Yorkshire Terrier Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Yorkshire Terrier köpek 1850 yılında ortaya çıkmıştır. İngiltere’ye özgü bir tür oldukları bilinmektedir. Eşsiz görünümleri ve derin ruhları sayesinde tüm dünyada popülaritesini koruyan bir köpek ırkıdır. Yorkshire Terrier köpeği ilk zamanlar fareler ve diğer haşaratlarında yakalanmasında kullanılmıştır. Yorkshire Terrier köpeği 1872 yılında Amerika’ya getirilmiştir. 1878’de ise AKC tarafından kayıt altına alınmıştır. 2002 yılında ise Gines Rekorlr Kitabına adını yazdırmıştır. Henüz 100 yaşında olmasına rağmen gün geçtikçe popülerliği artan bir köpek ırkıdır.

Yorkshire Terrier Köpek Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Bu köpek ırkları güleç yüzleri ile tanınmaktadır.
 • Uzun, yumuşak ve ipeksi tüy yapıları bulunmaktadır.
 • Dünya üzerinde bilinen en küçük ikinci köpek ırkıdır. 3,5 kilogram ağırlığa sahip olmaları ve uzunluklarının 18 cm olması bu ünü kazandırmaktadır.
 • Gövde renkleri genellikle ten rengi ya da bal renginden oluşmaktadır. Kuyrukları ise çelik mavisi renginde görülmektedir. Bazı türlerinin boyun kısımlarında siyah tüyler bulunmakta. Bu renk boynunda takılı bir tasma gibi görünür. Yorkshire Terrier köpeklerinin renkleri bellidir ve farklı bir renk tonunda görülmesi mümkün değildir.
 • Yavruları siyah ve ten renginde doğmaktadır.
 • Düz bir kafa yapısına, orta boyutlarda bir burun yapısına ve düzenli dişlere sahiptirler. Burunları siyah renktedir.
 • Kulakları V şeklindedir ve genelde dik durur.
 • Kuyruklarının yarısı kesiktir. Kuyruklarını sırtlarında taşırlar.

Yorkshire Terrier Köpek Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Küçük boyutlarnın aksine her zaman maceraya açık bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. Oldukça cesur, enerjik, zeki ve sadık canlılardır.
 • Sahiplerine karşı daima sevgi doludur. Ancak yabancılara karşı mesafeli davrandıkları bilinir. Ayrıca küçük hayvanlara ve diğer köpeklere saldırgan olduklarını bilinmektedir.
 • Yorkshire Terrier cinsi köpekler, boyutlarına saygı duyan çocuklarla iyi anlaşabilirler.
 • İnatçı oldukları bilinse de eğitilmeleri kolaydır. İnsanlara fazla bağlı oldukları için genellikle her zaman ilgi ve sevgi bekledikleri bilinir.
 • Mükemmel bir bekçi olma özelliğine sahiptir. Çok şaşırdığında, korktuğunda ya da kızdığında ısırabilmesi mümkündür.
 • Tuvalet eğitimlerinde problemler yaşanabilir.
 • Aşırı korumacı şekilde yetiştirilmemelidir. Aksi halde nevrotik tavırlar sergiyebilirler. Havlamayı sevdikleri için küçük yaşta eğitim almaları önemlidir. Bu sayede gereksiz havlamaların önüne geçilebilir.

Yorkshire Terrier Köpek Cinsi Bakımı

Yorkshire Terrier köpeğinizin tüy uzunluğuna göre düzenli olarak taramayı ihmal etmemelisiniz. Böylece ölü tüylerden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca patilerinin sağlıklı olması için de tırnak kesimi yapmayı unutmamalısınız Ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı diş fırçalama alışkanlığını kazandırmanız önerilmektedir. Köpeğinizin parazit ve mikroplara karşı dayanıklı olması için düzenli aşı takvimini aksatmamalı ve kontrollerini yaptırmalısınız. Yaptıracağınız aşılar köpeğinizin hem vücut direncini arttıracak hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendirecektir. Köpeğinizin obezite sorunu yaşamaması için düzenli egzersiz ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olmalısınız. Gün içinde en az 30 dakika yürüyüş yapmasını sağlamalısınız.

Yorkshire Terrier Köpek Cinsi Genel Sağlık Durumu

Yorkshire Terrier cinsi köpekler bazı kalıtsal hastalıklara sahiptir. Bu nedenle sahiplenmeden önce gerekli bazı sağlık kontrollerini yaptırmayı unutmamalısınız. Yatkın oldukları hastalıklar; ters hapşırma, trakea çökmesi, hipoglisemi, patello lukasyonu ve progresif retinal şant olarak bilinmektedir. Bu hastalıklar dışında gayet sağlıklı bir ırk olduğu bilinmektedir. Beslenmesine ve düzenli bakımına dikkat edildiği sürece ciddi bir rahatsızlık ile karşılaşmazsınız. Soğuk havalarda olumsuz etkilenmemesi için kıyafetler giydirmeniz üşütmesini engelleyecektir.

Yorkshire Terrier Köpek Cinsi Fiyat Bilgisi

Erişkin Yorkshire Terrier köpeklerin ağırlıklarına göre fiyatları değişebilmektedir. Genellikle Yorkshire Terrier fiyat 3500 TL ila 7 bin TL arasında fiyat aralıkları bulunmaktadır. Köpeğin anatomik yapısı, şeceresi ve erişkinlik durumu fiyatların değişmesine neden olabilmektedir.

Eğer yorkshire terrier sahiplenme yapmak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak kendinize en uygun yavru veya yetişkin ilanlarını görüntüleyebilirsiniz.

https://petyasam.com/irk/yorkshire-terrier/

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap