Obez Köpek Zayıflatma Yolları

Obez köpek çeşitli sağlık sorunlarına sahip olur ve bu durum sonucunda daha kısa bir hayat sürer. Köpeklerde obezite problemi yaşayan köpekler, diğer köpeklere kıyasla daha kısa yaşar. Belli başlı hastalıklara yakalanma riskleri daha fazla olur. Köpeğinizin aşırı kilolu olduğunu düşünüyorsanız, kısa süre içerisinde gerekli önlemleri almanız gerekir. Köpeğiniz için oluşturacağınız sağlıklı bir diyet programı ve düzenli yapılan egzersiz sayesinde köpeğinizin ideal kilosuna ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Köpeğiniz bu sayede kilo verdiği gibi daha sağlıklı olur ve daha uzun süre yaşayabilir. Köpeğinizin kilolu olduğunu anlayabilmeniz için kuyruk diplerinde yağ birikintisi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Köpeğinize yukarıdan baktığınızda bel bölgesinin hatlarını göremiyorsanız köpeğiniz obez olabilir.

Obez Köpeğinizin Beslenme Davranışını Yönetmek

Obez köpek beslenmesi ile ilgili alışkanlıkları ve doğru davranışları geliştirmelisiniz. Böylece köpeğinizin kilo vermesini destekleyebilirsiniz. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin ideal kiloya ulaşması için ne türde gıdaları ne miktarda vermeniz gerektiğini hesaplayabilir. Bu hesaplamalara göre köpeğinize uygun bir beslenme planı oluşturabilirsiniz. Köpeğinizi zayıflatmak için en iyi sonuçları alabilmek adına bu programa sadık kalmanız önemlidir. Köpeğinizin günlük besin miktarını en az iki öğüne yaymalısınız. Bu şekilde köpeğinizin besinleri sindirme ve aldığı enerji miktarını kullanma hızını ayarlayabilirsiniz. Aile üyeleri kendi yemeklerinden köpeğinize vermeme konusunda kararlı olmalıdır. Köpeğinizin sizin yemeğinizi istememesi için belli saatlerde, aynı mama kabından ve kendine ait bir yerde aynı düzene alıştırmalısınız.

Obez Köpek Zayıflatmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Obez köpek zayıflatma yolları için mutlaka veteriner hekiminizden destek almalısınız. Köpeğinizin diyet programlarına eksiksiz şekilde uymalısınız.
 2. Köpeğinizin yavru, yetişkin ya da yaşlı olmasına göre uygun bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Köpeğiniz yavru ise günde 3 defa ve yetişkin ise günde 2 defa beslenmelidir.
 3. Köpeğinizin mama kabını küçültebilirsiniz. Bir süre sonra köpeğiniz daha az miktarda mama yemeye alışır.
 4. Köpeğinize sizin yediğiniz yüksek kalorili ev yemeklerinden vermemelisiniz. Düşük kalorili köpek mamaları kilo vermeleri için idealdir.
 5. Köpeğinize verdiğiniz ödül mamaları için bir kısıtlama getirmelisiniz. Ödül mamaları ekstra besin kaynaklarıdır ve genellikle yüksek kalorili olduğu için kilo almalarına neden olur.
 6. Gün içerisinde köpeğinizin kilosunu kontrol etmeli ve sürekli kilo almasını önleyecek yöntemler aramalısınız.
 7. Köpeğinizin sık sık su içmesini sağlamalısınız. Böylece metabolizmasını hızlanır ve yağ yakımı artar.

Obez Köpekler İçin Doğru Mama Seçimi

Kilolu köpekler için mama seçerken veteriner hekim tavsiyesi alınmalıdır. Köpeklerin kilo vermesi için daha az yiyecek vermek doğru bir yöntem değildir. Bu yöntemle köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri almasını engellersiniz ve köpeğinizde çeşitli davranış bozuklukları görülebilir.

Köpeğinizin kilo vermesi için özel formüle edilen mamalar tercih edebilirsiniz. Köpeğiniz için seçtiğiniz mamalar, sindirimi kolay proteinleri içermelidir. Bu sayede köpeğiniz ihtiyaç duyduğu enerji miktarını düşük kalori ile alabilir. Mamalar içerisinde köpeklerin kendini daha tok hissetmesi için lifli karışımlar tercih edilir. Sindirimi yavaşlatarak glisemik kontrolün arttırılmasını sağlayan düşük karbonhidrat miktarına sahip mamalar, aşırı kilolu köpekler için sağlıklı olabilir. Hem diyabetli hem de obez bir köpeğiniz varsa, karbonhidrat miktarı düşük özel diyet programları kullanmalısınız.

Köpeğiniz Neden Kilo Vermeli?

Köpeklerin ideal kilosunun üzerinde olması çeşitli tıbbi durumların gelişmesine yol açabilir. Köpeğiniz aşırı kilolu ve obez olduğunda ciddi sorunlar ile karşılaşabilir. Obezite ile ilgili yaygın görülen problemlerden bazıları ise;

 • 2 tip diyabet
 • Artrit
 • Kalp hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Artan eklem yaralanmaları

Karın içi kanserler gibi bazı kanser çeşitleri, normal kilolu köpeklere kıyasla obez köpeklerde daha sık görülür. Kilolu köpekler sahipleri ile fiziksel etkileşime daha az girerler. Daha az enerjik olurlar. Köpeğinizin obezite nedeniyle oluşan uyuşukluğunu hastalık belirtilerinden ayırmakta zorlanabilirsiniz. Sağlıklı ve ideal kiloya sahip köpeklerin, obez köpeklere göre daha uzun yıllar yaşadığına dair kanıtlar bulunmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap