Yaşlı Köpeklerde Diş Problemleri

Köpeklerde diş problemleri genellikle 7 yaşını doldurduklarında ortaya çıkmaya başlar. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de vücutlarında ki metabolik süreçlerin devam ettirme yeteneklerini azaltacak yaşlanma süreci yaşanmaktadır. Köpeklerin bu dönemde metabolizmaları oldukça yavaş çalışır. Bu nedenle daha fazla dinlenirler, daha az oyun oynarlar ve hareket ederler.

Köpeklerde Diş Problemleri

Yaşlanan köpeklerin işitme, koku ve görme yetileri zayıflar. Köpekler yaşlandıkça çeşitli diş problemleri de ortaya çıkmaktadır. Köpeklerde diş problemleri oldukça acı verici ve zor olur. Yemek yemeleri zorlaşır ve yaşam kaliteleri düşer. Bu nedenle köpeklerin diş temizliğine önem verilmelidir. Henüz yavruyken diş temizliğine alıştırılmaları yaşlılık döneminde daha rahat etmelerini sağlamaktadır. Ayrıca tartar oluşumunu azaltan ve köpeğinizin dişlerini koruyan mama seçimleri yapmayı denemelisiniz.

Yaşlı Köpeklerde Diş Eti İltihabı

Köpeklerde diş problemleri arasında plak ve tartar oluşumu da yer almaktadır. Diş plakları, bakteriler, tükürük ve yemek artıkları gibi nedenlerle oluşan ve dişi kaplayan bir tabakadır. Plak oluşumu normal kabul edilse de plağın temizlenmemesi zaman içerisinde kalınlaşmasına neden olur. Dişler üzerinde oluşan tabaka ise tartar olarak kabul edilmektedir. Yaşlı köpeklerde ağız hijyenine dikkat edilmemesi diş eti iltihaplarına neden olmaktadır. Diş sınırları kırmızı bir renk alarak şişlik oluşur. Tedavi edildiğinde kısa sürede iyileşme görülür. Orta derecede ki iltihaplar ağız kokusuna da neden olmaktadır. Şiddetli vakalar ise yıkımın başladığı noktadır. Kısa sürede müdahale edilmesi gerekir.

Yaşlı Köpeklerde Periodontit

Periodontit, diş eti iltihabına kıyasla kemik kaybını da içeren daha ciddi bir rahatsızlıktır. Diş eti iltihabının uzun süre tedavi edilememesi ile ortaya çıkmaktadır. Her yaşta ki köpeği etkileyebilir. Zaman içerisinde diş kökü etkilenir ve diş çürükleri il karşılaşılabilir.

Yaşlı Köpeklerde Diş Kırıkları

Köpeklerin yüksek bir yerden düşmesi, araba çarpması ya da sert bir cisim çiğnemeleri diş kırıklarına neden olmaktadır. Kırılan dişin kontrollü bir şekilde sökülmesi veya kanal tedavisi uygulanması gerekir. Köpeklerde diş kırıklarının fark edilmemesi ya da tedavinin geciktirilmesi; diş eti iltihabı, iştah kaybı, bağırsak ve sindirim sorunlarına neden olmaktadır. Köpeğiniz tedavisini sağlamadığınız diş kırıkları nedeniyle çok fazla acı çekebilir.

Yaşlı Köpeklerde Diş Eti Tümörü

Özellikle yaşlı ve Boxer cinsi köpeklerde görülmektedir. En yaygın cinsi Epulis’tir. Genellikle köpeğin diş etinde görülen hafif bir şişlik ile kendini belli etmektedir. Zaman içerisinde köpeğinizde oluşan ağız kokusu, iştahsızlık ve diş eti kanamaları tümörün varlığını düşündürebilir. Tümörün zaman içerisinde büyümesi köpeğinizin zor nefes alıp vermesine de neden olmaktadır.

Genellikle cerrahi yöntemlere başvurulur ve tümörün küçük olması tedaviyi kolaylaştırır. Tümörün büyük ve saldırgan bir yapıda olması tekrarlanmasına sebep olabilir. Bu gibi tümörlerin tedavisi daha zordur.

Yaşlı Köpeklerin Diş Bakımı

  • Köpeklerin ağız ve diş bakımları aksatılmamalıdır. Özellikle yaşlı köpeklerin dişleri her gün fırçalanmalıdır.
  • Köpeklerin dişlerini fırçalarken insanların kullandığı diş macunlarını kullanmak köpeklere zarar verebilir. Köpekler için özel üretilen diş macunları kullanmalısınız.
  • İnsanların kullandığı diş macunlarında bulunan florid maddesi köpeklerin mide rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Köpekler diş macunlarını tüküremeyeceği için yutarlar ve çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirler.
  • Köpekler için üretilen özel diş fırçalarını kullanmalısınız. Köpek diş fırçaları daha yumuşaktır ve özel açıları sayesinde köpeklerin dişlerini derinlemesine temizlemektedir.
  • Köpeklerin diş taş oluşumunu azaltan özel köpek mamalarından kullanabilirsiniz. Aynı şekilde diş problemleri yaşamasını engelleyen özel köpek bisküvileri alabilirsiniz. Bu mama ve bisküviler yapay koruyucu içermezler ve ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olurlar.
  • Diş plak oluşumunu engellemek için kuru mama kullanmanız fayda sağlayacaktır. Kuru mama dişle temas ettiğinde plağın temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yaşlı köpeklerin diş problemleri yaşamasını engellemek için düzenli veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır.
  • Veteriner hekiminiz tarafından köpeğinizin diş temizliğini yaptırmalısınız.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap