Köpekler İçin E Vitamini Kullanmanın Faydaları

Köpekler için E vitamini güçlü bir antioksidandır. Köpeklerin optimal sağlığı açısından sağlıklı bir bağışıklık için ihtiyaç duydukları vitamin ve minerallerden biridir. E vitamini kullanımı köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve cilt problemlerine karşı deri sağlığını korumakla görevlidir. Köpek mamaları için önemli bir bileşen olan E vitaminin çoğu mama içeriğinde görmek mümkün. Besinlerin ve besin tüketiminin birçok önemli rolü sayesinde vücuttaki olası yaraları iyileştirir. Yiyecekleri enerjiye dönüştürerek ve hücresel hasarı onarılmasını sağlar. Köpeklere vitamin takviyesi konusunda E vitamininin etkilerini, evcil hayvanınız için son derece önemli olduğundan bahsedeceğiz.

Köpekler İçin E Vitamini Kullanmanın Faydaları

Köpeğinizin vücudundaki oksidatif stresin yol açtığı serbest radikalleri nötr hale getirilmesini sağlayan ve yağ çözünebilen vitamin olan E vitamini sağlık açısından çok önemlidir. E vitamini takviyesi, vitaminle zenginleştirilmiş köpek maması vermek, tüylerde ve derisinin dokusunu daha sağlıklı, güçlü olmasında etkin rol oynar. Köpeğin soğuk kış aylarında bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Uzmanlar vitaminin kolesterol seviyelerini azaltabileceğine inanıyor.

Birçok hayvan uzmanı, E vitamininin anti-inflamatuar faydaları olduğunu ifade ediyor. Köpeklere vitamin desteği vermenin artritin ağrılı semptomlarını azalmasında yardımcı oluyor. Sert ve ağrılı eklemleri olan yaşlı bir köpek vitaminden yararlanabilir. 2 yaşın üzerindeki köpeklere günlük veteriner hekimin onayladığı dozda takviye verilmeli.

Yavru Köpekler İçin Vitamin Takviyesi

Kalbin sağlıklı çalışmasında etkili vitaminin yavru köpeklerin kalp kaslarının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Henüz gelişme aşamasında olan vücutları sağlıklı vitamin ve mineraller sayesinde güçlü kaslara sahip olur. Kalp sorunları olan köpeklere, ilaca ek olarak veteriner tarafından E vitamini takviyesi yapılmalı.

Köpek Mamasında E Vitamini

En yaygın olanı alfa-tokoferol adı verilen güçlü bir antioksidan olan sekiz formda gelir. A, D ve K vitaminleri ile ortak bir noktayı paylaşıyor.E vitamini, yağ gibi metabolize olan ve yağ dokusunda ve karaciğerde depolanan dört yağda çözünen vitaminlerden biridir. Köpek mamalarının üzerinde temel vitamin ve mineraller, tam dengeli beslenme yazıyorsa içerisinde kesinlikle E vitamini bulunur. Doğal bir koruyucu olan E vitamini köpek mamalarının taze tutulmasını da sağlar.

Köpekleri yiyebileceği gıdalarda bulunan e vitamini:

 • Ispanak,
 • Brokoli,
 • Avokado,
 • Buğday,
 • Ayçiçek yağı,
 • Badem,
 • Yer fıstığı

İçerdiği antioksidanlar sayesinde hücreleri, organları, dokuları hava kirliliği ve güneşin ultraviyole ışınların sebep olduğu tahrişten korur. Doğal buğday tohumu içeren köpek mamaları, vitamin için iyi bir kaynaktır. Köpeğinizin beslenmesine taze yeşil sebze ve meyveler eklemek farklı yiyeceklerden e vitamini almasını sağlayabilirsiniz.

Köpek maması içeriğinde e vitamini içeren bileşenler:

 • Somon,
 • Bezelye,
 • Yaban mersini,
 • Tatlı patates

Kaliteli köpek mamaları temel vitamin ve mineralleri içermesinden dolayı yeterli miktarda E vitamini içerdiğinden emin olabilirsiniz

E Vitaminin Köpeklerin Cildine Etkisi

Köpekler için e vitamini yaygın görülen atopik dermatiti ve köpeklerde cilt rahatsızlıklarını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Köpeğimin derisindeki kabuklanmalar, köpeklerin boynundaki kabuklanmalar eksik e vitamini olmasından kaynaklanmaktadır. Köpek derisindeki kabuklanmalar, pul pul dökülmeleri yeterli vitamin takviyesi alarak iyileşmesi mümkün. Köpek mamalarında bulunan vitaminler sağlıklı köpekler için yeterli olacaktır. Bazı kronik hastalıklara sahip köpeklerin ek vitamin desteği alması gerekir.

 Hangi durumlarda E vitamini desteği alınır:

 • Alerjik cilt hastalığı, 
 • Kuru cilt, kaşıntılı cilt, 
 • Kulak problemleri 
 • Cilt akarlarından 

Yukarıda saydığımız köpeklerde deri hastalıkları vitamin eksikliğinden kaynaklanan tahriş gibi cilt problemleri yaygın bir örnektir.

Köpeklerde E Vitamini Nasıl Verilir?

Nadir görülen vitamin eksikliğini çoğu köpek kendisi için özel üretilen mamalardan almaktadır. Evcil hayvan sahiplerinin ne kadar e vitamini vermeleri konusunda endişeli olmamalarını sağlar. Benzer durumda bazı köpekler en kaliteli mamalardan yeseler bile ek bir takviyeye ihtiyaç duyarlar. Oral alınabilen vitamin cilt üzerine sürülebilecek topikal kremlerde vardır. E vitamini kapsülleri ile içerisindeki  sıvı doğrudan cilde uygulanır. Köpeğin kaşıntılı cildine günde iki kez bir vitamin solüsyonu uygulamak, sağlıklı cilt yenilenmesini teşvik ederken rahatlama sağlayabilir. Hap, kapsül, çiğnenebilir formda multivitamin ve E vitamini içeren köpek şampuanları ile takviye sağlanır.

Köpeklerde E Vitamini Yan Etkileri

E vitamini köpeklere yan etkisi var mı? Önerilen dozda verilmesi, veteriner hekimin köpeğin vücuduna göre bir ürün önermesi koşuluyla son derece güvenlidir. Köpeğin gerçekten vitamine ihtiyaç olması, yeterli miktarda doz verildiği sürece herhangi bir yan etkisi olmayacaktır. E vitamini verildiğinde köpekte kusma, ishal, kaşıntı belirtilerini görüyorsanız takviyeyi bırakmalısınız. Köpeğin erişemeyeceği yerlere kaldırmayı da unutmayın. Aşırı E vitamini köpekte gastrointestinal problemler, olumsuz kas gelişimi ve kana gibi sorunlara sebep olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap