Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklerde tuvalet eğitimi vermeniz gereken en elzem ve en gerekli olan eğitimdir. Eğitim sürecinin başlangıcı olarak kabul edilen tuvalet eğitimi ile ilgili verdiğimiz bilgiler ile köpek tuvalet eğitimi nasıl verilir yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl olmalı gibi merak ettiğiniz pek çok sorunun yanıtına ulaşacaksınız.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde tuvalet eğitimi konusunda en önemli konu köpeğinizin ev içinde tuvalet alanına mı yoksa dışarı mı tuvaletini yapmasını istediğinize karar vermenizdir. Genel olarak küçük boy köpeklerde tuvalet pedi önerilmektedir.

Köpek Evde Tuvalet Eğitimi

Köpekler kedilerin aksine tuvalet yapma konusunda eğitilmesi gereken varlıklardır. Kediler kum kabına çok kolay adapte olurken; köpekler ihtiyacı geldikten tuvaletini yapma eğilimi göstermektedir. Evde tuvalet eğitimi için püf noktalarımız şu şekildedir:

 • Eğer evde köpek tuvaleti eğitimi vermek istiyorsanız evde tek bir tuvalet alanı belirlemeniz çok önemlidir.
 • Tuvalet alanının zeminini gazetelerle doldurmanız ve köpeğinizi bu alana alıştırmanız gerekecektir.
 • Köpeğinizi gözlemlemeniz de çok önemlidir. Genel olarak köpekler yemek yedikten veya su içtikten yaklaşık bir saat sonra tuvaletlerini yaptıklarından bu süreyi göz önünde bulundurarak onu tuvalet alanına götürmenizi öneririz.
 • İlk gün köpeğiniz tuvaletini yaptıktan sonra gazete kağıtlarını atın ve ikinci gün  gazete kağıdı sayısını azaltın. Böylelikle köpeğiniz zaman içerisinde gazete kağıdının tuvalet noktası olduğunu öğrenecektir.
 • Ayrıca köpek tuvalet pedi kullanarak da köpeğinizin tuvaletini evde tek bir noktaya yapmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde Ev Dışı Tuvalet Eğitimi

Bu eğitime başlamak istiyorsanız eğitim sürecinin köpeğinizin 3. ayını doldurmasının ardından başlayacağını bilmenizde fayda vardır. Ev dışı tuvalet eğitimi konusunda sizinle paylaşabileceğiniz püf noktalar aşağıdaki gibidir:

 • Köpeğinizi yürüyüşe ya da oyun oynamaya çıkardığınızda dışarı tuvaletini yaparsa eve gittiğinizde onu ödüllendirin. Böylelikle zamanla dışarı tuvalet yapması gerektiğini öğrenecektir.
 • Köpeğinizin bu süreç içerisinde su ve mama kabına eşit ölçülerde yemek koyun ve mama saatlerinden yaklaşık 1 saat sonra dışarı çıkarın.
 • İlk süreçte köpeğinizi en az 4 kere 30 dakika dışarı çıkarmanız köpeğiniz için en ideal dışarı tuvalet eğitimi süreci uygulamanızı sağlayacaktır. Zamanla günde iki kereye düşecektir.
 • Köpeğinizi her seferinde farklı yere götürmek yerine benzer yerlere götürün ve tuvaletini buraya yapması gerektiği bilincini yaşayın. Aksi takdirde köpeğiniz sağı solu izlemekten ve yeni bir yeri keşfetmekten tuvaletini unutabilecektir.
 • Yavru köpeklerde ise genelde 3 öğün mama verme söz konusu olduğundan her öğünün ardından 15 dakika sonra kaka yapmasını beklemek daha doğru olacaktır.
 • Dışarı tuvalet eğitiminde düzenli ve istikrarlı olmanız çok önemlidir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Köpeğinize tuvalet eğitimi vermeye başladığınızda bunun ne kadar zaman alacağını merak etmeniz son derecede normaldir. Bu süreç yetişkin ve yavru köpek tuvalet eğitimi bakımından, köpeğinizin karakteri ve davranışları, büyüme hızı, yetiştirilme tarzı bakımından değişim gösterecektir. Ancak ergenliğe erişene kadar tuvalet eğitimi kazandırmak ergenlik sonrası köpeğin davranışları oturacağından size çok büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Verilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpeğinize tuvalet eğitimi verirken işinizi kolaylaştıracak ve köpeğinizle doğru iletişim kurmanızı sağlayacak konular şunlardır:

 • Sakin, sevgi dolu ve dikkatli olun.
 • Süreç sabır, istikrar isteyen bir süreç olduğundan motivasyonunuzu yüksek tutun.
 • Köpeğiniz istemediğiniz bir yere tuvaletini yaptığında ona asla şiddet uygulamayın ve bağırmayın. Bu davranışlarınız onda tuvalet alışkanlığının oluşmasını geciktirecektir.
 • Köpeğinizle vakit geçirin ve ihtiyaçlarını giderin.
 • Ona yakın davranın ve köpeklerde tuvalet eğitimi sürecinde ona destek olun.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap