Köpeğinizle Oyun Oynama: Evde Yapacağınız Aktiviteler

Köpeğinizle oyun oynama fikri dostunuzla aranızdaki bağın daha sıkı olmasını sağlar. Köpek sahipleri bazen köpeklerinin sıkıldığını ve enerjilerini ev içerisinde yeterince atamadıklarını fark ederler. Bu durumlar köpeğinizin hırçınlaşmasına ve iletişiminizin bozulmasına sebebiyet verecektir. Enerji yüklü köpeklerinizle geçireceğiniz aktivite zamanları onla olan iletişiminizi güçlendirirken köpeğiniz için iyi eğitim zamanları olduğunu unutmayın. Oynarken eğitin, eğitirken oynayın…

Ev içinde köpeğinizle her an etkileşimde olduğunuz için yapacağınız aktiviteler eğlenceli olurken bir yandan da eğitici olmalı. Eğitici aktiviteler içerisinde bulunmanız köpeğinizin bilişsel gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Köpeğinizle Oyun Oynama: Eğlenceli Aktivite Önerilerimiz

Öncelikle bu aktivite zamanları için köpeğiniz için alan oluşturmanızı öneriyoruz. Etrafta oynarken kırılabilecek yıkılabilecek eşyalardan arındırın, adeta bir oyun alanı oluşturun.

Kendi yapacağınız oyuncaklar ve oyunların sayısı oldukça fazladır. Bu konuda endişelenmeyin. Bu aktiviteler sizlerin ve köpeğinizin atması gereken enerjiyi oldukça keyifli hale getirerek kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Köpeğinizle Oyun Oynama Fikirleri

Hadi hep birlikte çocukluğunuza dönün ve oynadığınız oyunları köpeğinizle de oynayın. Mesela saklambaç ikinizi de çocukluğunuz da buluşturacaktır. Odalarda, perde arkalarına saklanarak bazen de uzun süre çıkmayarak köpeğinizin araştırma ve merak güdülerinin gidermesini bu kanaldaki enerjisini atmasını sağlayacaktır.

Eşya saklama oyunu da köpeğinizi oldukça heyecanlandıracaktır. Öncesinde köpeğinize seçtiğiniz nesneyi gösterin ve sakladıktan sonra bulmasını bekleyin. Bu oyunu daha eğlenceli hale getirmek için içine ödül maması konmuş bir beysbol topunu kullanabilirsiniz. Ararken oldukça heyecanlı olacaktır.

Ebeleme oyunu da küçükken en sevdiğimiz oyunlar arasındadır. Köpeğinize de bu oyunu öğretebilirsiniz. Oldukça hareketli ve eğlenceli bir oyun olacaktır.

Köpeğinizle Oyun Oynama: Köpeğinizle Çekme Oyunu

Köpekler zaman zaman hırçınlık içgüdüsün de olabilirler. Bu içgüdüsünü giderebileceği oyunlar saldırgan tavırların azalmasına neden olacaktır. Örneğin yapacağınız halat benzeri bir nesne çekiştirme oyununa oyuncak olacaktır. Ağzından almaya çalışıp çekiştirtilme oyunundaki mücadelesini başlatabilirsiniz.

Etrafını sardığınız bir pet şişe dişlerini geçirebildiği çok sevebileceği bir oyuncak olacaktır.

Köpeğinizle Zorlu Bir Parkurlar Deneyin

Ev içinde köpeğiniz için bir survivor parkı oluşturmanız da onu oldukça heyecanlandıracaktır. Bu parkur için çeşitlilik ve zorluk sizlerin yaratıcılığınıza kalmış durumda. Örneğin evde ki eşyalardan rampa ve tünel yapabilme şansınız varsa buda iyi olacaktır.

Bu parkurda vereceğiniz bir nesneyi belli bir hedefe götürme gibi eğitimlere de yer verebilirsiniz. Parkur deneyimi aslında hem oyun hem de bir eğitim ve köpeğinizi bilişsel ve fizyolojik olarak dinç tutacaktır. Bu sırada komutları çalışabilir ve ödül maması yöntemini kullanabilirsiniz.

Köpeğiniz İle Birlikte Kum Havuzunun Keyfini Çıkarın

Balkonunuzda veya bahçeniz de alanınız varsa köpeğiniz için kazma alanı olarak kum dolu bir alan belirleyebilirsiniz. Köpeğinizin bu kumu kazması oldukça heyecanlandıracaktır.

Köpeğinizle Olta Oyuncağı İle Yakalamaca Oynamayı Deneyin

Olta benzeri bir mekanizma oluşturmanızı isteyeceğiz sizden. Oltanın ucuna dikkatini çekebileceği bir oyuncak belirleyerek peşinden koşması sağlayarak enerjisini atarken eğlenmesini sağlayacaksınızdır.

Köpeklerin Masaj ve Taranma Zamanları

Özellikle bunu bir aktivite getirmeniz bir terapi gibi gelecektir köpeğinize. Her ne kadar enerjisini atması bir şeyler öğrenmesi eğlenmesi gerekirken bu aktiviteyi de meditasyon gibi düşünebilirsiniz. Belli zaman aralıklarında sadece sevginizi hissettireceğiniz sakin ve duygu yoğunluğunun yüksek olduğu zamanlarda olmalı. Güzel bir göbek masajı ve taranma köpeğinizi mutluluktan uçurabilir. Sarılıp öpmeyi de köpeğinize ne demek olduğunun hissiyatını verebilirsiniz bu anlarda.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap