Köpeklerin Çim Yeme Nedenleri, Köpekler Neden Çim Yiyor?

Köpeklerin çim yeme nedenleri, köpekler sahip oldukları rahatsızlıklar nedeniyle bazı davranışlar sergileyebilmektedir. Kendilerini kusturmak istemelerinin de bir göstergesi olarak çim yemeleri oldukça normaldir. Köpeklerin aslında farkında olmadan ya da belki de isteyerek yaptıkları bir davranış olarak çim yeme, ev köpeklerinin de sokak köpeklerinin de sıklıkla gerçekleştirdiği bir davranış şeklidir. Bazı köpekler çimleri çok hızlı şekilde yer ve ardından kusabilir. Köpeklerin keyifli şekilde çim yemesi de görülen davranışlar arasındadır. Peki, köpekler neden çim yer?

Köpeklerin Çim Yeme Nedenleri

Köpekler özellikle de kendilerini rahatsız edecek bir şeyi yedikleri zaman çim yiyerek kendilerini kusturmak isterler. Çim, herhangi bir tat içermeyebilir ancak köpeklerde anlık olarak kusmaya neden olan bir maddedir. Bu sebeple de aslında köpeklerin içgüdüsel olarak çim yeme davranışı gösterdiğini söylemek mümkündür.

Köpekler kendilerini rahatsız edecek pek çok gıdayı tüketebilir. Çikolata, domates, meyve gibi onlarca farklı gıda aslında köpeklerin rahatsız olmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu durumda da köpekler aslında bir içgüdüye bağlı olarak midelerinin rahatlaması amacı ile kusmak isteyebilirler. Bunu yapmak için ise çim yeme davranışını göstermeleri mümkündür. Köpekler bunu yaptıktan kısa bir süre sonra kusar ve bu sayede de midelerinin rahatlaması mümkün hale gelir.

Bazı köpekler her şeyin tadına bakma konusunda fazla meraklı olabilir. Bu durumda da aslında çim dışında pek çok şeyi yemeleri de mümkündür. Kum, toprak, böcek, oyuncak, plastik, ip gibi pek çok şeyi yiyebilen köpeklerin çim yemesi de aslında oldukça normaldir ancak elbette ki köpeklerin bu farklı nesneleri yemesi pek çok durumda mideye, sindirim sistemine ve boğazlarına zarar verebilmektedir. Bu durumda da öksürme, kusma ya da nefes alamama durumlarının görülmesi mümkündür. Bu tür her şeyi merak eden köpeklerin özellikle de dışarıda dikkatli şekilde gezdirilmesi gerekir.

Köpekler çim yeme davranışını büyük bir keyif ile yapabilirler ve aslında bunda büyük bir sorun yoktur ancak elbette ki köpeğinizin yediği çimin herhangi bir ilaçla temas edip etmediği, gübreleme olup olmadığı ya da köpeğinizin ne kadar çim yediği de bir rahatsızlık oluşmasında etkilidir. Köpekler genellikle ne yediklerine ve ne kadar yediklerine dikkat etmezler ancak onlar için sağlık koşullarına uygun olacak şekilde bunlara dikkat etmek sizin görevinizdir.

Çim Yemek Sakıncalı Mıdır?

Köpeklerin çim yedikten hemen sonra kusması mümkündür. Bu durumu genellikle midelerini rahatlatmak için yaparlar. Dolayısıyla köpeklerin çim yemesinde aslında pek bir sakınca yoktur. Köpeğinizin çim yedikten sonra kusması da mümkündür. Kusma davranışından sonra köpeğinizde halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, ishal ve benzeri farklı belirtiler görülmüyorsa o zaman bu durumun yenilen herhangi bir yiyeceğin verdiği rahatsızlığa bağlı olarak gerçekleştiğini söylemek de mümkündür. Ancak yine de köpeğinizin yediği çimlere dikkat etmek gerekir.

Tarım ilacı olan, herhangi bir böcek ilaçlaması yapılmış olan, pis ve kötü görünümlü çimlerin yenmesi köpeğinizin midesini daha da bozabilir ve onu zehirleyebilir. Bu sebeple de köpeğinizin nerede nasıl bir çim yediğini de kontrol etmeniz gerekebilir. Özellikle de çim yedikten sonra kusma davranışı görülmediyse ve yediği çim herhangi bir ilaç ya da zararlı ürün içeriyorsa köpeğinizin durumunu takip etmenizde fayda vardır.

Köpeğinizin yiyeceği çimin böcek ya da tarım ilacı içermemesi, gübre uygulanmış bir toprak olmaması gerekir. Köpeğinizin ve sizin bunu ilk bakışta anlamanız elbette ki mümkün olmayacaktır ancak belli alanlarda gübreleme yapılabileceğini ya da tarım ilaçları kullanılmış olabileceğini bilmek gerekir. Bu şekilde de aslında köpeğinizi zararlı içeriklerden korumak mümkün olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap