Düşük Maliyetli Köpek Irkları Özellikleri

Düşük maliyetli köpek ırkları hemen her bütçeye karşı iyi gelir. Bir köpek sahiplenmeden önce onun hakkında; özellikle maliyeti hakkında bilgi sahibi olmak istersiniz. Eğer bütçe dostu bir evcil hayvan almak istiyorsanız yapacağınız seçimler kritiktir. Çoğu insan maliyetsiz denilince bir barınaktan köpek sahiplenmeyi düşünüyor oysa eve getirilen köpeğin gelecekle ilgili maliyetleri bundan daha fazla olabilir. Bir barınaktan aldığınız köpeğin geçmişini bilmeniz imkansızdır, çoğu hayvan sokaklara terk ediliyor. Karneli ve şecereli bir MalteseTerrier Teacup satın almak istediğiniz de karşınıza pek çok seçenek çıkar platformlarda Maltese Terrier 0 numara, Maltese Terrier sahiplendirme veya Maltese Terrier satılık olarak ilan verilebilir. 

Bir köpek sahiplenmeden evvel onunla ilgili bilgi almak ve gelecekle ilgili masraflarını bilmek önemlidir. Onların potansiyel ırk hastalıkları ve sizin bunlarla uğraşıp uğraşmamanız tamamen sizin tercihiniz. Yine de bunları bilmek ve hazırlıklı olmak, bilmeden sahiplenip kötü sürprizlerle karşılaşmamanın iyi bir yoludur.

Köpeklerin maliyetleri hakkında fikir sahibi olmak bizim açımızdan yararlı olduğu gibi sahiplenilecek köpekler içinde faydalıdır. Çoğu köpek gittikleri evlerde getirdikleri mali yük, fiziksel olarak büyük olmaları gibi çok basit sebeplerle barınaklara terk ediliyor. Köpeklerin mali yükü eğer bütçenizi aşıyorsa; mesela öğrenciyseniz belki de evinize gelip mutsuz olacak bir köpektense size daha uygun olan, örneğin küçük ve daha az gereksinimleri olan bir köpek sahiplenebilirsiniz.

Düşük Maliyetli Köpek Irkları

Bir köpeğin eve geldikten sonra farklı ihtiyaçları gündeme gelir. Taranmak, aşı, beslenme, oyuncaklar, eğitim ve sağlık ihtiyaçları köpeklerin boyutuna ve cinsine göre farklılık gösterir. Bazı ırklar diğerlerine göre çok daha fazla veteriner masrafları getirir. Bütçenizle uyumlu bir köpek seçmek istiyorsanız birkaç masrafsız yada düşük masraflı köpek cinsini tanımakta fayda var.

Hangi Köpekler Masrafsızdır?

Ön maliyet bir endişedir, bir köpek sahipleneceğiniz zaman aradığınız türe göre fiyatlar yükselip düşebilir. Genellikle üretimi yurt içinde yaygın olan köpeklerin fiyatları uygun olurken, daha nadir cinslerin özellikle yurt dışından getirilenlerin fiyatlar 5- 6 bin dolar veya euro olabilir. Üreticilere ödenen para, bir köpeğin maliyetinin yüksek olması henüz bir başlangıçtır. Çünkü iyi eğitimli ve bakım ihtiyacı olan bir köpeğin masrafları aylık olarak neredeyse bir bebeğin aylık masraflarına denk olabilir. Bir köpeğin masrafları şunları içerir.

  • Yedikleri mama miktarı
  • İhtiyaçları olan özel beslenme gereksinimleri. Protein bazlı, tahılsız, lifli özel probiyotikler gibi.
  • Saçları yoğun ve uzunsa ne sıklıkla taranması gerekiyor ya da profesyonel tımar gerektirip gerektirmediği.
  • Eğitim için uzman desteği gerekip gerekmediği. Daha inatçı ve bağımsız ırkların denetimi ve itaat eğitimi daha profesyonel destek gerektirir.
  • Sağlıklı olup olmadıkları ya da yatkın oldukları hastalıklar varsa tedavi masrafları.

MALTESE TERRİER

Maltalılar masrafsız bir köpeğin bütün özelliklerini taşıyor. Kolay kürk bakımı çoğunlukla günde bir kere fırçalamak yeterli. Küçük ırk olması daha az mama ihtiyacı ve daha ekonomik köpek oyuncakları için iyidir. Malta teriyerleriyle veterineri çok daha az ziyaret edersiniz. Çoğu zaman sadece aşı için. Çoğu köpekte görülen deri enfeksiyonları görülmez. Kolay eğitilebilir. İtaat etmeye yatkındır. Saçları uzundur ancak ipeksi olduğu için taramak ve toplamak kolaydır. 4 ve ya 8 haftalık periyotlarla kestirilebilir.

JACK RUSSEL TERİYERİ

Kısa tüylü ve sevgi dolu jack russellar ne kadar maliyete değse de sahipleri için çok avantajlıdır. Bu köpekler oldukça hiperaktiftir ve iyi bir eğitim gerekebilir. İtaat eğitimi köpeğinizin dışarıda sizden bağımsız başka yerlere yönelmesini engeller. Bu konuda biraz çalışma gerektiren Russel teriyeri uzun vadede iyi bir evcil hayvan tercihi olabilir.

YORKSHİRE TERİYERİ

Bu köpekler halk arasında oldukça yaygın bir köpek ırkını oluşturuyor. Şüphesiz küçük ve az masraf gerektiren bir ırk olmaları onların tercih edilmesinde en büyük etken olabilir. Bir yorkshire teriyeri sağlıklıdır, canlıdır, hızlıdır ve neşelidir. Bu özellikleriyle de uzun vadede eğitim ve veteriner masrafları için endişelenmenize pek gerek kalmayabilir.

Maliyetsiz diğer köpekleri bulmak için veterinerlerin önerisi: Daha büyük köpeklerin daha çok masraflı olduğu ve küçük köpeklerinse daha az masraflı olmasına dayanır. Yani eğer bütçe dostu bir köpek istiyorsanız daha küçük türlere yönelmeniz doğru tercihtir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap