mümkündür.

Köpekler kimi zaman çok daha fazla yeme eğilimi de gösterebilirler. Evde yaşayan ve dışarı nadir çıkan köpeklerin gereğinden fazla yemesi obezite nedenidir. Bu da kalp, solunum yolu ve benzeri pek çok rahatsızlığı tetikler. Bu nedenle de köpeğinizin beslenme düzeninin büyük ölçüde değişmemesine özen göstermeniz gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap