Büyümeyen Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Büyümeyen köpek cinsleri evde beslenmeye en uygun köpek cinslerinden biridir. Minyon yapıları ve sevimli görüntüleri sayesinde birçok hayvan sever tarafından tercih edilmektedir. Oyun oynamaya, eğitilmeye ve sahipleri ile dost olmaya meyilli canlılardır. Köpek sahiplenmeden önce yaşadığınız ortamın küçük dostunuz için uygun olup olmadığından emin olmalısınız.

Büyümeyen Köpek Cinsleri

Köpeğinizin yeşillik bir alanda sosyalleşmesi gerektiğini unutmamalısınız. Fakat büyümeyen köpek cinsleri bahçesi bulunmayan evlerde beslemek için daha uygun olmaktadır. Köpekler genellikle boyut bakımından 5’e ayrılır;

  • Tiny (En küçük)
  • Küçük
  • Orta
  • Büyük
  • Maxi (En büyük)

Süs köpekleri olarak bilinen Tiny köpekler evde bakım için en uygun köpeklerdir. Küçük köpek cinsleri de sık havlayarak çevreye rahatsızlık verebilirler. Fakat bakımları hem uyum sağlamaları açısından evde beslenmeye en uygun köpeklerdendir.

1) Minyatür Schnauzer

Büyümeyen köpek cinsleri arasında zeki, itaatkâr, cana yakın ve sahibine düşkün bir köpektir. Uygun şekilde sosyalleştirildiği taktirde çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Çok fazla tüy dökmezler ve normal bir tüy bakım rutini onlar için yeterli olacaktır. Alman kökenli bu köpekler ortalama 9 kilogram ağırlığa ulaşmaktadır. Havlamaya meyilli olsalar da sesleri fazla rahatsız edici değildir. Enerjik bir ırk oldukları için çok hareketlidirler. Evde enerji atabildikleri için bahçeye ihtiyaç duymazlar. Fakat uzun yürüyüşlerden oldukça hoşlanırlar.

2) Minyatür Pinscher

Kendine güvenen ve başına buyruk olabilen bir köpek türüdür. Havlamayı çok severler. Yaşam enerjisi yüksektir ve oldukça zekidir. Sahiplerine sadık köpeklerdir. Koruma içgüdüsü orta derecededir. Çocuklarla arası iyi olsa da yabancılara arşı şüpheci davranırlar. Küçük yaşta eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri önemlidir. Tuvalet eğitimleri esnasında dikkatli olunmalı ve şımarmalarına izin verilmemelidir. Aşırı besleme eğilimine karşı dikkatli olunmalıdır.

3) Fransız Bulldog

Atik ve güçlü bir köpek ırkıdır. 13-14 yıl arasında yaşamlarını sürdürebilirler. Diğer evcil hayvanlar ile alıştırıldığı taktirde iyi bir dostluk kurabilir. Arkadaş canlısı, sabırlı ve sakin kişilikleri bulunmaktadır. Fazla büyümemeleri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

4) Dachshund

Kısa bacakları ve uzun vücudu ile dikkat çekmektedir. Burunları oldukça iyi koku alır ve keskin kulakları nedeniyle av köpeği olarak kullanılmaya uygundur. Uysal ve enerjik yapıları nedeniyle hareketlilikleri hiç bitmeyecek gibi gelmektedir. Apartmanda beslenmeye uygundur. Çok hareketli olmaları nedeniyle diğer evcil hayvanları rahatsız edebilirler. Beslenmeleri ve bakımı kolaydır. Fazla tüy dökmezler ve haftada bir defa taranmaları yeterlidir.

5) Brüksel Griffon

Hareketli, zeki ve dost canlısı köpek cinsleridir. Sahipleri ile güçlü bağ kurabilirler. Şımarabilen ve sevecen bir yapıya sahiptirler. Yabancılar dahil herkesle iyi anlaşabilirler. Kediler ile aynı evde bakılmaları herhangi bir problem yaratmaz. Aşırı seçici ve oburluk gibi sorunlu beslenme alışkanlıklarına yatkınlık gösterebilirler.

6) Toy Poodle

Dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında yerini almaktadır. Eğitimleri de oldukça kolay olmaktadır. Hassas, akıllı ve neşeli canlılardır. Sahiplerine oldukça düşkündürler. Bekçilik özellikleri gelişmiştir. Özenli bir bakıma ihtiyaçları bulunur. 5-6 haftada bir tıraş ettirilmeleri gerekir. Belli aralıklarla banyo yaptırılması gerekmektedir. Aynı zamanda kulak kirleri bakımından kontrolleri aksatılmamalıdır.

7) Yorkshire Terrier

Enerjik, cesur ve keşfetmeyi seven bir köpek cinsidir. Minik görünümü ve şirin suratı ile birçok insanı kendine hayran bıraktırmaktadır. Aparman hayatına uyum sağlarlar. Fakat yabancı kişilere havlama alışkanlıkları bulunmaktadır. Çocuklar ile iyi anlaşsa da kızdırılmamaları önemlidir. Aksi halde hırçınlaşmaları mümkündür. Sağlıklı kalmaları bakımından vitamin ve mineral açısında zengin mamalar ile beslenmeleri önemlidir.

8) Pekingese

Süs köpeği olarak bilinen köpek cinslerinden biridir. Cesur ve sahiplerine aşırı bağlı köpeklerdir. Sahiplerini tehlikede olduklarını hissederlerse öne atılırlar ve kesinlikle korkmazlar. Ayrıca kıskanç olma özellikleri bilinmektedir. Havlama eğilimleri bulunduğu için iyi bir eğitim almaları önemlidir.

9) Pomeranian Boo

Sahiplerine çok bağlı ve sadık olmaları ile bilinmektedir. Aynı zamanda oldukça inatçı olduklarını da söylemek mümkündür. Yavruyken diğer hayvanlara alıştırılması ile anlaşmaları zor olmayacaktır. Havlama konusunda yeterince iyi eğitim görmeleri önemlidir. Söz dinlememe huyları bulunduğu için sahiplerinin kim olduğunu öğretmek gerekir.

10) Chihuahua

En fazla 13 cm kadar uzunluğa ulaşabilirler. Ağırlıkları da 1200 ila 1700 gram arasında değişmektedir. Biraz kibirli ve ilgi delisi oldukları bilinmektedir. Sahiplerinden sevgi gördüklerinde aşırı şekilde bağlanırlar. Dünyanın en küçük köpeği unvanını taşımaktadırlar. Bazıları ise insan avucuna sığabilecek kadar küçük olmaktadır. Heyecanlanmaları ve korkmaları gibi durumlarda titredikleri bilinir. Uzun süren yolculuklardan hoşlanmazlar. Ortalama 13-15 yıl hayatlarını sürdürebilirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap