Golden Retriever İsimleri: Golden Köpek İsimleri

Golden Retriever isimleri kararının hemen ardından çoğu kişinin aklına köpeğine ne isim vereceği konusu gelir. Golden Retriever yavru sahiplenme aşamasının en zor kısmı isim vermek olarak görülebilir. Çünkü herkes köpeğine özel ve eşsiz bir isim vermek ister. Oysa köpeğinize uygun bir isim bulduktan sonra tüm isimler sizin için özel olacaktır. Golden Retriever sahiplenme kararının ardından birbirinden güzel Golden isimlerine göz atabilirsiniz;

Golden Retriever İsimleri: Golden Retriever Köpek İsimleri

  • Dişi bir Golden retriever sahiplenme; Altın, Bal, Candy, Bambam, Ada, Alice, Cindy Brooklyn, Barbie, Amber, Güneş ve Honey gibi isimler seçebilirsiniz.
  • Erkek bir Golden köpeği sahipleniyorsanız; Ares, Atlas, Cengo, Amigo, Aslan, Jim, Lord, Leo, Leonardo, Mars, Rover, Nugget ve Misha gibi isimler kullanabilirsiniz.

Köpeklere İsim Verilirken Dikkat Edilecekler

  • Köpeğinize isim verirken kısa isimler seçmeye çalışın. En fazla iki heceli olan isimler daha idealdir. İçerisinde a ve o harflerini içerebilir. Çünkü köpekler bu sesli harfleri daha kolay ayırt edebilmektedir. Köpeğinizin ismini uzun seçerseniz köpeğiniz hiçbir zaman ismini öğrenmeyebilir.
  • Kolay telaffuz edilen isimler seçmelisiniz. Orijinal isimler seçmek isteseniz de köpeğinizin farklı ve teleffuzu zor yapılan isimleri anlaması zor olabilir.
  • Köpeğinize hayat boyu sahip olabileceği ideal bir isim seçmeye çalışın. Karar verirken uzun vadeli seçimler yapmalısınız. Great Dane cinsi köpeğiniz içn minik ismini seçmeniz köpek ile bağdaşlaştırması zor bir isim olabilir.
  • Doğru ismi seçmek için kendinize biraz zaman tanıyabilirsiniz. Köpeğinizin karakterini yansıtacak bir isim için birbirinizi biraz daha iyi tanımanız gerekebilir. Köpeğinizin tutumu ve davranışları size doğru ismi seçmekte yardımcı olacaktır.Aynı şekilde köpeğinizin göz ya da ten rengi gibi fiziksel özellikleri de isim konusunda işe yarayabilir.
  • Köpeğinizi sahiplenmeden önce zaten var olan bir ismi varsa, değiştirmemeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü zaten köpeğiniz o ismi algılıyor ve cevap verebiliyorsa köpeğiniz için kafa karıştırıcı bir durum yaratmanın anlamı olmaz.

Köpeklere İsmini Öğretmek

Yavru köpeklere isimlerini öğretmek yetişkin köpeklere kıyasla daha kolay olsa da yetişkinler için de zor değildir. Köpeğinize ismini öğretmek için bir alan belirlemeli ve eğitimini her zaman aynı yerde vermelisiniz. Seçtiğiniz alanın sessiz ve sakin olması önemlidir. Eğitim süresini çok uzun tutmak da köpeğinizin kısa sürede sıkılmasına neden olur. Bu nedenle eğitimden gerekli verimi alamazsınız. Köpeğinize kısa kısa ve sık eğitim seansları oluşturmalısınız. Örneğin, günde 3-4 defa ve 5’er dakikalık eğitimler ideal olacaktır. Köpeğinize ismini öğretirken kullandığınız ses tonu da önemlidir. Ses tonunuzun heyecanlı ve mutlu olması gerekir. Köpeğinize ismiyle seslenirken vurgu yapmayı ihmal etmeyin. Köpeğinize bir komut verdikten sonra onu gerçekleştirmeden diğer komuta geçmemelisiniz. Köpeğiniz buna karşı tepki verdiğinde onu ödüllendirmeyi unutmayın.

Köpeklerde İsim Değişikliği

Golden Retriever yavru sahiplenme kararı verildiğinde, köpeğinizin tüm ihtiyaçlarının hazırlanması bir tarafa ona vereceğiniz ismi de düşünmelisiniz. Köpekler gelişmiş görsel ve işitsel zekaya sahiptir. Bu nedenle ona kısa sürede bir isim vermeniz daha etkili bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Fakat koyduğunuz ismi herhangi bir sebepten değiştirmeniz gerekirse sıkıntılı bir süreç yaşayabilirsiniz.

Yavru köpeklerde isim değiştirme konusu daha sıkıntılı geçebilir. Çünkü yavruların isimlerini tam anlamıyla hafızalarında tutmamaları normaldir. Böylece kısa süre içerisinde yeni isimlerini kabul edebilirler. Yetişkin köpeklerde ise uzun yıllar aynı isimle seslenilmesi yeni isimlerine alışmalarını zorlaştıracaktır. Çeşitli eğitim programlarından yararlanabilirsiniz ya da siz ona yardımcı olabilirsiniz. Düzenli eğitim sonrası kısa süre içerisinde yeni ismini sevecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap