Toy Poodle Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Toy Poodle köpek cinsi, oyuncak görünümlü ve sevimli köpek ırklarından biridir. Kökenlerinin Almanya olduğu söylenir. Fakat Fransa’da popüler hale geliştir. 142-1528 yıllarında yaşayan Alman sanatçı Albretch Dürer adlı ressamın Toy Poodle köpeğine resimlerine yer verdiği bilinir. Ayrıca ünlü İspanyol ressam Goya’nın da resmetmiş olması bu köpek ırkının 18. Yüzyılda İspanya’da da tanınmış bir popüler köpek ırkı olduğunu kanıtlamaktadır. Aslında Toy Poodle 18.Yüzyılda Fransa ve İngiltere’de mantar avcısı olarak yetiştirilmiştir. Genel itibariyle avcılıkta başarı gösteren köpeklerdir. Bugün ise tüm dünyada tanınan ve sevinen Ülkemizde de popülaritesini korumaktadır.  Günümüzde birçok süs köpeğini üretmek için ile melezleme yöntemi kullanılmaktadır.

Toy Poodle Köpek Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Bu köpeklerin en belirgin özellikleri küçük boyları ve kıvırcık tüy yapılarıdır. Tüyleri kabarıktır ve gözleri badem şeklindedir. Düğmeye benzeyen siyah bir burunları bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde tam bir peluş oyuncağa benzetilmektedir.
 • Kıvırcık tüyleri ise genelde siyah, mavi, kayısı, kahverengi, kızıl, krem, beyaz ve gümüş renklerde görülmektedir. Kürkleri uzun, sert, yoğun, tek katmanlı ve kalındır. Farklı tüy stilleri ile karşınıza çıkması mümkündür.
 • Tüyleri kısa sürede uzadığı için düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Aksi halde tüylerinin birbirine dolaşması ve canlılığını yitirmesi kaçınılmazdır.
 • Genellikle 20 ila 28 cm uzunlukları olabilmektedir. Ağırlıkları ise 3-6 kilogram arasındadır. Bu nedenle de gayet zarif bir görünümleri vardır.
 • Baş bölgeleri üçgen görünür ve uzun birçene yapıları bulunmaktadır.
 • Kulakları büyük, geniş ve sarkık görünür.
 • Kuyrukları çoğu zaman dik durur ve kısadır.

Toy Poodle Köpek Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Bu köpekler apartman hayatına uyum sağlayabilen köpeklerdir. Ev içerisinde mutlu ve aktif kalabilirler.
 • Çok iyi düzeyde koku alma yetileri bulunmaktadır.
 • Sıcak ve soğuk ortama karşı dayanıklı köpeklerdir. Dış ortamda sağlıklı bir şekilde dolaşmaları mümkündür. Fakat sahiplerine aşırı bağlı oldukları için dış mekanda yaşamaya uygun değillerdir.
 • Meşgul olamadıklarında ya da yalnız kaldıklarında yaramaz ve yıkıcı bir köpek haline gelebilirler. Bu nedenle uzun süre yalnız kalmamaları ve oyunlar aracılığı ile enerjilerinin atılmasını sağlamak önemlidir.
 • Boyutları küçük olduğu için küçük çocuklar ile iyi anlaşırlar. Fakat köpeğin zarar görmemesi açısından kontrollü olmakta fayda vardır.
 • Diğer hayvanlar ile anlaşmaması muhtemeldir. Bu nedenle yavruyken sosyalleştirilmesi önemlidir. Böylece kedilerle dahi oyunlar oynaması mümkün hale gelebilir.
 • Sadık, zeki ve sevgi dolu köpeklerdir. Sahiplerine olduğu kadar aile üyelerine de bağlılıkları ile bilinmektedir. Yabancı kişilere saldırgan davranabilirler. Vereceğiniz eğitimler sayesinde saldırgan tavırlarını baskılamanız mümkündür.

Toy Poodle Köpek Cinsi Bakımı

Toy Poodle cinsi köpeklerin günlük 40 ila 60 dakika arasında egzersiz yapması gerekir. Böylece egzersiz ihtiyaçları karşılanabilir. Köpeğinizin  zorlanmaması ve düşük seviyede egzersiz uygulaması önerilmektedir. Tırnak ve kulak bakımlarını ihmal etmemelisiniz. Kulak içlerinde kir oluşumu enfeksiyonlara neden olabilir. Toy Poodle cinsi köpekler kulak enfeksiyonlara yatkındır. Bu nedenle kulak içinde ki tüylerin de uzaklaştırılması faydalı olacaktır.

Tüylerinin her gün fırçalanması ve 2 ayda bir tıraş olması sağlıklı olacaktır. Fazla uzayan tüyler zaman içerisinde dolaşarak kötü bir görüntüye neden olabilir. Ayrıca en az 1-2 haftada bir banyo yaptırılma ihtiyaçları doğabilir. Su ile oynamaktan keyif aldıkları için banyo olmayı severler. Fakat havuzlu bir evde oturuyorsanız havuz içerisinde ki kimyasallardan etkilenmesini engellemesiniz. Aksi halde hassas kulakları, gözleri ve burunları olumsuz yönde etkilenecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap