Köpeklerin Ateşi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde ateş belirtileri görüldüğünde mutlaka önlem almanız gerekecektir. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da yüksek ateş ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi hali hazırda önemli bir soruna da işaret etmektedir. Ateşlenmeye neden olan rahatsızlığın ne olduğunun belirlenerek buna uygun bir tedavi yönteminin en kısa sürede yapılması gerekecektir.

Köpeklerin ateşi olduğunu gösteren başlıca belirtiler ise kısaca şöyledir:

 • Gözlerde kızarıklık,
 • Yorgun ve isteksiz görünüm,
 • İştahsızlık,
 • Kulakları ve burnunda sıcaklığın fazla olması,
 • Titreme, öksürme ve kusma gibi belirtiler vb.

Köpeğinizin ateşi olduğunu gösteren başlıca işaretler önemli sağlık sorunlarını gösteriyor olabilir. Köpeklerin ateşi olduğunu anlamak için bu tip belirtileri dikkate alarak uygun bir tedavi yöntemine başvurulması gerekecektir. Köpeğinizin ateşinin çıkmasının birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenlere bağlı olarak veteriner hekim tarafından uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.  

Köpeklerde Ateş Ölçümü Nasıl Yapılır?

Köpek ateş ölçer kullanılarak köpeklerin ateşi olup olmadığının anlaşılması mümkündür. Köpeklerin ateşi termometre ile ölçülebilir. Ancak vücut ısısını en doğru şekilde ölçmek için rektal ölçüm yapılması şarttır. Bunun için dijital termometreler kullanılabilir. İnsanlar için üretilen termometreler düzgün sonuç vermeyecektir. Bu nedenle köpekler için uygun ateş ölçerler kullanılarak köpeğin ateşi olup olmadığının tespit edilmesi mümkündür.

Köpeğin ateşi olup olmadığının anlamak için eğer uygun bir termometre bulunmuyorsa köpeğinizin hareketlerini gözlemlemeniz gerekecektir. Buna ek olarak özellikle kulak ve burun bölümünde sıcaklık normalden çok daha fazlaysa köpeğin ateşi olduğu düşünülebilir. Ayrıca patiler ve koltuk altları da ateşlerinin olup olmadığının anlaşılmasında yardımcı olacaktır. Köpeğin ateş olup olmadığının ölçülmesi için en doğru sonuç rektal ölçüm ile mümkündür. Bunun için köpek ateş ölçer kullanılması gerekecektir.

Ateşi Olan Köpeğe Ne İyi Gelir?

Köpeğimin ateşi var ne yapmalıyım gibi sorular köpek sahiplerinin canını sıkan önemli konular arasında yer almaktadır. Tıpkı insanlarda da olduğu gibi köpeklerde yüksek ateş olması birçok hatalığa işaret ediyor olabilir. Tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasını önlemek için ateşi olan köpeklere vaktinde müdahale edilmesi gerekecektir.

Köpeğinizin ateşi olduğunu anladıktan sonra bir havlunun içine buz koyarak köpeğinizin göğüs ve karın bölgesine soğuk kompres uygulamanız mümkündür. Bu yöntem köpeğinizin ateşinin düşmesini sağlayacaktır. Öte yandan köpeğin serin bir ortamda tutulması da gerekecektir. Köpeğin ateşi yükseldiğinde asla insanlar için olan ateş düşürücüler verilmemelidir.

Herhangi bir ilaç kullanmadan önce veteriner hekime danışmanız ve sadece veteriner hekim tarafından önerilecek ilaçların kullanılması gerekecektir. Köpeklerin ateşi olduğunu anlamak için patiler, burnu, kulağı ve koltuk altı sıcaklığına bakılabilir. Aynı zamanda köpeğinizin davranışlarına göre ateşi olup olmadığını tespit ettikten sonra ateşini düşürmeye yönelik uygulamalara başvurmanız tavsiye edilir.

Köpeklerin Ateşi Neden Çıkar?

Köpeklerde ateş nedenleri arasında tehlikeli birçok durum vardır. Bunlar arasında bulaşıcı virüs ve bakteriler ilk sırada yer alır. Ayrıca parazitler de önemli bir etken olarak değerlendirilmektedir. Ateşlenmeye neden olan sorunlara göre köpek sahiplerinin bu sorunların çözümü için en uygun tedavi yöntemlerini tercih etmeleri gerekecektir.

Köpeklerde ateşe neden olan başlıca sorunlar kısaca şunlardır:

 • Parazitler
 • Bakteriler
 • Virüsler
 • Sistemik Mantarlar
 • Protozoalar
 • Hormonel ve Metabolik Unsurlar
 • Enfeksiyonlar vb.

Köpeğin ateşinin olması halinde beraberinde takip eden farklı sorunlar da ortaya çıkacaktır. İştahsızlık, halsizlik ve gözlerde kızarıklık gibi nedenler ateşle birlikte çok sık devam etmektedir. Son derece tehlikeli olabilecek nedenlerden kaynaklı olarak ateş görülmesi köpeğinizin ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olacaktır. Bu nedenle vaktinde ve doğru bir şekilde müdahale edilmesi şarttır.

Yavru Köpeklerin Ateşi Kaç Olmalı?

Köpeğin ateşi kaç olmalı gibi sorular özellikle yavru köpek sahiplenen kişilerce merak edilmektedir. Rektal ısı referansına göre köpekler için ideal ateş 37,5 ile 39,9 arasında görülmektedir. Bu derecenin üzerinde olan sıcaklıklarda ise en kısa sürede ateş düşürücü yöntemlere başvurulması gerekecektir. Yüksek ateş şikayetlerine sahip köpeklerin ateşlerinin düşürülmesi için farklı ilaçlar kullanılabilir.

Köpeklerde vücut ısısı 38 – 39 arasında değişmektedir. Bu sınırın üzerinde tespit edilen dereceler köpeklerde yüksek ateş olarak değerlendirilmektedir. Ateşi yüksek ölçülen köpeklerin ciddi sağlık sorunların ile karşılaşmamaları için en kısa sürede tedaviye başvurulması gerekmektedir.

Köpeklerde Ateş ve Titreme Nasıl Geçer?

Köpeklerde ateş ve titreme gibi belirtilerin ortaya çıkmasının ardından en kısa sürede müdahale edilmesi gerekecektir. Ateşle beraber titreme belirtileri de ortaya çıkması halinde hemen müdahale edilmesi gerekecektir. Köpeklerde vücut ısısının artmasına bağlı olarak titreme sorunu da yaygın olarak görülmektedir.

Köpeklerde yüksek ateş görülmesinin birçok nedeni olabilir. Ateşi çıkan köpeklerin ciddi sağlık sorunları yaşamaması için gerekli önlemlerin alınması gerekecektir. Ateşi çıkan köpeğin ateşinin düşürülmesi için hafif nemli bezle ateşlerinin düşürülmesi sağlanabilir. Ayrıca köpeğinizin bu dönemde su içtiğinden de emin olmanız gerekecektir. Köpeklerin ateşi olduğunu anlamak için titreme gibi belirtileri de takip ederek ateşi düşürmeye yönelik yöntemler uygulanmalıdır.  

Ayrıca Bakınız: Köpeklerin Karın Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap