Köpeklerin Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Köpekte kaşıntı ve kızarıklık problemleri yaygın görüle bir rahatsızlıktır. Bunun birçok farklı nedeni olabileceği için uygulanacak yöntemlerde farklılık gösterir. Özellikle alerjik reaksiyonlara veya bit, pire, uyuz gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntıların giderilmesinde mutlaka ilaç tedavilerine ihtiyaç duyulacaktır. Çok fazla kaşınan ve kaşıntıyla beraber yaralar, kızarıklıklar ve huysuzluk da görülüyorsa mutlaka bir veteriner hekime gidilmesi gerekecektir.

Köpeklerin gün içinde ara ara kendilerini kaşımaları normaldir. Ancak durmadan kaşınıyor ve bu kaşıntıların şiddeti sürekli artıyorsa bir sorun olduğu düşünülebilir. Her ne kadar ev ortamında ve bakımların sürekli yapılıyor olsa bile pire ya da parazitler bu kaşıntıların temel nedeni olacaktır. Köpeklerin kaşıntısına ne iyi gelir sorusuna verilecek yanıtlar kaşıntının nedenine göre değişecektir. Kaşıntı sebebine göre ilaç tedavilerine de başvurulması gerekebilir.

Köpekler Neden Kaşınır?

Köpeklerde kaşıntı neden olur sorusu için tek bir yanıt vermek mümkün değildir. Birçok farklı iç ve dış etkene bağlı olarak köpeklerde kaşıntı problemleri ortaya çıkabilir. Köpeğinizi hava alması için dışarı çıkardığınızda diğer köpeklerle etkileşime girmesi veya dışarda farklı bir etkene bağlı olarak kaşıntıya neden olacak sorunlarla karşılaşması mümkündür.

Köpeklerde kaşıntıya neden olan en yaygın sebepler arasında şunlar ilk sırada yer alacaktır:

  • Çeşitli alerjik reaksiyonlar,
  • Cilt kuruluğu,
  • Pireler,
  • Uyuz hastalığı,
  • Otitis,
  • Dermatit vb.

Köpeğinizin bakımına ve hijyenine özen göstermeniz kaşıntı sorunlarının ortaya çıkmasını ciddi şekilde azaltacaktır. Dışardan eve her geldiğinde köpeğinizi iyice temizlemeniz gerekecektir. Ayrıca mama seçimi, tüy ve cilt bakımlarının da düzgün şekilde yapılması kaşıntı sorunun yaşanmasını engelleyecek temel unsurlar arasında yer almaktadır.  

Köpeğim Çok Kaşınıyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğim kaşınıyor ve yara oluyor diyen köpek sahiplerinin en kısa sürede kaşıntının nedenlerinin bulunması için veteriner kliniğine gitmesi gerekecektir. Köpeğinizde eğer uyuz veya pire gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak kaşıntı görülüyorsa bu durum size ve çevrenize de zarar verebilir. Bu nedenle en kısa sürede gerekli önlemlerin alınarak köpeğinizi tedavi ettirmeniz gerekecektir. Kaşıntının temel nedeni hijyene dikkat edilmemesinden kaynaklıdır. Mutlaka hijyene dikkat etmeniz gerekecektir.

Kaşıntısı sürekli artan köpeğinizi ilk olarak yıkamayı deneyebilirsiniz. Bunun özel olarak satılan şampuanlar son derece faydalıdır. Köpeklerin kaşıntısına ne iyi gelir soruna yanıt vermek için kaşıntı nedenlerinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Genel olarak şu yöntemler uygulanabilir:

  • Pire şampuanıyla yıkanmalıdır.
  • Alerjik bir reaksiyonsa yediği şeylerin kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir.
  • Devam eden ve giderek şiddetlenen kaşıntılar için mutlaka veteriner kliniğine gidilmelidir.

Kaşıntının ortadan kaldırılması için ilk etapta basit yöntemler denenebilir. Eğer bu yöntemler yeterli olmazsa vakit kaybetmeden uzman bir veteriner hekime başvurulması gerekecektir.

Köpek Kaşıntısı İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Köpek kaşıntısına doğal yöntemler de çoğu zaman etkili olabilmektedir. Ancak bu doğal yöntemlere başvururken kaşıntının daha fazla artmaması ve farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması için dikkatli olmanız önerilir. Köpek kaşıntısı için doğal kaşıntı spreyi yapmanız mümkündür.

Kaşıntı için sprey yapımında 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi 2 bardak suya koyularak kaynatılır. Ardanda suyunu süzerek yulaf suyu soğuduktan sonra sprey şişesine aktarılır. Köpeğinizin tüylerine püskürterek kaşıntının geçmesini bekleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra limon otu ve lavanta gibi ürünler de zaman zaman bir seçenek olarak kullanılmaktadır. Banyo sonrasında kaşınan yoğun bölgelere papatya çayının sürülerek kurumasını bekleyebilirsiniz. Bu tür yöntemlerin de zaman zaman işe yaradığı görülmektedir.

Köpek Sirkeli Suyla Silinir Mi?

Köpek kaşıntısına sirke zaman zaman faydalı olsa da çeşitli zararlı olabileceğini de unutmayın. Kuru ve kaşıntılı cilt, tahriş olmuş bölgeler ve cilt enfeksiyonları için köpeğinizi ılık suyla yıkadıktan sonra 1 ölçek elma sirkesi ve 3 ölçek su ile hazırladığını solüsyonu kaşıntı bölgesine sürebilirsiniz. Bu karışım aynı zamanda daha parlak ve yumuşak tüylere sahip olmasını ve bakterilerden de arınmasını sağlayabilir. Ancak cilt üzerinde yara olması gibi durumlarda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle karışımı yapmadan önce temkinli olmanız önerilir. Seyreltilmiş sirkeyi köpeğinizin tüylerine ve derisine süngerle sürdükten sonra çözeltinin köpeğinizin gözlerine gelmemesine dikkat etmeniz önerilir.

Yavru Köpek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Köpeklerde kaşıntı ilacı kullanmak yavru köpekler için zaman zaman tehlikeli olabilir. Bu nedenle kullanılacak ilaç ve kaşıntı nedeninin doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekecektir. Yavru köpeklerde birçok nedene bağlı olarak kaşıntı reaksiyonları görülebilir. Çok daha hassas olacakları için şiddetli kaşıntı ve kızarıklık, yara oluşumu görülen yavru köpeklerin vakit kaybetmeden veteriner kliniğine götürülmesi gerekecektir.

Bit ve pireler, haşereler gibi unsurlar köpeklerde en yaygın kaşıntı nedenleri arasında bulunuyor. Köpeklerin kaşıntısına ne iyi gelir sorusuna yanıt vermeden önce hangi nedenle kaşıntının ortaya çıktığının tespit edilmesi gerekecektir. Özellikle yavru köpeklerde pirelerin kuyruk altında ve boyun bölgesinde yoğun olarak birikerek ciddi kaşınma sorunlarına neden olduğu gözlemlenmiştir.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Tasma Seçimi Nasıl Yapılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap