Köpeğim Havai Fişekten Korkuyor, Ne Yapabilirim

Köpeğim Havai Fişekten Korkuyor, Ne Yapabilirim

Köpeğim havai fişekten korkuyor diyen evcil hayvan sahiplerini duyar gibiyim. Çoğu köpeğin fobisi olan bu yüksek sesler ne yazık ki bazen strese girmelerine neden olabiliyor. Köpeklerin %45’i havai fişeklerden korktuğunu söyleyebiliriz. Bu sesi duyduklarında kaçıp saklanmaya çalışacaklardır. Köpekte huzursuzluk, nefes darlığı ve sızlanma ile sonuçlanacaktır. Köpeğiniz gök gürültülü fırtınalar veya havai fişekler gibi yüksek sesli olaylar sırasında gergin, korkmuş veya paniğe kağıldığında köpeği sakinleştirmek, kaçıp gitmesini engelleyeceğiniz birtakım yollar vardır. Köpeğim gök gürültüsünden korkuyor diyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek sakinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Köpekler Neden Havai Fişeklerden Korkar?

Sorunu çözmeden önce köpeğinizin havai fişekten neden korktuğunu belirlemek önemli. Köpeklerin kulakları yüksek frekansa sahip sesleri çok rahat duymaktadır. Bu da yüksek sesleri duyduklarında onları stres ve endişeli bir ruh haline sokmaktadır. Bazı köpekler için erken yaşam şartlandırma, sese duyarlılıklarında fark yaratabilir. İnsan bebekler gibi, yavru köpekler de beyinleri hayatlarının geri kalanında davranışları etkileyebilecek ilişkiler kurduğunda kritik gelişim aşamalarından geçerler.

Yüksek seslerle çok az veya hiç olumsuz çağrışımları olmayan köpekler fırtına sırasında sinmiş halde bulunabilirken, erken dönemde korkunç bir deneyime sahip olan diğerleri, genellikle karşı koşullandırma ve duyarsızlaştırma yoluyla korkunun üstesinden gelmeyi öğrenebilirler… Korku riski, köpeklerde yaşla birlikte artar, bu da ağrıya ve aynı zamanda sesi nasıl algıladıklarına bağlanabilir. Daha yaşlı köpekler, önce önemli konum ipuçları veren daha yüksek frekanslı sesleri algılama yeteneğini kaybeder. Sesleri bulamama, bir köpek için stresin şiddetini artırabilir.

Köpeğimin Korktuğunu Nasıl Anlarım?

Köpekler beden dili ile konuşurlar. Duygu durumlarını davranışları ve çıkardığı seslerle belli ederler. Mutlu, kızgın, saldırgan, üzgün, stresli olduğunda belirli hareketlerde bulunurlar. Gök gürültüsü ve havai fişeklerden korktuklarında ise;

  • Kulaklarını geriye doğru sabitler,
  • Hırlama, sızlanma ve havlama,
  • Köpeğiniz titremeye başlar,
  • Kaçmaya ve saklanmaya çalışır,
  • Koltuk, yatak ve masa altlarını kendilerine güvenli alan seçerler,
  • Göz bebeklerinde büyüme

Yukarıdaki işaretler köpeğinizin korktuğunu gösterir. Her köpekte farklı olacağı için en yaygın belirtiler bunlar olduğunu bilmelisiniz.

Korkmuş Köpeği Sakinleştirme Yolları

Köpeğinizi yüksek seslere karşı duyarlı hale getirin. Öncelikle köpeğin hangi seslere karşı tepki gösterdiğini bulun. Sonrasında bu sese alışması için alıştırmalar yapın. Köpeğinizi belirli bir süre boyunca yüksek seslere karşı kademeli olarak duyarsızlaştırmak ve onlara bu sesleri korkacak bir şey yerine olumlu bir şeyle ilişkilendirmeyi öğretebilirsiniz.

Köpeğim havai fişeklerden korkuyor ya da gök gürültüsünden kaçıyor diyorsanız bu seslere daha öncesinde dinlemesi iyi olacaktır. Antrenmana başlamadan önce havai fişeklerin ve evcil hayvanınızın en sevdiği ikramların veya oyuncağını yanınızda bulundurun. Eğitime dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşarak ev içerisinde yapmalısınız. Böylece sese alışacak ve yaşandığı zaman ani tepkiler göstermesinin önüne geçeceksiniz.

Köpeğiniz İçin Güvenli Alan Yaratın

Bazı köpekler havai fişek ve gök gürültülü gibi sesleri duyduğunda kendilerini güvenli bir alana atarlar. Köpeğinizin saklanabileceği bir yerin olması, köpeğinizin stresle başa çıkmasına yardımcı olacaktır. Köpeğinize nerede saklanacaklarını seçebilmeleri için seçenekler sunun.

Köpekleri rahatsız eden sadece havai fişek sesleri değil. Aynı zamanda gökyüzündeki ışık ve şimşeklerdir. Işığın etkisini de azaltmak için evin ışıklarını açık bırakın. Yüksek sesler köpeğinizi endişelendirdiği zaman ona karşı bolca sevgi ve şefkat göstermeniz yalnız olmadığını ve güvende olduğunu anlayacaktır. Kucağınıza alın ve masaj yaparak rahatlatın.

Köpeğin Dikkatini Dağıtmak İçin Çiğneme Oyuncağı Verin

Sakin kalması için köpeğinize yumuşak bir çiğneme oyuncağı alın. Köpeğinizi meşgul etmek için Kong gibi bir yapboz oyuncağına ödül maması koyarak dikkatini oraya vermesini deneyin.

Köpeğinize Egzersiz ve Yürüyüş Yaptırın

Gün için köpeklerin enerjilerini boşaltmak için getirme, çekiştirme ve kovala gibi oyunlar oynatın. Böylece köpeğiniz yorgun, enerjisini harcamış olacak. Yağmurlu bir günde gök gürültüsünde uyuyarak sesten etkilenmeyecektir.

Özetle;

Köpeğimin korktuğunu nasıl anlarım? Köpeğimi nasıl sakinleştirebilirim sorununuzu çözmek için mutlaka sevginizi ve ilginizi eksik etmeyin. Özellikle köpeğinizi evde tek başına bırakmamaya dikkat edin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap