Popüler Beyaz Köpek Irkları ve Özellikleri

Popüler beyaz köpek ırkları hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde en çok sahiplenen köpeklerden biridir. En belirgin özellikleri ise eşsiz tüy yapılarıdır. Popüler beyaz köpek ırkları tercih eden kişiler genellikle bu köpeklerin dış görünümlerinden etkilenmektedir. Saf ve açık renklerin güzelliği en dikkat çekici özellikleridir. Köpeklerin tüy renkleri genelde birbirinden farklıdır fakat bazı cinsler sadece beyaz tüylere sahip olmaları ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Beyaz renkli tüyleri onları oldukça zarif ve asil göstermektedir. Popüler beyaz köpek ırkları beyaz görünüşlerinin haricinde bambaşka harika özellikleride taşımaktadır. Beyaz renkli köpeklerden herhangi birini sahiplenmeden önce tüm özelliklerini ve bakım koşullarını öğrenmek faydalı olacaktır.

Popüler Beyaz Köpek Irkları ve Özellikleri

1) Samoyed Köpeği

Kızakların çekilmesine yardımcı olması sebebiyle Sibirya’da yetiştirilmiştir. Çift katmanlı kürkü beyaz renklidir ve büyük boylu köpekler sınıfındadır. Tüyleri oldukça kabarık ve koruyucu özellik taşımaktadır. Bu sayede soğuk hava koşullarına karşı dayanıklılık göstermektedir. Enerjileri seviyeleri yüksek, sevgi dolu ve sadık köpeklerdir.

2) Maltese Terrier

Kürkleri düz, pürüzsüz ve tüyleri uzun köpeklerdir. Büyük köpeklere karşı korkusuz tavırları ile tanınmaktadır. Tüyleri nadiren döküldüğü için sıklıkla tercih edilen bir köpektir. İnsanlar ile arası daima iyi olsa da diğer köpeklere karşı her zaman temkinlidirler. Uzun yıllardır birçok insan tarafından sevimli görülen ve tercih edilen bir köpek ırkıdır.

3) Bichon Frise Köpeği

Fransız aristokları için yetiştirilen fakat devrim sonrasında terk edilen köpeklerdir. Oyuncak gibi görünmesi ve tertemiz beyaz tüyleri ile oldukça dikkat çekicidir. Bichon Frise köpekleri düzenli saç kesimi ve bakıma ihtiyaç duymaktadır. Sahiplerine aşırı bağlı ve uzun süre yalnız kalamayan köpek ırklarından biridir.

4) Pomeranya Boo

Canlı kişiliği, enerjisi ve muhteşem beyazlıkta ki kürkleri ile kendisine hayran bıraktıran ırklardan biridir. Dünyanın en popüler beyaz köpeklerinden biri haline gelmesi uzun sürmemiştir. Sağlıklı ve bakımlı Pomeranya köpekleri 16 yıl kadar yaşayabilirler. Çocuklar ile iyi anlaşamadıkları bilinen Pomeranya köpekleri insanlar ile gayet iyi anlaşabilmektedir. Bu nedenle çocuklu aileler için önerilmemektedir.

5) Arjantin Dogo Köpeği

Korkutucu köpeklerden biri olarak görülse de aslında son derece sevgi dolu ve duygusal bir köpektir. Büyük ve kaslı yapısı nedeniyle ürkütücü olduğu düşünülmektedir. Kökenleri sebebiyle birçok ülkede yetiştirilmesi yasaklanmıştır. Bu nedenle sahiplenmeden önce yerel düzenlemeleri takip etmelisiniz.

6) Husky Köpeği

En tanınan kış köpeklerinden biridir ve gerçek bir beyaz köpek olmasa da mutlaka vücutlarının bir kısmında beyaz renge rastlanmaktadır. Husky köpeklerinin aşırı enerjik oldukları ve aktif bir yaşamları olduğu bilinmektedir. Çukçi halkı tarafından avlanmaları için yetiştirilmişlerdir. Tüm Husky köpekleri yılda iki defa tüylerini tamamen dökmektedir. Bu nedenle haftada en az iki defa taranmaları önerilmektedir.

7) Japon Spitz Köpeği

Boyları küçük olmasına rağmen harika birer bekçi köpeği olma özelliği taşırlar. Gün içerisinde çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar ve enerjilerini atmaları gerekir. Her gün 1 saat kadar egzersiz yapmadıklarında huzursuz ve huysuz olabilirler. Samoyed köpeklerini seven ama küçük köpek sahiplenmek isteyen kişiler için harika bir tercihtir.

8) Dalmaçyalı Köpeği

Dalmaçyalı köpekler benekli siyah ve beyaz kürkleri ile anında tanınan köpeklerdir. Dünyanın en tanınmış köpek ırklarından biridir. 1996 yılında 101 Dalmaçyalı filmi Hollywood’da gösterime girdikten sonra hem yetişkinleri hem de çocukları etkilemiştir. Aktif köpekler oldukları için bol miktarda egzersiz yapmaları gerekmektedir.

9) Havanca Köpeği

Küba’nın tek yerli köpeğidir. İsmini de Küba’nın başkenti Havana’dan almaktadır. Bichon Frise köpeğinin de kuzeni olduğu bilinmektedir. Canlı ve enerjik bir kişiliği bulunmaktadır. Sahibi ile vakit geçirmekten keyif alırlar. Siyah, kırmızı, kahverengi ve gümüş renkleri görülse de en çk beyaz kürkleri ile tanınırlar.

10) Chihuahua Köpeği

En ünlü oyuncak köpeklerden biridir. Her zaman eğlenceli, parti ruhu olan bir köpektir. Küçük boyutları nedeniyle birçok rahatsızlıktan muzdarip oldukları bilinmektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi ve kontrol altında olmaları gereklidir. Sahiplenilmeden önce sağlık geçmişinin iyi araştırılması önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap