Samoyed Köpek Irkı Özellikleri Ve Bakımı

Samoyed köpek ırkının anavatanı Sibirya’dır. Sibirya’da yetiştiği andan itibaren tüm dünyaya yayılması ve tanınması uzun sürmemiştir. Samoyed köpek ırkının tam bir işçi köpeği olduğu ve kızak köpeği görevini üstlendiği bilinmektedir. Dünyanın en soğuk bölgesinde, en ağır işlerinden üstesinden gelmek için yetiştirilmiştir. Bu önemli görevleri nedeniyle de egzersiz ihtiyaçlarını göz ardı etmemek gerekir.

Samoyed köpek ırkının vücudu harekete, tempoya ve hatta yorgunluğa alışkındır. Başına buyruk hareketlerinin en temel sebebi ise özgürlüklerine düşkün olmalarıdır. Görünümleri ve samimi hareketleri nedeniyle son derece sevilen bir köpek ırkı özelliği taşırlar. İnsanlar ile arası her zaman iyidir ve asil karakterinden hiçbir zaman taviz vermemektedir.

Samoyed Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

 • Samoyed köpeklerinin ‘’Samoyed Smile’’ adında kendilerine has bir gülüşleri bulunmaktadır. Güçlü, çevik ve güzel görünümleri ile tanınmaktadır.
 • Erkek Samoyed köpeklerinin yüksekliği 53-60 cm, dişileri ise 48-53 cm arasında görülmektedir. Erkek Samoyedler 20-30 kilogram olurken dişileri ise 15-22 kilogram arasında görülür.
 • Kafa yapıları kama şeklindedir. Burunları orta uzunlukta ve genişliktedir.
 • Kulakları üçgen şeklinde ve hafif uca yuvarlanmış şekildedir. Kulakları genellikle dik olur.
 • Gözleri badem şeklinde, koyu renkli ve göz çevreleri siyah renktedir.
 • Kuyrukları bol tüylü ve uzundur.
 • Tüyleri çift katmanlı ve esnek bir yapıdadır. Sık ve yoğun tüyleri bulunur. Tüylerinin alt katmanı kısa, yumuşak eve yoğunken, üst katmanı ise daha sert uzun ve düz tüyler ile kaplıdır. Kafa, kulak ve bacaklarının ön tarafında ki tüyler vücutlarının geri kalanına kıyasla daha kısadır. Kulaklarının içi tüyler ile kaplıdır.
 • Samoyed köpekleri genellikle beyaz renklidir. Fakat krem-beyaz kombinasyonlarına da rastlamak mümkündür.

Samoyed Köpek Irkı Davranışsal Özellikleri

 • Samoyed köpekleri dertsiz, keyifli ve hareketli köpekler olarak biliniyor. Son derece sevgi dolu ve uyumlu köpeklerdir. Ailede ki her üyeyle iyi geçinebilirler.
 • Aile ilişkileri kuvvetli olsa da bağımsız bir tarafları da bulunmaktadır. Yalnız takılmaktan hoşlanırlar. Ayrılık anksiyetesine yatkınlıkları yoktur.
 • Doğru bir şekilde sosyalleştirildikleri taktirde diğer hayvanlar ile iyi geçinebilirler.
 • Bazı Samoyed köpekleri yabancılara karşı nazikken bazıları ise aşırı heyecanlı hareketler gösterebilirler. Çünkü o kişiyi yeni bir arkadaş olarak görürler.
 • İnsanların üstüne atlama gibi hareketlerin önüne geçebilmek adına iyi eğitim almaları önemlidir.
 • Ses çıkarmaktan çekinmeyen ve havlama eğiliminde olan köpeklerdir. Çoğu zaman havlayarak çevresinde ki kişileri oyun oynamaya davet etmektedir.
 • Koruma köpeği olarak tercih edilmezler. Çünkü samoyed köpeği karşılaştığı hırsıza agresif davranmak yerine kuyruk sallayarak onunla arkadaş olmaya çalışabilir.

Samoyed Köpek Irkı Bakımı

Haftada en az 2-3 defa fırçalamak gerekir. Her zaman az da olsa bir miktar tüy dökerler. Özellikle mevsim geçişlerinde tüy dökme miktarları artmaktadır. Kulak içi kirlerinin düzenli temizlenmesi enfeksiyon ihtimaline karşı gereklidir. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir. Aksi halde köpeğiniz yürürken acı hissedebilir. Diş sağlığı açısından düzenli olarak dişleri fırçalanmalıdır. Aşırı hareketli ve enerjik olmasalar da günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılamaları önemlidir.

Samoyed Köpek Irkı Genel Sağlık Durumu

Ortalama yaşam süresi 12 ila 14 yıl arasında değişmektedir. Samoyed köpekler genel itibariyle sağlıklı köpekler olsa da bazı hastalıkların varlığına dair her zaman tedbirli olmakta fayda vardır. Samoyed köpeklerde yaygın olarak katarakt, hipotiroid, progresif retinal atrofi, gastrik torsiyon ve kalça çıkıkları görülür. Bu hastalıklar bazı Samoyed köpeklerde nadir görülürken bazılarında tedaviye bile ihtiyaç duyulmayaz. Her ihtimale karşı köpeğinizin veteriner kontrollerini aksatmamanız gereklidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap