Barınaktan Köpek Sahiplenme İçin Gerekenler

Barınaktan köpek sahiplenme durumu için belli koşullar koyabilmektedir. Bunun en temel nedeni de köpeklerin iyi bakım göreceğinden emin olmak gerekir. İyi bir yaşama sahip olabileceklerini garantilemek içindir. Barınaklardan köpek sahiplenirken herhangi bir ücret ödemezsiniz ve barınakların bunu talep etme hakkı yoktur. Ancak belli koşulları yerine getirip getirmediğinize de bakılır. Farklı kurumlara göre şartlar değişiklik gösterebilse de genel koşullar benzerlik içerir. Peki, barınaktan köpek sahiplenme için gerekenler nelerdir?

Barınaktan Köpek Sahiplenme İçin Gerekenler

Barınaktan köpek sahipleneceğiniz zaman bazı koşullar ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin köpeğin sahiplenildikten sonra yaşayacağı evin görülmesi, bu evin koşullarının incelenmesi istenebilir. Bu durumlar köpeğin sıcak ve iyi bakım görebileceği bir yuvaya sahip olması gereklidir. Bu tür koşulların tamamı köpeğin iyi bir yaşam sürdürmesi için gerekli koşullara yöneliktir.

Evin Görünümü ve Koşulları

Sahiplenilecek olan köpeklerin nasıl bir evde yaşayacağı konusunda barınaklar tereddüt edebilir. Köpeklerin yaşamlarını sürdüreceği alanın onun yaşam tarzına uygun olup olmaması önemlidir. Küçük ve yetersiz evlerde köpeklerin yaşaması ya da apartman dairelerine hapsolması pek uygun değildir. Bu nedenle de barınaklar köpekler için sağlıklı ve uzun yaşam sağlayacak evlerde bakım görmeleri için sahiplendirme sırasında bu kriteri göz önünde bulundururlar.

Köpek sahiplenme sırasında köpeğin yaşayacağı evin fotoğrafları istenebilir. Ayrıca köpeğin yaşayacağı evin adresi, sahipler üzerine kayıtlı olan elektrik ve su faturası gibi farklı belgeler talep edilebilir. Eğer köpek bir iş yerinde yaşayacaksa bu durumda vergi levhasının talep edilmesi de mümkündür. Bu sayede köpeğin yaşayacağı alan barınak tarafından tanınabilir ve köpeğe uygun olup olmadığı tespit edilebilir.

Barınaktan Köpek Sahiplenm: Evin Koşulları

Köpeğin yaşayacağı ev uygun olsa dahi evin koşulları da önemlidir. Evde farklı evcil hayvanlar olup olmaması, gün içinde köpeğin evde yalnız kalıp kalmayacağı gibi durumlar sorgulanabilir. Barınaklar bunu köpeğin sağlığı ve düzenli bakımı için öğrenmek ister. Köpek ile ilgilenmeyecek birinin köpeği sahiplenmesi doğru değildir. Çalışan kişiler elbette köpek bakabilir. Ancak köpeğin ihtiyaçlarını aksatmaması ve ona gerekli ilgiyi göstermesi de önemlidir.

Hastalık ya da kaza durumlarında sağlık hizmeti görüp görmeyeceği, kontrollerin dönemsel olarak tekrarlanıp tekrarlanmayacağı gibi pek çok koşul için de onay alınır. Bu durum köpek sahiplenmek isteyen kişilerin köpeği ile sağlık bağlamında ne kadar ilgileneceğini belirleyen unsurlardır. Her köpeğin dönemsel olarak kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda veteriner desteği alması gerekir. Bu koşulları yerine getirebilecek olmanız barınak için önemli.

Maddi İmkanlar

Köpek bakmak için yeterli maddi imkanlara sahip olmanız gerekir. Yalnızca köpeğinizin maması ya da oyuncakları para harcamazsınız. Aynı zaman köpeğinizin olası hastalıklarında da maddi anlamda bir harcama gerekir. Bu durumlara karşı hazır olup olmadığınıza yönelik soruların sorulması olasıdır. Köpek bakmaya karar vermeden önce maddi imkanlarınızı gözden geçirmeli, köpeğinize yeterli maddi desteği verip veremeyeceğinizi bilmelisiniz.

Köpeğiniz için özel mama satın almanız, ona zaman zaman besin takviyesi uygulamanız, özel ilaçlarını ya da ihtiyaçlarını gidermeniz gerekir. Barınaktan köpek sahiplenirken maddi durumunuza yönelik birkaç soru ile karşılaşabilirsiniz. Bazı barınaklar gelirinizi net şekilde belirtmenizi de talep edilir.

Hangi Belgeler Talep Ediliyor

Bir barınaktan köpek sahipleneceğiniz zaman çeşitli belgeleri iletmelisiniz. Bu belgelerden ilki evinizin ya da köpeğin kalacağı alanın fotoğrafıdır. Köpeğin nasıl bir alanda yaşamını devam ettireceği önemlidir. Bu sebeple de köpeğinize özel bir alan hazırlamanız ve evinizin de bir köpeğin yaşamasına elverişli olması önemli bir koşuldur.

Köpek sahiplenirken talep edilen bir diğer belge ise adresi belirten elektrik, su ve benzeri faturalar ya da işyerleri için vergi levhasının örneğidir. Bu belgeleri barınaklarda köpek sahiplenme sırasında iletmeniz, köpek sahiplenme işlemi için gereklidir. Siz de bir köpek sahiplenmeye karar verdiyseniz gerekli belgeleri elde ettikten sonra barınaklara başvurur, sevimli dostunuza yeni bir hayat sunabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap