Yavru Köpeklere Kuru Mama Ne Zaman Verilir?

Yavru Köpeklere Kuru Mama Ne Zaman Verilir?

Yavru köpeklerin kuru mama yemesi belirli bir süreç isteyen bir durumdur. Bilindiği üzere yavru köpekler tıpkı bir bebek gibi beslenmede özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Köpeğin beslenme düzeninde yapacağınız hatalı hareketler, yavru köpeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Örneğin hatalı mama tercihi köpeklerde kabızlık veya ishal gibi bağırsak sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden yavru köpeklerin sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmeleri için en ideal oranda beslenmesi önemlidir. Köpeğinize kuru mama vermek için doğru zamanı merak ediyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Yavru Köpeklerin Beslenmesi

Genellikle yavru köpeklerde beslenme hakkında internet üzerinde pek çok kaynak ve uzman tavsiyesi vardır. Ancak yavru köpeğinizin karakter ve fiziksel özelliklerine göre doğru mamayı seçmek için bütün iş yine sizin sorumluluğunuzdadır. Yavru köpeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişip büyümesi için kaliteli mamalarla beslenmesi önemlidir. Yavru köpeğin cinsi, ırkı, kilosu ve kaç aylık olduğu gibi fiziksel özelliklerinin yanı sıra genel sağlık durumu da beslenme konusunda belirleyici kriterlerdir. Bu kriterler yüzünden her köpeğin beslenme ihtiyacı birbirinden farklılık gösterebilir.

Yavru köpeğin beslenmesinde kuru mamaya geçiş süreci hakkında en doğru bilgiyi veteriner hekimden alabilirsiniz. Uzman veteriner muayenesinden geçen köpeğinizin ne şekilde besleneceğine dair detaylar oluşabilir. Muayene sonrasında yavru köpek için hekim önerileri doğrultusunda en ideal bir beslenme düzeni oturtulabilir. Özellikle yavru köpek için kuru mama ve yaş mama seçiminde bilinçli hareket etmek çok önemlidir.

Yavru Köpeklere Hangi Mamalar Verilmeli?

Yavruya verilmesi gereken mamalar sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesini sağlar. Yetişkin olma sürecinde köpeğin tükettiği mamaların büyük önemi vardır. Sağlıklı beslenmesi gereken yavru köpeklere mama seçilirken mutlaka mama içeriklerine bakılmalıdır. Gelişme döneminde her köpeğin ihtiyacı farklı olabilir. Örneğin yavruluk döneminden yetişkinlik dönemine geçen köpeklerde kalsiyum ve fosfor önemli bileşenlerdir. Dolayısıyla yavru köpeğin günlük kalori ihtiyacını karşılarken bir yandan da bu tür besin takviyeleri alabileceği mamaların seçilmesi önem taşımaktadır. Köpeğiniz için en ideal mama seçiminde mutlaka gelişimine katkı sağlayacak, zengin içeriğe sahip mamalar seçmeniz tavsiye edilir.

Yavru Köpekler Kuru Mama Yiyebilir mi?

Yavru köpeklere kuru mama vermek için herhangi bir ön koşul yoktur. Ancak yavru köpeklerin kuru mamaya alıştırılması sürecine dikkat etmelidir. Kuru mamayı daha kolay yenecek hale getirdiğinizde yavru köpekler bu mamaları büyük bir keyifle tüketebilir. Yavru köpeklere kuru mama verirken bir yandan da günlük beslenme düzenlerine dikkat etmeniz gerekir. Köpeğin sağlıklı gelişim gösterebilmesi için 6. haftadan 3. aya kadar günde 4 öğün mama yemesi şarttır.

Yavru köpekler gelişim gösterdikçe yiyecekleri mamalar ve günlük öğün sayısı farklılık gösterebilir. Örneğin 3 aylık yavru köpekler 6 aylık olana kadar günde 3 öğün mama yemekle sağlıklı bir gelişim gösterebilirler. Uzmanlara ve deneyimli veteriner hekimlere göre 6. aydan 12. aya kadar köpeklerin günde 1-2 öğün yemesi ve 12. aydan sonra günde tek öğünle beslenmesi yeterlidir. Köpekleri bu şekilde beslenme düzenine alıştırarak onların uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Yavru Köpeklere Kuru Mama Zararlı Mı?

Yavru köpeğe kuru mama zararı hakkında araştırma yapan evcil hayvan sahiplerinin endişelenmesine gerek yoktur. Yavru köpekler doğumdan sonra belirli bir süre zarfından anne sütü emdikten sonra kuru mama tüketmeye uygun hale gelirler. Fakat yavru köpeklerin dişleri henüz tam çıkmadığı için kuru mamayı çiğneyip tüketmekte zorlanırlar. İşte bu süreçte yavru köpeklerin sağlıklı ve sindirim sorunu yaşamadan beslenebilmesi için kuru mama tercihinizde alıştırma sürecini iyi değerlendirmeniz gerekir. Diş çıkarma sürecini tamamlayan yavru köpekler, kuru mamayı herhangi bir takviye olmadan rahatlıkla tüketebilirler.

Yavru Köpekleri Kuru Mamaya Alıştırma Süreci

Yavru köpeği kuru mamaya alıştırmak için öncelikle mamanın rahatlıkla yenebilecek kıvama gelmesi gerekir. Dişleri henüz çıkmayan yavru köpekler kuru mamanın sert yapısı nedeniyle bunları kırıp ufalamakta zorlanırlar. Yavru köpeğinizi kuru mamaya alıştırmak istiyorsanız kuru mamayı ılık bir suyla ıslatarak vermeniz doğru olacaktır. Köpeğin sağlıklı gelişim göstermesini sağlayacak zengin içeriğe sahip ve kaliteli kuru mamalar seçmeye özen gösterin. Kuru mamaları ıslatıp daha kolay çiğnenebilir hale getirdiğinizde yavru köpeğiniz bunları büyük bir keyifle tüketecektir. Henüz dişleri tam çıkmamış olan yavru köpeklerin kuru mamaları çiğneyip rahatlıkla sindirilebilmeleri için yumuşamış olmaları gerekir.

Yavru Köpeklerin Beslenmesinde Önemli Detaylar

Yavru köpeklerde beslenme konusunda evcil hayvan sahiplerine büyük sorumluluklar düşer. Köpeğin yemek kabının her zaman hijyenik olmasına dikkat edilmelidir. Yavru köpeğin yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre belirli öğünlerde beslenme düzeni oluşturulması önemlidir. Ayrıca yavru köpeklerin mama kabının hemen yanında su kabı bulunmalı ve suyun taze olacak şekilde sık sık değiştirilmesi unutulmamalıdır. Uzmanlar köpeklerin mama ve su kaplarının plastik maddeden yapılmamış olması konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Yavru köpeklere kuru mama verirken de bu hususlara dikkat edilmelidir.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerin Tanıma Özelliği Nasıldır, Sahiplerini Nasıl Tanır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap