Erkek Köpeklerin Çiftleşmesi Ne Zamandır?

Erkek Köpeklerin Çiftleşmesi Ne Zamandır?

Erkek köpeklerin çiftleşmesi için öncelikle ergenlik dönemine girmiş olmaları gerekir. Ergenlik dönemine adım atmamış olan bir köpeğin çiftleşmesi mümkün değildir. Erkek köpeklerin cinsel olgunluğa ulaşmaları genellikle 6 ya da 7. aydan itibaren gerçekleşmekte olan bir durumdur. Erkek köpeklerin çiftleşmesi için kızgınlık dönemine girmiş olmaları gerekir. Erkek köpekler, cinsel olgunluğa eriştikten sonra her zaman çiftleşebilirler. Bunun için kesin bir tarih belirtmek mümkün değildir. Dişi köpeklerde kızgınlık dönemi belirli zamanlarda gerçekleşirken erkek köpekler için böyle bir durum söz konusu değildir. Cinsel olgunluğa erişen erkek köpeklerin çiftleşmesi için bu gibi dönemlere ihtiyaçları yoktur.

Erkek Köpeklere Çiftleşme İçin Eş Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Erkek köpeklere çiftleşme için eş seçimi köpek sahipleri tarafından oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Köpekler çiftleştirilirken en önemli unsurlardan biri doğacak olan köpeğin sağlıklı olması açısından aynı ırktan köpekler ile çiftleştirilmeleridir. Erkek ırklar, kendilerinden küçük ırkta olan dişilerle çiftleştirilmemelidir. Bu şekilde çiftleşen ırklardan doğan yavru köpekler bazı sağlık sorunları ile karşılaşabilirler.

Erkek Köpeklerin Çiftleşmesinde Dikkat Edilecek Durumlar Nelerdir?

Erkek köpeklerin çiftleşme sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlardan söz etmek mümkündür. Köpeklerin çiftleşme sürecine özen göstermek, cinsel sağlıkları açısından çok önemli bir durumdur. Erkek köpeklerin çiftleşme sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Erkek köpekler çiftleşmeden önce sağlık kontrollerinin yapılması için veterinere götürülerek muayene ettirilmelidir. Cinsel temas yolu ile bulaşmakta olan bir hastalığının olup olmadığını tespit edebilmek için bu sağlık kontrolleri ihmal edilmemelidir.
 • Erkek köpek ve dişi köpek çiftleştirilmeden önce birkaç kez bir araya getirilmelidir. Bir araya getirilen dişi ve erkek köpekler daha iyi anlaşarak daha sağlıklı bir cinsel birliktelik gerçekleştireceklerdir.
 • Çiftleşme esnasında köpeklerin herhangi birinin geriye çekilmesi ve diğer köpeğin onu zorlaması sağlıksız durumlara neden olabilir. Zorlanan köpek öfkelenerek cinsellikten uzaklaşabilir. Genellikle zorlayan taraf erkek köpekler olur. Bu durumlarda, erkek köpek sahiplerinin köpeklerini ortamdan uzaklaştırması gerekir.
 • Köpeklerde cinsel birliktelik sonrası öfkeli tavırlar gözlemlenebilir. Bu tavırların sürecin bir parçası olduğu bilinmeli ve köpeğe sabırlı bir şekilde yaklaşılması önemli bir durumdur.
 • Erkek köpeklerde cinsel birliktelik sonrası penis akıntıları ve yaraları gözlemlenebilir. Bunlar, ciddiye alınması gereken durumlardır. Köpeklerde bu durumlar meydana geldiğinde en kısa süre içinde veteriner hekime danışılması ve tedaviye başlanması gerekir.

Erkek Köpeklerin Kızgınlık Dönemine Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Erkek köpekler kızgınlık dönemlerinde bazı belirtiler vererek kızgınlık dönemine girdiklerini belli ederler. Genellikle 6. aydan itibaren kızgınlık dönemine giren erkek köpeklerin çiftleşme durumları hayatlarının sonuna kadar devam edebilir. Erkek köpeklerin kızgınlık döneminde olduğunu gösteren en tipik belirti saldırgan tavırlardır. Kortizol ve testosteron adı verilen hormonlardaki değişim huzursuzluk yaratacağı gibi çok havlama ve özellikle geceleri ulumayla kendini belli eder. Erkek köpeklerin kızgınlık dönemine girdiklerini belli eden diğer durumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Evden Kaçma Teşebbüsleri,
 • Tuvalet Alanının Dışında Her Yere İdrar Yapma,
 • Dikkat Dağınıklığı,
 • Şaşkınlık Durumu,
 • İçe Kapanık Olma,
 • Peniste Şekil Değişiklikleri,
 • Diğer Köpeklerle Yakınlaşma.

Bu belirtiler meydana geldiği zaman erkek köpeklerde çiftleşme döneminin başladığı anlaşılabilir. Bu belirtiler can sıkıcı olabilse de tolere edilmelidir. Erkek köpeklerin bu belirtilerini anlayış ile karşılamak sağlıklı cinsellikler yaşamasına yardımcı olur.

Kızgınlık Dönemindeki Erkek Köpekle Nasıl İlgilenilir?

Kızgınlık dönemindeki erkek köpekle ilgilenirken en önemli unsur sabır göstermektir. Erkek köpeklerin bu dönemlerde meydana gelmekte olan kızgın, saldırgan ve huysuz davranışları ile başa çıkabilmek gerekir. Evde kaldıkları süre boyunca depresif moda geçen erkek köpekler kızgınlık döneminde kendileriyle olmak üzere herkesle çatışmalara girebilirler. Kızgınlık dönemindeki erkek köpeklere bakarken dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Erkek köpeklerin saldırgan tutumlarına karşı hoşgörülü ve şefkatli olmak gerekir.
 • Kızgınlık döneminde evden kaçma eğilimi gösteren köpeklerin tehlikeye girmemesi adına evin çevresi güvenli hale getirilmelidir.
 • Erkek köpeğin sağlık kontrolleri yapılmalı ve bulaşıcı bir hastalığının olup olmadığı tespit edilmelidir.

Erkek Köpeklerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Erkek köpeklerde kızgınlık süresi genel olarak 15 ve 20 gün arasında sürer. Erkek köpekler 6 ve 8. aylar arasında cinsel olgunluğa ulaşarak çiftleşmeye hazır hale gelirler. Bu dönemden sonra her an çiftleşme için hazır olabilen erkek köpeklerin dişi köpeklere olan ilgisi 15 ve 20 gün arasında değişiklik gösterir. Erkek köpeklerin çiftleşmesi kızgınlık dönemleri içerisinde meydana gelir.

Köpekler Ne Sıklıkta Çiftleşebilir?

Köpeklerin çiftleşme sıklığı köpekten köpeğe göre değişiklik gösterebilir. Dişi köpeklerde bir ısı döngüsünden bahsetmek mümkünken erkek köpeklerin herhangi bir ısı dengesi bulunmaz. Bu nedenler her gün bile başarı ile çiftleşebilirler. 

Köpeklerde Gebelik Süresi Ne Kadardır?

Köpeklerin hamilelik süresi genel olarak 58 ile 72 gün arasında değişiklik gösterir. Ovulasyon döneminden önce çiftleşmişler ise bu süre 72 güne kadar uzar; ancak ovulasyondan sonra çiftleşmişler ise bu da 58 güne kadar indirebilir.

Köpekler Bir Doğumda Kaç Yavru Doğurabilir?

Köpeklerin doğurduğu yavru sayısı köpek ırkları arasında değişiklik göstermekte olan bir durumdur. Köpekler genel olarak en az 4 en fazla 11 yavruyu bir anda doğurabilirler. Bu sayı bir köpek için her hamilelikte değişiklik gösterebilir.

Köpeklerde Çiftleşme Ne Kadar Sürer?

Köpekleri çiftleşme süresi genel olarak yarım saat ile 1 saat arasında değişiklik gösterir. Erkek köpeklerin çiftleşmesi esnasında penisin her iki yanındaki iki bezin şişmesi çiftleşmenin süresini belirlemekte olan bir durumdur. Bu durum normale dönene kadar erkek köpekler dişi köpekten ayrılamazlar.

Ayrıca Bakınız: Bozuk Köpek Maması Nasıl Anlaşılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap