Köpeğim Her Şeyi Parçalıyor: Köpekler Neden Kemirir

Köpeğim her şeyi parçalıyor, bu sorun ne yazık ki pek çok köpek sahibinin başına geliyor. Köpeğinizin evde yalnız kaldığı dönemlerde evde eşyalara zarar verme parçalama eğilimleri olabilmektedir. Bunun birçok nedeni vardır. Köpekler tür dışı canlılar olduğu için ilk başta onları tanıma lazım. Yavru köpekler annelerinden ayrıldıktan sonra, etrafını tanımaya dış dünyaya ayak uydurmaya çalışıyorlar. Bunu yaparken birçok şeyi deneyimleyerek öğrenmeye çalışırlar. Yavru köpeğim her şeyi parçalıyor. Diyenler için yazımızda köpeğinizin bulduğu her şeyi yememesi için birkaç önlem almanızda yardımcı olacağız.

Köpeğim Her Şeyi Parçalıyor: Köpekler Neden Eşyaları Kemirir

Yavru köpeklerde deneyimleme öğrenme ağzıyla tanıma çalışmakla başlar, her objeyi koklar ağzına alır kemirir yutar. Bu kimi zaman çeşitli maddi zararlara, köpeğin sağlığını tehlikeye atacak sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bunun önüne geçmek ilerde bu tür sorunlarla karşılaşmamız için, köpeğiniz daha bebeklik döneminden başlayarak alanını belirtmeniz gerekmektedir.

Alan sınırlandırma köpeğin bu parçalayıp yutabileceği objelerden uzak tutmak ve kontrol altında almaktır. Bu küçük adımla hem köpeğinizin sağlığını hem de eşyalarınızı korumuş olursunuz. Bu alana koyacağınız mama kabı oyuncak yatak gibi materyallerin de parçalanmayacak materyaller olmasına; toksik maddeler olmamasına da köpeğinizin sağlığı için özen gösterilmelidir.

Köpeklerde çiğneme, parçalama davranışı objeleri tanımanın yanı sıra onların streslerini atmalarının bir yöntemi, anti stres hormonu salgılayarak rahatlamak için yapmaktadırlar. Özellikle yalnız kaldığı dönemlerde köpeğiniz stres altında hissettiği için bu davranışa yönelmektedir. Bu nedenle evde yalnız kalan köpekler aşırı strese girip bununla baş etmek için sürekli bir şeyleri parçalama, kemirme gibi eşyalara zarar verme eğiliminde olurlar.

Bu tür alışkanlıkların ilerde büyüdüğünde daha büyük sorunlara yol açacağı ve eğitimin çok daha zor olacağını unutmayın. Yetişkin bir köpek eşyalarınıza ve evinize çok daha büyük zararlar verir. Bunun önüne yavruyken geçmek büyüdüğünde size büyük rahatlık sağlar.

Evde Yalnız Kalan Köpeklerin Her Şeyi Parçalamaması İçin Önlemler

Yavru köpeğinizin özellikle yalnız kaldığı sizin kontrolünüzün dışında olduğu zamanlarda bu alan sınırlama eğitimini vermeniz gerekli. Belli bir alan içinde eşyalara ulaşamayacağı bir alan içinde tutmalısınız. Bu tel çit olabilir boş küçük bir oda olabilir. Bu alanın içine gereksinimlerini sağlayacak eşyaları bulundurmalı bunlarında toksik olmayan ve parçalanamayan malzemeden olması önemlidir.

Diğer yandan köpeğinizin yalnız kaldığı için strese girmemesi için stres atabileceği oyuncak veya çiğneme ürünler koymalısınız. Bunlar doğal malzemelerden olmalı. Kurutulmuş çiğneme kemikleri, kurutulmuş dana kulağı, kuzu bacağı gibi doğal hayvansal ürünler olabilir. Köpeğiniz bunları çiğneyip parçalamaya çalışarak yalnızlık ve yalnızlığın getirdiği stresle başa çıkabilecek duruma geliyor.

Köpeğiniz bir alanın içine hapsetmek size ve çevrenize yanlış gibi görünebilir, hayvan serbestçe dolaşsın düşüncesine sahip olabilirsiniz. Bu yanlış bir düşünce olup köpeğinizin davranışlarını insan davranışlarıyla karıştırmamalısınız.

Köpeğinizin konfor alanı sizin varlığınızdır, siz ortamda olmadığınızda köpeğiniz için her yer aynıdır. Siz olmadığınızda yalnız kalır ve strese girer ve stresini atabilmek için eşyaları kemirir parçalar, sizin yapmanız gereken siz olmadığında stresle başa çıkabilecek ortamı sağlamaktır.

Köpeğinize Enerjisini Atması İçin Oyuncaklar Sunun

Diğer bir konuda ona oynaması için vereceğiniz oyuncakları tanımasını sağlamanız. Örneğin köpeğinize bir ayakkabı ile oynamasına izin vermeniz köpeğinizin kafasında bütün ayakkabılarla oynayabileceği düşüncesini verir. Ya da tahta bir materyalle oynamasına izin vermeniz bütün tahta objelerle oynayabileceği anlamını köpeğinize yüklemiş olabilirsiniz. Bu da onun mobilyalarla oynayabileceğini düşünmesine sebep olabilir.

Köpeğinize yavruyken bu eğitimi sağladığınızda, yetişkin olduğunda buna gerek kalmayacak. Köpeğiniz evinize zarar vermeden kendi için ayrılan oyuncaklar dışında bir eşyayla ilgilenmeyecek evin içinde serbestçe dolaşır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap