Köpeğinizi Yeni Doğacak Bebeğinize Hazırlama Rehberi

Köpeğinizi yeni doğacak bebeğinize hazırlama da, yavrular eve gelmeden çok önce adım adım yapılır. Çünkü bebeğinizin ilk yaşamında sadece anne baba değil, aynı zamanda sevimli bir yavru da olur.

Hamilelik Sırasında Köpeğinizle Egzersiz Yapmaya Başlayın

Prensip olarak köpekler, aileye bir birey eklenmesine karşı doğal olarak olumludurlar. Hamilelik sırasında eğitime başlamak iki nedenden dolayı mantıklıdır:

  • Bir bebeğe, özellikle ilk birkaç ayda, ebeveynlerinden çok özen gereklidir. Bundan dolayı köpeğiniz için daha az zamanınız olacak. Bu nedenle muhtemelen onunla ek eğitim için zamanınız olmayacaktır.
  • Köpeğinizin değişen koşulları, örneğin ona daha az zaman ayırmak gibi, bebeğin gelişiyle ilişkilendirmesini istemezsiniz. Bu nedenle, köpeğe yeni durumu yavaş yavaş tanıtmak önemlidir.

Temel olarak bakıldığı zaman, köpeğinizi yeni doğacak bebeğinize hazırlamak zor değildir. Yavaş yavaş köpeği yeni seslere, kurallara ve günlük rutinlere alıştırmalısınız. Köpeğinizin bebeğin gelişimine katılmasına izin verin. Bebeğin kalp atışını duyar, hareketlerini hisseder ve anne adayının değişen kokusunu da algılar. Bütün bunlar sarılma, kucaklaşma ve şefkatli sözlerle bütünlük içinde o da olumlu bir şekilde bağlantı kurar.

Köpeğinizi Yeni Doğacak Bebeğinize Hazırlama

Bir köpeğin, bebek geldiğinde ustalaşması gereken temel şeylerden biri, güvenli bir şekilde gelmek ve emir üzerine koltuğuna oturmaktır. Ayrıca oyuncaklarını alması için onu düzenli olarak eğitmeyi de unutmayın. Özellikle bebekler ve küçük çocuklar böyle bir nesneye uzandıklarında bunu düşünmezler. Köpek homurdanmadan buna katlanmalıdır.

Köpeğiniz için, bebeğin çığlıklarını ve seslerini duyabilecek bir ses CD’si alın. Çoğu köpek sahibi, köpeğin de yeni seslere alışması gerektiği gerçeğini hafife almaktadır. CD’yi önce sessizce ve ardından her gün biraz daha yüksek sesle çalın. Köpeğinizin sesleri olumlu bir şekilde algılamasına yardımcı olun:

  • Ağlamayı sesi ne zaman duyulursa, özellikle rahatlamış ve iyi bir ruh halinde görünürsünüz.
  • Gülümseyin, köpeği okşayın, ona bir ödül verin veya bir dakika oynayın.
  • Bu şekilde köpek birbirine bağlanır: Bebek sesleri sadece normal değil, aynı zamanda harikadır.

Bu antrenmanı iki ila üç hafta yaptıktan sonra, CD çalışır çalışmaz köpeğe karşı uyanıklığınızı azaltmaya başlayın. Karnınızın önüne bir oyuncak bebek veya başka bir demet bağlayın ve bebek oradaymış gibi yapın. Köpeğiniz sadece arka plandaki gürültüye alışmak zorunda değil. Aynı zamanda çocuk ağladığında hiç dikkat çekmemesi gerçeğine de alışmak zorunda. Sarılmaları ve ikramları yalnızca “bebeğinizi” uyuttuktan sonra gerçekleştirin.

Köpeğinizin aksesuara ve yeni temposuna alışması için boş bebek arabasıyla (yoldan geçen diğer kişilerden tuhaf bakışlar alsanız bile) yürüyüşe çıkın. Bu yürüyüşler sırasında, temel itaat ve her şeyden önce köpeğinizi yeni doğacak bebeğinize hazırlama eğitimi verin. Özellikle siz bebeğiniz ile yürüyüşe çıktığınızda ortamın çok güvenilir olması gerektiğini çabucak anlayacaktır. Ve sabah yürüyüşlerini zaman zaman tekrarlamayı koymayı unutmayın.

Çocuk ve Köpekle Günlük Yaşamı Zamanında Planlayın

Nelere dikkat etmeniz gerektiğinden emin değilseniz: Deneyimli ebeveynlerin ve köpek sahiplerinin size gelecekte köpeği olan bir anne / baba olarak günlük yaşamınızın nasıl görüneceğini söylemesine izin verin. Emzirme zamanları, çocuk bezleri, bebekle sarılma zamanları, uyanma saatlerinde değişiklik, bebek arabasıyla yürüyüş gibi şeylerin tümü en azından kısmen tahmin edilebilir. Bu yüzden tecrübe sahibi insanlardan, bu alanda destek alabilirsiniz ve çocuğunuz daha doğmadan köpeğinizi gelecek için hazırlamış olabilirsiniz.

Köpekler sevimli dostlarımızdır ve onlar, çocuğunuz için güzel bir arkadaş olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap