Köpeklere Kıyafet Giydirmek Doğru mu?

Köpeklere kıyafet giydirmek fikri pek çok köpek sahibinin kafasında soru işareti olarak kalır. Köpeklerin kıyafet giymeye ihtiyacı olur. Tıpkı insanlar gibi köpekler de soğuk havalarda üşüyebilirler. Özellikle de kısa tüylü küçük ırk köpeklerin kıyafet giydiğine sık sık tanık olunur. Bunun en temel nedeni köpeklerin de belli bir sıcaklığın altındaki havalarda üşüyebilmesidir. Elbette ki yaz aylarında kalın ya da köpeği rahatsız edecek kıyafetlerin kullanımını önermiyoruz. Yine de soğuk havalarda köpeklerin kıyafet giymesi sakıncalı değildir. Aksine onların üşümesini engeller. Peki, köpeğinizin kıyafet giymeye ihtiyacı var mı? Köpeklerin ne zaman ve nasıl kıyafetler giymesi gerekir?

Köpeklere Kıyafet Giydirmek: Köpeğinizin İhtiyacı Var mı

Köpekler de insanlar gibi soğuk havalarda üşüyebilirler. Özellikle de evde bakılan köpeklerin kış aylarında dışarı çıkarılması, sıcak ve soğuk dengesizliğine neden olacaktır. Ayrıca soğuk havalardan çabuk etkilenebilen köpeklerin dışarı çıkarılırken soğuk havada uygun kıyafetler ile giydirilmesi onların üşümesini ve hastalanmasını önler.

Tüyleri Kesilen Köpekler Üşür mü?

Köpeklerin kış aylarında tüylerinin kesilmesi pek tavsiye edilmez. Yine de kimi zaman köpeklerin tüylerinin kış aylarında da tıraş edilmesi gerekir. Bu durumda köpekler tüyleri kısaldığı için koruyucu bir katman olan uzun tüylerini kaybederler. Soğuğa karşı daha dayanıksız hale gelebilirler. Eğer kış aylarında köpeğinizi tıraş ederseniz onu dışarı çıkarırken ve bazen evde bile köpek kıyafetleri ile giydirmeniz gerekli olur.

Köpeğinizi Yağmurdan Korunmak İçin Kıyafet Giydirmeniz

Köpeklerin kirlenmemesi ya da ıslanmaması için özel üretilen köpek giysileri bulunur. Bunlar soğuktan korumaya yönelik kıyafetler olmadığı için pek kalın giysiler değildir. Yağmurluk benzeri ürünlerdir. Bu giysilerin yağışlı havalarda tercih edilmesi mümkündür. Bu sayede köpeğinizin egzersizler ya da yürüyüşler sırasında ıslanmasını ve üşümesini engelleyebilirsiniz.

Köpeklerin tuvalet ihtiyacını gidermek ya da aktif kalmak için her gün dışarı çıkmak istemesi mümkündür. Hiçbir köpek tüm günü evde yatarak geçirmek istemez. Yağışlı havalarda ise köpeğinizin yürüyüşler sırasında ıslanması, soğuğu daha fazla hissetmelerine ve bu nedenle de ıslak kalıp hastalanmalarına neden olacaktır. Yağışlı havalarda yağmurluk gibi köpek kıyafetlerini tercih etmeniz ise köpeğinizin ıslanmasını önleyecektir.

Güneşten Korunmak İçin Tercih Edilen Köpek Kıyafetleri

Köpeklerin cildi özellikle de tüyleri yeni kesildiği zaman güneş ışınlarına karşı daha açık hale gelir. Özellikle de yaz aylarında köpeklerin güneşin altında uzun süre gezmesi gibi durumlar, cilt rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Güneşin olumsuz etkilerinden kaçınmak için köpeklerin tişört, body gibi farklı kıyafetleri giymesinin sakıncası olmaz.

Köpeklerin de cildi ve tüyleri güneş ışınlarına ihtiyaç duyar. Bu nedenle her zaman köpeğin giysi ile dışarı çıkarılması doğru değildir. Bir süre güneş altında vakit geçiren köpeğinizin cildini korumak için dışarıda vakit geçirirken onu giydirmeniz de mümkündür. Bu sayede cildi yeterli güneş gördükten sonra zararlı olacak durumlardan onu korursunuz.

Köpeğinize Kıyafet Seçerken Dikkat!

Köpeğinize kıyafet seçeceğiniz zaman kıyafetin kumaşından boyutuna kadar her noktada dikkatli olmanız gerekir. Köpeğinizin cildini ve sağlığını korumak isterken ona rahatsızlık verecek bir ürünü tercih etmemeniz önemlidir. Bu nedenle de kaşındırıcı, cilde zarar verecek, rahatsızlık hissi oluşturacak kumaşlarda uzak durmak gerekir.

Köpeğinize kıyafet alacağınız zaman ayrıca onun bedenine uygun olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Bedenine bol ya da dar olacak kıyafetler onu rahatsız edecek ve agresif şekilde hareket etmesine neden olacaktır. Bu nedenle de bedenine tam olan kıyafetleri tercih etmeniz önemlidir.

Köpekler için tasarlanan kıyafetlerde yer alan detaylar her ne kadar şirin ve havalı görünse de köpeğinize rahatsızlık verir. Fermuarlı kıyafetler köpeğinizin tüylerini çeker. Fermuarı kapatırken tüylerinin sıkışmasına neden olur. Ayrıca düğme, zımba ve benzeri pek çok detay da onun kendine zarar vermesine ya da rahatsız hissetmesine yol açar. Bu nedenle mümkün olduğunca bu tür detayları içeren kıyafetlerden uzak durmak, onun sağlığı ve mutluluğu için gereklidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap