Köpeklerde Obezite Tedavisi Nasıl Olur?

Köpeklerde obeziteye sıklıkla rastlanılabilir ve köpeklerde obezite tedavisi de aslında temelde iyi bir beslenme programı ile düzenli egzersizi içerse de mamanın içeriği, egzersizin içeriği ve düzeni de büyük öneme sahiptir. Köpekler de yedikleri yiyeceklerden ve genellikle gün içindeki aktifliklerinin az olmasından dolayı obezite rahatsızlığına sahip olabilmektedir. Buna engel olmak ise aslında köpek sahiplerinin elindedir. Köpekler obeziteye bağlı olarak kalp, diyabet, böbrek gibi farklı rahatsızlıklara sahip olabilir ve aslında bu nedenle de köpeklerdeki obezitenin önlenmesi, aslında pek çok rahatsızlığın önüne geçmek için oldukça büyük öneme sahiptir.

Köpeklerde Obezite Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde obezite görülmesinin en temel nedenleri aslında düzensiz beslenme, gereğinden çok yeme, gün içindeki fiziksel aktifliğin az olması ya da tüketilen mamanın içeriği olabilir. Bu nedenle de köpek sahiplerinin bu durumlara dikkat etmesi, köpeğin obezite rahatsızlığına sahip olmasının da önüne geçecektir.

Köpekler özellikle de yaşlandıkça daha az aktiflik göstermeye başlar ve bu durumda da alınan enerji ile yakılan enerji arasında bir dengesizlik görülmesi mümkündür. Bu durum da insanlarda olduğu gibi köpeklerde de kilo alımına ve zamanla obeziteye neden olur. Aşırı yağlanma durumu aslında obezite olarak adlandırılır ve kilo vermek için farklı tekniklerin uygulanması mümkündür.

Köpeklerde Obezite Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde görülen obezite durumu temelde aşırı kilo alımı, yağlanma, egzersiz yapamama, aktifliğin azalması, nefes alırken zorlanma ve kısa süreli yürüyüşlerde bile yorulma gibi farklı belirtiler ile kendini ortaya koyar. Bu belirtiler köpeklerin aldıkları enerji ile yaktıkları enerjinin dengesiz olmasından dolayı kilo almasına bağlı olarak görülür.

Köpeklerde Obezite Tedavisi Nasıl Olur?

Köpeklerde uygulanan obezite tedavisi, alınan besin miktarının sağlığı etkilemeyecek şekilde azaltılması ve yakılan enerji miktarının da buna oranla arttırılması ile sağlanabilir. Bu durumda aslında genellikle bir ilaç ya da operasyon gerekmez çünkü köpeklerin aldıkları enerji ile yaktıkları enerjinin dengelenmesi, obezitenin de ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Köpeklerde uygulanan diyet programları genellikle protein ve lif içeriğinin zengin, yağ içeriğinin ise düşük olduğu programlardır. Bu programlar sayesinde köpeğinizde meydana gelen aşırı kilo alımının ve yağlanmanın önüne geçmek de mümkün hale gelir.

Köpeklerde uygulanan bu diyet programı ayrıca farklı egzersizler ile desteklenmelidir. Köpeğiniz her ne kadar kilosundan dolayı kolay şekilde hareket edemese ya da etmek istemese de gün içindeki aktifliğinin artması şarttır. Bunun için de yüzme, koşma, yürüyüşler ve oyunlar etkili olacaktır. Bazı köpekler yüzmekten çok hoşlanır ve eğer yüzebileceği uygun ortam varsa onun yüzerek aktif olmasını sağlamak ya da en azından gün içinde belli süre yürüyüş ve koşu yapmak köpeğinizin yeterince aktif olmasını sağlayacaktır.

Oyunlarla karışık şekilde yapılan egzersizler de ayrıca köpeğinizin hem eğlenmesini hem de aktif şekilde kilo vermesini sağlayabilir. Bu oyunlar bazen top ya da frizbi yakalama gibi oyunlar olsa da bazen kovalama gibi daha çevik oyunları da içerebilir. Köpekler kovalama, yakalama gibi oyunlardan hoşlandığı için onlara yönelik farklı oyunlar üretmeniz hem eğlenmelerine hem de aktif bir gün geçirmelerine katkı sağlayacaktır.

Obeziteyi Önlemek

Obeziteyi önlemek için köpeğinize verdiğiniz mamaların ve yiyeceklerin içeriğine, miktarına ve verilmesi düzenine dikkat etmeniz önemlidir. Yağ oranı yüksek olan yiyecekleri sürekli olarak ve yüksek miktarda vermemeniz gereklidir. Bunun yanı sıra verilen mamaların saati de büyük öneme sahiptir. Özellikle de aktiflik miktarına göre mama miktarının ayarlanması gerekir. Köpeğinizin gün içinde düzenli şekilde aktif kalması, yediği mamaları yakmasını ve doğal olarak da kilo vermesini sağlayacaktır. Düzenli beslenme ve düzenli aktiflik ile aslında köpeğinizin obezite rahatsızlığına sahip olmasını önlemeniz oldukça kolaydır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap