Köpeklerin Geçmişi, Köpekler Nasıl Evcilleştirildi?

köpeklerin geçmişi

Her yerde bizimle birlikte yaşayan tüylü dostlarımızın tarihçesini nereden geldiklerini veya nasıl keşfedildiklerini merak ediyoruz. Ne zaman bizimle yaşamaya başladıkları veya bütün bu sürecin nasıl olduğunu hepimiz merak ediyoruz. Köpeklerin geçmişi hakkında bazı bilgilerin doğru olduğu gibi birçok yanıltıcı bilgi de kulaktan kulağa yayılmıştır. Sevimli dostlarımızın tarihçesini, soylarını, haklarındaki bazı yanılgıları yazımızda belirteceğiz.

Tüylü Dostlarımızın Soy Ağacı

Köpeklerin geçmişi hakkında en eski ve doğru soya, paleontologlar ve arkeologlar, yaklaşık 60 milyon yıl önce Asya’da küçük bir gelincik benzeri memelinin yaşadığını belirlemesiyle erişmiş olduk. Bu hayvan aynı zamanda Miacis veya Canidste olarak adlandırılıyor. Köpeklerin, erkek çocukların, kurtların ve tilkilerin babası olarak kabul ediliyor.

Miyakiler doğrudan bir nesil tarafından bölünmemiş olsaydı, köpekler doğrudan filizlenirdi. Swan no’nun yaklaşık 30-40 milyon yıl önce meydana geldiği varsayılmaktadır. Bu cins, kuyruk boyu 1,5 metreye varan uzun kuyruklu bir hayvan haline geldi. Ve büyük bir kürkü vardı.

Avrasya’da Tomarctus, kurt, köpek ve tilki türlerine öncülük etmiştir. Canidae ailesine ait memelilere köpek denir. Dünya çapında köpek ırkları; uzun ağızlı, çalı kuyruklu, sivri kuyruklu, uzun ince bacaklı ve eğitilebilir ırklara ayrılır.

Tüylü Dostlarımızın Evcilleşme Serüveni

Köpeklerin geçmişi ele alındığında avcı toplayıcı zamanlardan yerleşik hayata geçişte köpeklerin dost olduğu bilinmektedir. Evcilleştirmenin en belirgin fosil örnekleri Neolitik döneme kadar uzanmaktadır. Genetik analize göre köpeklerin evcilleştirilmesinin çok daha erken gerçekleştiğine inanılıyor.

Rusya ve Belçika’dan gelen fosil örnekleri ise araştırmanın merkezinde yer alarak en önemli bilgileri edinmemizi sağlamıştır. Eski ve modern köpekler arasındaki ilişkiyi tanımlamaya çalıştılar. Tarih öncesi köpeklerin köpek mi yoksa kurt mu olduğunu anlamak için morfolojik verilere dayalı bir sınıflandırma gereklidir.

Bilim adamları, Rusya ve Belçika’dan gelen tarih öncesi köpek fosillerini, Kuzey Amerika ve Avrupa’dan gelen eski köpek ve kurt fosilleriyle 3 boyutlu bir ortamda karşılaştırdılar. Sonuç, daha önce köpek olduğu düşünülen Rusya ve Belçika fosillerinin kurt olduğunu ortaya çıkardı.            

Bilim adamları, Rusya ve Belçika’dan gelen tarih öncesi köpek fosillerini, Kuzey Amerika ve Avrupa’dan gelen eski köpek ve kurt fosilleri ile 3 boyutlu ortamda karşılaştırdıklarında, sonuç daha önce köpek olduğu düşünülen Rusya ve Belçika fosillerinin kurt olduğunu ortaya çıkardı.

Köpeklerin geçmişi hakkında incelemelerde bulunan Abby Grace Drake adlı bilim insanı, “Bilim adamları her zaman evcil bir köpeğin en eski fosilini bulmak için endişe vardı. Ancak bunu doğrulamak için her türlü çabayı göstermediler” dedi.

Bir örnekten bahsediyorsak, Alman çoban kafatasını kurttan ayırt etmenin kolay olmadığını ancak interaktif bir 3D ortamda yeni araştırma teknolojileri ışığında işlemin çok daha detaylı bir şekilde yürütülebileceğini de sözlerine ekledi. Micheal Coquerelle adlı bilim insanın söylemine göre ise, “Bir köpek ile bir kurdun kafatası arasındaki en belirgin fark genellikle görüş açısıdır ve karşılaştırmalarımızın bir sonucu olarak, Paleolitik fosillerin açıkça kurt olduğunu anlayabildik” demiştir.

Köpekler İle Kurtların Aynı Soydan Geliyor Yanılgısı

Şu anda Hindistan’da yaşayan Büyük Gri Kurt bulunmuştur. Kurt olarak da bilinen Canis kurt köpekleri Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da yaygındır. Bununla birlikte, evcilleştirilmiş merkezler olarak kabul edilen bölgelerdeki köpeklerin DNA’sını karşılaştıran genetikçiler, köpeklerin ve modern kurtların ortak ataların farklı kökenlerine ait olduğunu bulundu. Günümüzde bazı köpeklerin kurt cinsi yerine çakal cinsi olma ihtimali olmuştur.

Köpeklerin Evcilleştirildikten Sonraki Yaşamları

Köpeklerin geçmişi ile ilgili araştırmalar yaptığımızda, evcilleştirme sürecinden sonra köpeklerin bizler için farklı bir yer kazandığını söyleyebiliriz. Bazı bölgelerde çoban köpeği, bazı bölgelerde ise bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Çoğu zaman, arkadaş ve avcıların iyi yardımcıları oldular. Koruyucu içgüdüleri zekâ ile birleştiğinde, yüksek koku alma duyusu ve duyguları ile mucizeler yaratıyorlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap