Köpeklerde Sindirim Problemleri Nelerdir?

Köpeklerde sindirim problemleri pek çok neden bağlı şekilde görülebilmektedir. Bu problemler kimi zaman çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle kimi zaman besleme şekli ile ilgilidir. Bu tür problemlerin meydana gelmemesi için yapılabilecek en iyi şey ise sindirim problemlerini önlemek amacıyla hastalıklardan korumaktır. Beslenme düzeni ile besinlerin içeriğine dikkat etmektir. Görülen sindirim problemleri kimi zaman kabız, ishal gibi farklı rahatsızlıkların ortaya çıkması ile kendini ortaya koyar. Bu durumda köpeğinizin ciddi ağrılar yaşayabileceğini ve sorunların günlük hayatını zorlaştırabileceğini söylemek mümkündür.

Köpeklerde Sindirim Problemleri

Köpeklerde görülen sindirim problemler, genellikle farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. Bu belirtilerin şunlar olması mümkündür:

  • Kusma
  • Ateş
  • İshal ya da kabızlık
  • İştahta görülen değişimler
  • Gaz
  • Depresyon

Görüldüğü üzere farklı belirtiler ile sindirim problemleri özellikle de dışkılamada görülen değişimler kendini gösterir. Bunun yanı sıra iştahta görülen değişimlerden de köpeğinizin sindirim problemlerine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kimi zaman iştahta büyük oranda azalma görülse de bazı köpeklerde iştahta artışın yaşanması da mümkün. Bu durumda farklı belirtiler olup olmadığı izlenerek hastalık ile ilgili veterinere danışmak gereklidir.

Köpeklerde Sindirim Problemlerinin Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde görülen sindirim problemlerinin nedeni bazı durumlarda farklı rahatsızlıklardır. Bunlar köpeğinizin beslenme şekli gibi farklı nedenleri olması da mümkündür. Köpeklerde görülen sindirim problemleri bazı durumlarda tüketilen besinlerin, köpeğinizin sindirimine uygun olmaması nedeniyle de ortaya çıkar. Bu tür durumlarda köpeğinizin gösterdiği farklı belirtiler incelenmesi iyi olur ve belirtilere yönelik şekilde veterinere başvurmak mümkündür.

Karındaki iltihaplanmalar ve tahrişler, ince ya da kalın bağırsakta görülen iltihaplanmalar; bağırsaklarda aşırı miktarda bakteri gelişimi, pankreas iltihabı ve yetersiz sindirim enzimleri de köpeklerdeki sindirim problemlerini ortaya koyar.

Köpeğinizin Beslenme Düzeni ve Mamaların İçeriği

Köpeklerde görülen sindirim problemlerinin en temel nedenlerinden birinin beslenme düzeni ve tüketilen mamaların içeriğidir. Kimi zaman köpeklerin yememesi gereken bir gıdayı tüketmesi iyi olmaz. Köpeklerde kimi zaman düzensiz ya da yetersiz beslenmeye bağlı şekilde gerçekleşebilen sindirim problemleri görülür. Ayrıca köpeğinizin gereğinden çok fazla mama tüketmesi nedeniyle de meydana gelir. Özellikle de mama değişimi yapılan dönemde ya da köpeğinizin yaşadığı herhangi bir hastalıkta mama tüketimi azalabilir. Buna bağlı şekilde sindirim problemleri görülmesi olasıdır.

Köpekler sıklıkla yememeleri gereken şeyleri yutarlar. Bunlar kimi zaman yabancı nesneler kimi zaman da tüketmemeleri gereken besinler olabilir. Bu durumda köpeğinizde kusma, ateş ve benzeri farklı belirtileri gördüğünüz zaman vakit kaybetmeden veteriner desteği almanız önemlidir. Bu durumlar bazen zehirlenmelerin işareti olur.

Köpeklerde Sindirim Problemleri: Çeşitli Hastalıklar

Köpeklerin pek çok hastalık nedeniyle sindirim problemleri yaşaması mümkündür. Çeşitli enfeksiyonlar, bağırsaklarda görülen rahatsızlıklar, parazitler gibi farklı nedenler sindirim problemlerinin temel nedenleri olarak görülür. Özellikle de köpeğinizin iç parazit aşısı yoksa ve parazit olduğundan şüpheleniyorsanız sindirim problemlerini de görmeniz mümkün olacaktır.

Pek çok enfeksiyon durumunda köpeklerin sindirim problemi yaşaması oldukça yaygındır. Bu durumda görülebilecek farklı belirtileri takip etmek önemli. Eğer farklı belirtiler ile sindirim sorunları görülürse veterinere başvurmak gerekir.

Köpeklerde Stresin Sindirim Problemlerine Etkisi

Köpekler farklı durumlar karşısında stres yaşar.. Bu nedenle de sindirim problemleri meydana gelebilmektedir. Günlük yaşam içinde görülen ani değişimler köpeği etkiler. Olumsuz durumlar, yüksek sesli havai fişek ve benzeri gürültüler köpeğinizi korkutur. Ortamda ani değişimler, rahatsız edilme ve ayrılıklar köpeklerin strese bağlı şekilde sindirim problemleri geliştirmesine neden olur.

Köpeğinizi stresten korumak, için yapmanız gereken en önemli şey; hayatında büyük ve önemli değişiklikleri aniden gerçekleştirmemektir. Onun üzülebileceği, stres yaşayabileceği durumları ondan mümkün olduğunca uzak tutmak aslında her anlamda sağlıklı bir yaşam geçirmesi için önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap