Köpeğinizin Sizi Sevmesi İçin Atlamamanız Gereken Noktalar

köpeğinizin sizi sevmesi

Köpeğiniz size karşı çekingen veya tereddütlü hissediyorsa, köpeğinizin sizi sevmesi için öncelikli olarak ilişkinizi geliştirmeye odaklanmalıyız. Evlatlarımız gibi sevdiğimiz köpeklerimizi bu tereddütlerden kurtararak bizi sevmelerini sağlamalıyız.

Köpekler için güvenli, rahat bir ortam oluşturarak, güvenli bir ortama sahip olmanızı sağlayabilir, köpeğinizi eğiterek ve ona olumlu ödüller vererek kişiliğinizi tanımlayabilirsiniz. Köpeğinize değer verildiğinde sizinle daha kolay iletişim kuracaktır. Onu yürüyüşe çıkarın, onunla oyunlar oynayın ve sonra onu arkadaşınız yapın.

Zaman geçtikçe köpek, aranızdaki etkileşimden keyif alacak ve size olan duygusal bağlılığı artacaktır. Zira köpeklerin en sadık hayvanlar olduğunu, bizim can dostlarımız olduğunu biliyoruz. Bu yüzden onları en iyi arkadaşımız yapmamız sizi sevmesi için temel noktalardan biridir.

En İyi Arkadaşınızın İhtiyaçlarına Önem Verin

Pek çok köpek doğal olarak onları beslemeyi ve insanlarına bakmayı sever. Köpeğinizin sizi sevmesi için köpeğinizi her gün besleyici mama verin ve bu zamanı onunla iletişim kurmak için kullanın. Bazen köpeğe dokunabilir veya yemeği bir atıştırmalık bulmacasında saklayabilirsiniz.

Ayrıca köpeğinizi tımar etmeyi ve tüylerini sağlık sorunları için kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Köpeğinizi tararken de bunu bir iletişim fırsatı olarak görüp iletişime geçmeye çalışmalıyız. Köpeğinizi rahatsız edebilecek herhangi bir cilt tahrişine bakın. Örneğin, pire bulursanız, köpek kaşıntısını azaltmak için en iyi tedavi hakkında veterinerinizle konuşun. Onu rahat hissettirmek sizi de rahat hissettirecektir.

Temel sağlık ihtiyaçları karşılanmazsa evcil hayvanların sevilmesi zordur. Nasıl ki çocuklarımızı her şeyden korumak isteriz, hasta ise elimizden geleni yaparız, bu çocuklarımız gibi olan sadık arkadaşlarımız için yine böyle olması gerekir ki bizim sevgimizi hissedebilsinler. Köpeğinizi düzenli kontroller için veterinerinize götürün ve zamanında aşı olun. Köpek yaralandıysa veya hastaysa, uygun tıbbi bakımı aldığından emin olmalıyız.

Rahat Bir Ortam Sağlamanın Önemi

Çoğu köpeğimizin bizimle birlikte uyumayı sevdiğini biliyoruz. Köpeğinizin sizinle yatmasını mı yoksa kendiniz için rahat bir yer mi yapmak istediğinize karar verin. Köpeğinizin sizi sevmesi için yatağını oturma odasının köşesine battaniyelerle koyun ve köpeklerin en sevdiği yer yapmak için oyuncakları çiğneyin. Bu alan, köpeğinize kendi özel pozisyonuna sahip olma fırsatı verecek ve evde olanların bir parçası olmaya devam edecektir.

Köpeğinizle Sıkı Bir Bağ Kurun

Can dostumuz dediğimiz, en yakın arkadaşınız olan köpeğinizle bağ kurmak, aranızdaki ilişki için en önemli noktadır. Köpeğin sürüş faktörlerini anlamak, onun fiziksel ilerlemesini isteyerek yapmasını bilmek, köpeğinizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamanıza yardımcı olacak ve bu da köpeğinizin sizi sevmesi için en önemli adımlardan biri olacaktır. Köpeğinizin istediğini yapmasına izin vermek de kendine olan güvenini artıracaktır.

Olumlu Pekiştirme Eğitimi Köpeğimiz İçin Çok Önemlidir

Köpek temel komutlara nasıl yanıt vereceğini bilirse (oturmak, durmak, yürümek ve yürümek gibi), ilişkiniz gelişecektir. Olumlu ilişkilendirmelerle (örneğin, tıklama sesiyle) iyi davranışı geliştirebilen Clicker öğreticisini kullanabilirsiniz. Yiyecek ödülleri veya sözlü iltifatlar da bu eğitimin temel taşlarındandır.

Köpeğimizi Sosyalleştirmeliyiz

Kendi köpeğinizi çekmek istiyorsak, diğer köpekler ve insanlarla sosyalleşmesi gerektiğini kolayca unutabiliriz. Unutmayın, köpeğiniz diğer köpeklerle veya insanlarla etkileşime girdiğinde daha mutlu ve daha tatmin olacaktır. Kaotik bir ortamda başkalarını bunaltmak yerine, köpeğinizin sessiz ve düzenli bir ortamda etkileşime girdiğinden emin olmaya çalışmalıyız.

Köpeğinize Şefkat Göstermeyi İhmal Etmeyin

Oyun oynamak veya iletişim kurmak için her gün özel bir zaman harcamanıza gerek yok. Bunun yerine, gün içinde köpeğe hafifçe vurabilir, okşayabilir veya çizebilirsiniz. Normal ve düzenli temas bile köpeğinizin sevildiğini ve ona bakıldığını bilmesini sağlar. Köpeğinizin bu küçük etkileşimlerden hoşlandığını fark edebilirsiniz. Örneğin, bir köpeğin kulaklarını takarsanız, dilini dışarı çıkarabilir veya size şefkatle bakabilir. Bu hareketleri yapması köpeğinizin sizi sevmesi için doğru adımları uyguladığınızı gösterir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap