Köpeklerde Sarı Köpük Kusması Nedenleri

Köpeklerde sarı köpük kusması genellikle yüksek yağlı bir beslenme ya da fazla çimen tüketilmesi sonucu görülmektedir. Köpeklerin sindirim sistemini etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu nedenle köpeğin sarı kusması ne anlama gelir, öğrenmek faydalı olacaktır.

Köpeğin sarı kusması sık karşılaşılan bir durum olmadığı için çoğu köpek sahibi telaşlanabilir. Fakat telaş yapmadan, durumun sebeplerini düşünerek bir veteriner hekime gitmek faydalı olacaktır. Öncelikle köpeğinizin kustuğu sarı maddenin safradan ibaret olduğu bilmek gerekir. Safra karaciğer tarafından üretilir ve besinlerin sindirimine yardımcı olmak için safra kesesinde bulunmaktadır.

Köpeklerde sindirim başladığı sırada, ince bağırsağın sindirim işlemini sonlandırması için safra sıvısı salgılanmaktadır. Safra sıvısı su, kolesterol, safta tuzları, bikarbonat iyonları ve pigmentleri içermektedir.

Köpeklerde Sarı Köpük Kusması: Köpekler Neden Sarı Kusar?

Köpeklerin ince bağırsağından gelen safra sıvısı, mideye kaçtığı zaman köpeğiniz safra sıvısı kusacaktır. Köpeğiniz çok fazla yağlı besinler tükettiğinde veya aşırı miktarda çimen yediğinde bu durum ile karşılaşmanız mümkündür.

Eğer köpeğiniz uzun süre ve sık sık sarı renkte kusuyorsa, bu belirtileri hafifletmek adına lif değeri yüksek olan ve yağ içeriği az bulunan yiyecekler ile beslenmesini sağlamalısınız. Fakat köpeğinizin uzun süre ve geçmeyen safra kusması bazı ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu hastalıkları ve belirtilerini bilerek köpeğinizin safra kusmanın ne derece ciddi olduğunu anlayabilirsiniz.

Köpeklerin Sarı Kusması ile İlişkili Olabilecek Hastalıklar

Köpeğiniz sarı renk kustuktan sonra beslenme planını değiştirmediniz herhangi bir etki göstermediyse, bu durumun altında başka sebepler aramalısınız. Köpeklerin başına gelebilecek bazı hastalıklar köpeğinizin sarı kusmasına neden olabilir.

Köpeklerde Akut Pankreatit

Köpeğinizin pankreası iltihaplandığı zaman akut pankreatit meydana gelmektedir. Pankreas organı hem sindirim sistemi hem de insülin ve glükagon gibi hormonların salgılanmasını sağlamaktadır. Köpeğinizin aşırı yağlı yiyecekler tüketmesi akut pankreatit yaşamasına neden olabilmektedir. Ardından safra içeren sarı kusmuk, ishal ve karın ağrısı gibi durumlar ile karşılaşmak mümkündür.

Köpeklerde Kabızlık

Köpeğinizin oyuncakları, kemikler ya da kıl yumakları köpeğinizin bağırsaklarını tıkayarak kabızlığa neden olabilir. Köpeğinizin kabız olduğunu düşünüyor ve sarı kusması ile karşılaşıyorsanız kısa süre içerisinde bir veteriner hekime gitmelisiniz.

Köpeklerde Ülser, Parazit ya da Kanser gibi Sindirim Hastalıkları

Safranın içerisinde bulunan asit miktarı yemek borusunu tahriş edebilecek düzeydedir. Bunun sonucunda da ülser meydana gelebilir. Özellikle Retriever, Bulldog ve küçük köpek ırklarında bu gibi sindirim sistemi hastalıkları görülebilir. Sarı renk kusma gibi semptomları ile sindirim sistemi hastalıklarının tanısını koyabilmek mümkündür. En etkili tanı ve tedavi için veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Köpeklerde Alerjiler

Köpeğiniz özellikle bazı besinleri tükettiğinde sarı renk kusma görülüyorsa alerjisi olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıca köpeğinizin sarı renk kusmasının nedeni beslenme planında yaptığınız ani değişiklikler de olabilir. Köpeğiniz uzun süredir düzenli olarak tükettiği besinlere karşı da birden bire alerji geliştirebilir. Bu durum göz ardı edilmeden ve gecikmeden bir veteriner hekim tarafından teşhis edilmesi önemlidir. Özellikle köpeğiniz saatlerdir hiçbir şey yemiyor ve içmiyorsa bir an önce doktora gitmelisiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap