Cavalier King Charles Özellikleri Ve Bakımı

Cavalier King Charles özellikleri arasında bu cins oldukça eski bir ırktır. Atalarının Pekin ve Japon köpekleri olduğu bilinmektedir. Cavalier King Charles köpek ırkı, küçük bir oyuncağı andıran görünüme sahiptir. Bu sayede Avrupa kraliyet ailesinin köpeği olmayı da başarmış ve ün kazanmıştır. İnsanlara karşı her zaman şefkatli ve sevecen olduğu bilinmektedir. Hem müstakil bir evde hem de apartman dairesinde kolayca yaşayabilmektedir. Bulundukları ortama kolayca ayak uydurabilirler. 1920 yılında Londra’da yapılan bir yarışmada uzun burunlu King Charles köpeklerine ödül verilmiştir. Bu ırk ilk defa 1945’de Amerikan Kennel Kulübü tarafından köpek cinsi olarak kabul edilmiştir.

Cavalier King Charles Fiziksel Özellikleri

 • Ortalamaya göre küçük boylu kabul edilmektedir.
 • Düz bir kafatası ve konik bir burun yapısı bulunmaktadır.
 • Gözleri yuvarlak ve canlıdır. Fakat dışa çıkıntılı bir göz yapısına sahip değildir.
 • Uzun ve ipeksi tüy yapısına sahiptir. Uzun, düz, ince ya da hafif dalgalı tüyleri olabilir.
 • Kürk rengi genellikle siyah-ten rengi ve ya üç renkli olmaktadır. Beyaz üzeri koyu kestane renklerinde de görülebilir.
 • Kulak yapısı tüylü, uzun ve düşük durumdadır.
 • Cavalier King Charles ırkı köpeklerin kuyrukları isteğe göre kısaltılabilir. Normal uzunluğunun 1/3’ünden kısa olmaması önerilmektedir.
 • Erkek ve dişi Cavalier King Charles köpekleri 30-33 cm boyuna ulaşabilir. Aynı şekilde hem erkek hemde dişileri 5-8 kilogram olabilirler. Erkek ve dişi Cavalier King Charles köpeklerinde boy ve kilogram ağırlığı neredeys hiç farklılık göstermez.

Cavalier King Charles Köpek Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Cavalier King Charles köpekleri hareketli, enerjik ve canlı köpeklerdir. Coşkusunu kuyruklarını sallayarak belli etmeyi severler. Dışa dönük ve sportif tavırları ile bilinmektedir.
 • Korkusuz ve cesur köpeklerdir.
 • Sahiplerini memnun etmekten hoşlanan köpeklerdir.
 • Diğer köpeklerle ve hayvanlarla iyi anlaşabilirler.
 • Zeka seviyesi yeterince yüksektir ve bu nedenle de eğitimi konusunda sorun yaşamazsınız. Nazik ve itaat eğitiminize kolayca karşılık bulabileceğiniz bir köpektir.
 • Avcılık içgüdülerini fazlasıyla taşımaktadır. Koku ve görme duyusuda oldukça kuvvetlidir. Bazı zamanlarda ilgisini çeken bir koku ya da bir hayvanın peşinden gidebilir. Bu nedenle de tasmasız dolaştırılması önerilmez.
 • Çocuklarla iyi anlaşır. Fakat özellikle belli yaşın üstündeki çocuklarla daha iyi anlaştığı bilinir.

Cavalier King Charles Köpek Cinsi Bakımı

Cavalier King Charles köpeklerinin düzenli olarak taranması önemlidir. İhtiyaç duyduğu zamanlarda banyo yaptırmanız ya da kuru şampuan ile yıkanması önerilmektedir. Özellikle kulaklarında ki ince tüyler düğümlenmeye yatkınlık gösterir. Bu nedenle Cavalier King Charles köpeklerinin kulak içleri ve parmak araları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Banyo yaptırıldıktan sonra tamamen kurutulması önemlidir. Vücut ısısına dikkat etmek gerekir. Gözleri sık sık kontrol edilerek enfeksiyon olup olmadığı takip edilmelidir. Cavalier King Charles köpekleri orta derecede tüy döken bir köpek ırkıdır. Bu nedenle sık sık taranmaya ihtiyaç duymaz. Haftada bir ya da iki defa taranması yeterlidir.

Cavalier King Charles Köpek Cinsi Genel Sağlık Durumu

Cavalier King Charles köpekleri sağlıklı bir ırk olsa da bazı kalıtsal hastalıkları taşıdıkları bilinmektedir. Özellikle 1 ya da 2 yaşlarında katarakt ile karşılaşmaları muhtemeldir. Nadiren de olsa körlüğe sebep olması mümkündür. Bu nedenle kalıtsal sorunları olan köpeklerin çiftleştirilmemesi önerilmektedir. Ayrıca tiroid hormonlarının aşırı düşüşü sonucu hipotirodizm ile karşı karşıya gelebilirler. Göz akıntısı, soluk almada zorluk ve halsizlik gibi belirtiler sayesinde bu hastalığı teşhis etmeniz mümkündür. Cavalier King Charles köpekleri kalıtsal polinöropati, hemeralopia ve kalça displazisi gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap