Köpeğin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Köpeğin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için köpeğinizin bakımlarını aksatmadan ve doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Köpeğin bağışıklık sistemi diğer tüm canlılarda olduğu gibi sürekli çalışan bir sistemdir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması ya da çökmesi diğer tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Köpeğinizin bağışıklık sitemini güçlendirmek ve güçlü halde tutmak için köpek bakımı ve beslemesi gibi bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Köpeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek için şu noktalara dikkat etmeniz gerekir:

Egzersiz

Köpeğin çeşitli egzersizler yapmasını oyun yöntemi ile sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin ilgisini çekecek bir biçimde onu oyuna dahil ederseniz köpeğiniz hareket ederek egzersiz yapmış olur. Köpeğiniz eğer yeterince hareket etmezse kilo almaya başlayabilir. Kilo alımı da bağışıklık sistemini düşüren ya da çeşitli hastalıklara neden olan bir durum olduğu için köpeğinizin kilo almasını engellemeniz gerekir. Köpeğin kilo almasını engellemenin en etkili yöntemlerinden biri ona egzersiz yaptırmak olur. Bu egzersizleri çeşitli oyun aktiviteleri ile yapabilirsiniz ama oyun aktivite vakitlerinin uzunluğu ve yoğunluğu konusunda veteriner hekiminize danışmanız gerekir. Veteriner hekiminiz köpeğinizin yaşı ve farklı faktörleri göz önüne alarak size ne kadar yoğunlukta ve ne kadar süre ile köpeğinizin hareket halinde olması gerektiğini söyler.

Ek Vitamin ve İlaçlar

Köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için ek vitaminler ve ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Ek vitamin ve ilaçları kullanmadan önce mutlaka uzman bir veteriner hekime danışmak gerekir. Veteriner hekiminiz köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanabileceğiniz takviye ilaçlarını ve ek vitaminleri size önerir. Ek vitamin ve ilaç gibi bağışıklık sistemi güçlendirici takviyeleri alırken markalarını ve içeriklerini uzman bir veteriner hekime danışmamak köpeğinizin bağışıklık sisteminin daha da düşmesine hatta farklı rahatsızlıklara sahip olmasına yol açabilir. Bu yüzden ek gıda ve takviye konusunda mutlak suretle bir uzman veteriner hekime danışmak gerekir. Ek vitamin ve ilaç takviyesinin takibini de uzman bir veteriner kontrolünde yapmak önemlidir. Vitamin ve ilaç takviyelerinin uzman veteriner hekim gözetiminde olması sayesinde köpeğinizin sağlık kontrolleri yapılarak verilen takviyelerin ona iyi gelip gelmediği anlaşılır.

Beslenme

Köpeğin bağışık sistemi konusunda en önemli faktörlerin başında beslenme konusu gelir. Köpekler de tıpkı insanlar gibi çeşitli vitamin ve proteinlere ihtiyaç duyarlar. Bu vitamin ve proteinlerin alınma yolu elbette ki beslenmedir. Köpeğinizi beslerken şu faktörleri göz önüne almak gerekir:

  • Irk
  • Yaş
  • Genel sağlık durumu

Köpeğinizin ırkı, yaşı ve genel sağlık durumu doğrultusunda bir beslenme listesi hazırlanması gerekir. Bu faktörleri göz önüne alarak beslenme listesi hazırlanabilmesi için uzman bir veteriner hekime danışmak gerekir. Uzman veteriner hekiminiz size köpeğinizi hangi mamalarla ve ne sıklıkta beslemeniz gerektiğini söyler. Veteriner hekiminizin önerilerine uyarak besleme yapmanız sayesinde köpeğinizin bağışıklık sistemi güçlenmiş olur. Veteriner hekimlerin kullanmanızı önerdiği mamaların yanında gene veteriner hekimlerin önerdiği ek besinleri de kullanmanız köpeğin bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyebilir. Köpekleri çok yağlı ve şekerli olan besinlerden uzak tutarak veteriner hekimlerin önerdiği gibi lifli etleri pişmiş bir şekilde ek besin olarak vermek faydalı olabilir. Köpeğinize hangi besini hangi sıklıkla vermeniz gerektiğinin kesin ve en doğru kararını ancak uzman bir veteriner hekim verebilir. Köpeğinizi sürekli beslemek de köpeğinizin kilo almasına ve bu durumdan dolayı bağışıklık sisteminin düşmesine yol açabilir. Köpekleri kilo almayacakları ama yeterli şekilde beslenebilecekleri bir biçimde beslemek bağışıklık sistemini olumlu etkiler.

Stres

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de stres bazı hastalıklara neden olabilecek faktörler arasındadır. Köpeğinizi strese sokabilecek durumlardan uzak durarak köpeğinizin bağışıklık sisteminin çeşitli hastalıklar ile olumsuz etkilenmesi engellenebilir. Köpeğiniz ile yeterince ilgilenmeniz ya da onun korkabileceği durumlara yol açmanız onu strese sokar. Köpeğinizin strese girdiğini düşündüğünüz durumlarda veteriner hekime danışarak doğru bir yol izleyip durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

Düzenli Olarak Veteriner Hekime Gitmek

Veteriner hekim kontrolleri köpeğinizin genel sağlık durumu ve dolayısıyla bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. Köpeğinizde herhangi bir sıkıntı olduğunda kendi başınıza bir şey yapmadan veteriner hekime danışmak çok önemlidir. Veteriner hekime danışmadan yaptığınız eylemlerin köpeğinizin sağlığı üzerinde büyük sonuçları olabilir. Veteriner hekim kontrollerinde yapılacak aşı uygulamaları gibi uygulamalar sayesinde köpeğinizin sağlığı büyük ölçüde korunmuş olur. Veteriner hekiminiz köpeğinizin bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyecek yöntemleri size önerir. Veteriner hekim kontrolleri sayesinde köpeğinizin herhangi bir rahatsızlık yaşaması engellenir ya da herhangi bir rahatsızlık durumunda anında müdahale edilebilir.

Konfor ve Hijyen

Konfor ve hijyen de köpeğin genel sağlık durumu ve dolayısıyla bağışıklık sistemi üzerinde de çok etkili olan bir faktördür. Köpeğinizin genel bakımlarını yaparak hijyen konusunda sıkıntı yaşamalarını sağlarsınız. Köpeklerin hem konforlu hem de hijyenik ortamda yaşamaları sağlıkları açısından çok önemlidir. Köpeğin bağışıklık sistemi ile ilgili her türlü sorunuza veteriner hekiminize danışarak yanıt bulabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Yavru Köpeğin Sütten Kesilme Zamanı Ne Zamandır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap