Yavru Köpekler Sütten Ne Zaman Kesilmeli

Yavru köpekler sütten ne zaman kesilir? Her canlı için anne sütü oldukça kıymetli ve mucizevi bir besindir. Yeni doğmuş yavru bir köpek için en iyi besin kaynağı anne sütü olacaktır. Yavru köpeklerde bağışıklık sistemi ve diğer sistemlerinin oluşumu bitene kadar anne sütü destekleyici olur. Koruyucu özelliği ile bu süreçte yardımcı olarak yavru köpeği güçlendirecektir.

Bünyesi diğer besinleri tüketmek ve ihtiyaçları farklı besinlerden giderecek konuma geleceği zaman dilimi için bir süre beklememiz gerekmektedir. Peki, bu zaman aralığı nedir? Bu zaman aralığında neler yapılmalı gibi sorularınıza gelin hep birlikte cevaplar bulalım.

Yavru Köpekler ve Anne Sütünün Önemi

Yavru köpeklerin uzun bir zaman aralığı anne sütü ile beslenir. Anne sütü 8-10 haftaya kadar en verimli halde bulunmaktadır. İki aylık devreyi tamamladıktan sonra yavru köpek yavaş yavaş diğer besinlerle tanıştırılabilir.

Bir yavru köpeğin süt dişleri 20 günlükken çıkmaya başlar. Bunu takip eden haftalarda yavru köpek duymaya annesini ve çevresini tanımaya başlar. 4 veya 6 haftalıkken yavru köpekler oldukça göbekli ve tombul durmaya başlarlar. Fakat hala mama tüketimi için hazır değillerdir.

Bağışıklık sistemlerinin daha gelişmesi için bir o kadar süre daha beklememiz gerekmektedir. Bu süreçte zaten anne köpek uygun gördüğü zamanda kendi yediği mamayı kusarak yavrusuna diğer besinleri yaş mama kıvamında sunacaktır.

Yavru Köpekler Ve Sütten Kesilme Dönemi

Anne köpeklerimiz yaklaşık 7.haftada yavaş yavaş sütleri azalır. Yavrularını beslenme zamanı kendisinden uzaklaştırmaya ve süt emmelerine izin vermemeye başlayacaktır. Süt emmeye çalışan yavru köpekler sütün gelmemesine oldukça şaşıracaktır. Tek besin kaynakları birden gelmemeye başlamıştır.

Bu döneme girilmesi ile anne köpek kendi yediği besinleri ağzında öğüterek yavruları ile paylaşır. Anne köpeğin ağzını koklamaya yalama işlemi kuşlarda ki gibi bir uygulama ile gerçekleşir. Yavrular böylece anne sütünden yavaş yavaş uzaklaşmaya başlayacaktır. 7 ile 10 hafta arası yavrular anne sütü için anneyi sıkıştıracaktır. Bu haftalarda da süt üretimi gerçekleşebilir.

Bu dönemde pati sahibi iseniz; anne köpeğinizin işini kolaylaştırmak adına annenin ilk uygulamasından sonra yavru köpekleriniz için hazırlayacağınız yumuşak mamalar hazırlayın. Bu hazırladığınız mamalarının besin değerinin yüksek olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Büyümekte olan yavru köpekler için kemik gelişimi devam eder. Bunun için mamaların kemik suyu gibi besinlerin karışımı ile destekleyebilirsiniz.

Büyümeye devam eden yavru köpeklerinizin diş ve çene yapısı gelişeceği için kuru mama ve yaş mama karışımları verebilirsiniz. Köpeğin bu gelişimi sağlıklı tamamlamasını sağlamanız gerekmektedir.

Yumuşak besinlerin sürekli tüketilmesi bu gelişimi sekteye uğratacaktır. Dişlerin sağlıklı gelişimi için sert besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Yavru Köpeği Erken Dönem Sütten Kesilme

Yavru köpeğinizin annesi yoksa ya da erken durumda sütten kesilmiş olması, sağlığı için oldukça zararlı. Bu durumlarda veterinere danışarak öneriler ışığında beslenmesini sağlayınız.

Normal seyrinde sütten kesilen yavru köpekleriniz içinde dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Kuru mamayı yaş mama ile karıştırarak vermeniz geçiş dönemi için faydalı olacaktır.

Erken dönem sütten kesilen yavruların gerekli olan anne kokusu ve şefkatinin eksikliği ilerleyen yaşlarda psikolojik ve davranışsal olarak yansıyacaktır. Köpeğiniz anne şefkati eksikliği çeşitli agresif tutumla ve asosyal olmasına neden olabilmektedir. Bu yavrularımıza daha fazla ilgi ve alaka göstermemiz gerekecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap