Köpekler Hangi Meyveleri Yer?

Köpekler hangi meyveleri yer? Köpeklerin meyve yemesi tıpkı insanlarda olduğu gibi birçok fayda sağlamaktadır. Bilinenin aksine köpeklerin yemek artıkları ile beslenmeleri onlar için zararlı olabilir. İnsanların tükettiği birçok besin köpekler için güvenli olsa da bazıları için tam tersi söylenebilir. Köpeğiniz masum bakışları ile sizden her ne kadar yiyecek istese de bu yiyeceklerin onlar için tehlikeli olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Köpeklerin meyve yemesi sağlıklı ve faydalı olsa da her meyvenin köpeğiniz için uygun olmadığını bilmelisiniz. Köpeklerin etçil olduğu düşünüldüğünde meyve ve sebze tüketmelerine gerek olmadığı düşünülebilir. Ancak bu konu hala tartışmaları süren bir konudur. Bazı uzmanlara göre köpekler hem etçil hem de otçuldur. Bu nedenle köpeklerin meyve yemesi veteriner hekiminizin kontrolü altında son derece faydalı olacaktır.

Köpekler Hangi Meyveleri Yer?


• Elma: Elma A ve C vitaminleri açısından zengin bir meyvedir. Aynı zamanda köpekler için eşsiz bir lif kaynağıdır. Yağ ve protein bakımından düşüktür. Bu nedenle özellikle yaşlı köpekler için sık sık tercih edilmektedir. Köpeğinize elma verirken çekirdeklerini çıkarmayı unutmamalısınız.
• Muz: Ölçülü miktarda verilen muzun da köpekler için birçok faydası bulunur. Hem sağlıklı hem de düşük kalorili bir meyvedir. İçerisinde magnezyum, potasyum, bakır, lif ve çeşitleri vitaminler vardır. Fakat şeker oranı yüksek bir meyve olduğu için kontrollü verilmesi gerekir.
• Yaban Mersini: Hem insanlarda hem de köpeklerde hücre hasarını önleyici antioksidanlar barındırmaktadır. Aynı şekilde lif oranıyla da köpeğinize verebileceğiniz bir meyvedir.
• Kavun ve Karpuz: Çekirdekleri çıkarıldığı taktirde hem kavunun hem de karpuzun köpekler için sayısız faydası vardır. Kavun ve karpuz birçok vitamini içerisinde bulundurmaktadır. Fakat şeker oranı yüksek olduğu için fazla tüketilmemesi gerekir.
• Armut: C vitamini, K vitamini, bakır ve lif bakımından harika bir meyvedir. Çekirdeklerinin çıkarılması önemlidir.
Aynı zamanda köpeğinize çilek, mango, şeftali ve kızılcık gibi meyveleri de gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.

Köpeklerin Yiyebileceği Sebzeler

Brüksel Lahanası: Tıpkı insanlara olduğu gibi köpeklere de birçok faydası vardır. Fakat aşırı tüketilmesi gaz sorunlarına neden olabilir. Köpeklerin yiyebileceği sebzeler arasındadır.
Brokoli: Az miktarda tüketilmesi köpekler için faydalıdır. C vitamini ve lif bakımından zengin bir sebzedir. Fakat brokolinin çiçekleri bazı köpeklerde mide tahrişine neden olabildiği için dikkatli olunmalıdır.
Kereviz: Kerevizin içerisinde bulunan A, B ve C vitaminleri köpeklerin kalp sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Aynı zamanda kereviz tüketen köpeklerin nefesinin ferahladığı da bilinmektedir.
Havuç: Köpekler hangi sebzeleri yiyebilir? Sorusuna en popüler cevap olan havuç yüksek oranda beta-karoten ve lif barındırmaktadır. İçerisinde A vitamini bulunur ve kalorisi oldukça düşüktür. Köpeklerin diyet listesine gönül rahatlığı ile eklenebilir. Havuç tüketen köpeklerin diş plakları temizlenir ve keyifli zaman geçirebilirler.
Bezelye: Köpeğinize bezelye yedirebilirsiniz. Ara sıra beslenme planlarına bezelyeyi ekleyerek çeşitli vitamin ve minerallerden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Fakat içerisinde sodyum bulunan konserve bezelyeleri tercih etmemelisiniz.
Ispanak: Ispanak birçok köpek için sağlıklı bir tercih olsa da kemik sağlığı ile ilgili problemleri olan köpeklere verilmemelidir. Çünkü ıspanak oksalit asit bakımından zengindir. Oksalit asit vücudun kalsiyum emme yeteneğini olumsuz etkileyebilir.

Köpeklerin Yememesi Gereken Sebzeler


Köpeklerin yememesi gereken sebzeler arasından ilk sırada soğan bulunmaktadır. Bu yüzden her zaman köpeklerin yiyebileceği sebzeler yanında yememesi gerekenlerde olduğunu unutmamalısınız. Köpeğinize asla soğan vermemelisiniz. Soğan, frenk soğanı ve pırasa kediler için zehirli olan Allium bitki familyasının parçalarıdır. Allium, köpeklerin kırmızı kan hücrelerinde hasara neden olarak aynı zamanda mide ağrısı, ishal ve mide bulantısına neden olabilir. Evde yapılan birçok yemekte soğan bulunduğu için köpeğinize yemek artıkları vermemeye özen göstermelisiniz. Köpeğinizin tüketmemeli gereken bir diğer besin ise çiğ patatestir. Pişmiş patates yedirmeyi tercih etseniz de köpeğinize asla çiğ patates vermemelisiniz. Domates gibi çiğ patates de köpeğiniz için toksik özellik gösterebilen solanin maddesini içermektedir. Patates piştiğinde ise solanin miktarı azalmaktadır

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap